Pokój do pracy na poddaszu. Jak urządzić gabinet na poddaszu

2019-10-24 11:11

Aby pokój do pracy na poddaszu był wygodny, powinien mieć powierzchnię co najmniej 10 m2. Przy projektowaniu gabinetu na poddaszu niezwykle ważne jest uwzględnienie oświetlenia i właściwe ustawienie mebli. Co nie jest takie łatwe, ponieważ skosy mogą znacznie ograniczać aranżację pokoju.

Poddasze pokój
Autor: Eugeniusz Filipiuk Kącik do pracy na poddaszu. Są tu idealne warunki, aby się skupić – cisza, światło dzienne wpadające przez okno dachowe i brak jakichkolwiek „rozpraszaczy". Projekt: Anna Bartman, Dagmara Dela/DELABARTMAN

Wiele osób pracuje w domu i potrzebuje do tego osobnego pomieszczenia, w którym można by urządzić wygodne biuro, pracownię, warsztat. Nie zawsze możemy albo chcemy, żeby pokój do pracy był na parterze. Zobaczmy, jak urządzić pokój do pracy na poddaszu. Poddasze to idealne miejsce na cichy gabinet – nie dociera tu codzienny zgiełk. Praca w domowym zaciszu to wielka przyjemność i korzyść. Nie traci się czasu na dojazdy do biura, nie trzeba nawet ubierać się wyjściowo - do komputera lub maszyny do szycia można usiąść w wygodnym stroju domowym. Pracując w domu, można w międzyczasie przygotować obiad lub zrobić porządki, no i co najważniejsze - poświęcić więcej czasu rodzinie. Każde dziecko w wieku szkolnym też pracuje w domu, więc kwestia urządzenia pokoju do pracy na poddaszu dotyczy również uczniów i studentów.

Gabinet na poddaszu

Najczęściej gabinet w domu znajduje się na parterze. Ale są sytuacje, gdy nie możemy przyjąć takiego rozwiązania. Wtedy można na ten cel przeznaczyć pokój lub inne pomieszczenie na poddaszu. Wybierając jedną z sypialni pod skosami, trzeba zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia, możliwość wygodnego rozstawienia mebli i sprzętów, układ okien dających światło oraz bezkolizyjny dostęp do pokoju. Jeśli praca w domu nie wiąże się z przyjmowaniem interesantów, biurko można nawet umieścić w wielkiej sypialni. Często master bedroom bywa tak duży, że pan lub pani domu mogą sobie urządzić w nim również pracownię. Na niektórych poddaszach można znaleźć duży otwarty hol obok klatki schodowej. Czasem jest to antresola wychodząca na wysoki salon na parterze. Takie przestrzenie świetnie sprawdzają się jako pokoje do pracy na poddaszu, w których, możemy stale być w kontakcie z pozostałymi domownikami. W wielu projektach domów parterowych jest zaznaczona możliwość aranżacji poddasza. Wielkość tej przestrzeni bywa odpowiednia właśnie na osobne biuro, pracownię lub warsztat. Jeśli interesuje nas taki wariant.

Pokój do pracy na poddaszu
Autor: Mariusz Bykowski Żeby pracować w komfortowych warunkach, dobrze jest stworzyć sobie wygodne miejsce. Można je znaleźć również pod skosami. Projekt RAAS Architekci Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki
Pokój do pracy na poddaszu
Autor: FAKRO Wysokie okna dachowe w stromej połaci zapewnią dobre oświetlenie stanowiska pracy przygotowanego wzdłuż ścianki kolankowej
Zobacz także
Pokój do pracy na poddaszu

Autor: www.muratorprojekty.pl

M34b - Komfortowy - wariant II

Z projektów gotowych Muratora

Projekt domu M34b - Komfortowy - wariant II - przewiduje obok holu na poddasze obszerne pomieszczenie. Całość tej przestrzeni ma powierzchnię użytkową 24,1 m2, a netto - 31,9 m2. Jest tam okno dachowe, obok którego można ustawić biurko.

Pokój do pracy na poddaszu a schody

Jeśli prowadzimy na przykład pracownię architektoniczną lub krawiecką, czasem będziemy przyjmować klientów. Będzie to wygodne, gdy droga do pokoju będzie jak najprostsza. Lepiej, żeby pokój do pracy na poddaszu mieścił się blisko schodów, a nie w dalszej części korytarza. Ważne jest także to, żeby na parterze schody, z których będą korzystać obce osoby, były umieszczone blisko wejścia do domu, gdzieś z boku, a nie wyeksponowane centralnie w salonie.

Zobacz także
Pokój do pracy na poddaszu

Autor: www.muratorprojekty.pl

Murator M235a - Stosowny - wariant I

Z projektów gotowych Muratora

Murator M235s - Stosowny - wariant I to zgrabny budynek piętrowy na niedużą działkę. Projekt przewiduje możliwość adaptacji poddasza. Niekrępujące wejście na klatkę schodową sprawia, że sprawdzi się on dla osoby, która chciałaby urządzić na poddaszu pokój do pracy.

Pokój do pracy pod skosami: wyposażenie

Najłatwiej przeznaczyć osobne pomieszczenie na poddaszu na na pokój do pracy. Powinien mieć wystarczającą wielkość, żeby pomieścić biurko. Stanowisko do pracy może stanowić także szeroki i długi blat zbudowany wzdłuż jednej ze ścian. Obok stanowiska do pracy muszą się zmieścić krzesła, najlepiej obrotowe na kółkach. W domowym biurze powinny znaleźć się również półki albo regał na dokumenty, bibliotekę, materiały wykorzystywane w pracy. Jeśli będziemy przyjmować tam interesantów, musimy przygotować dla nich stolik i krzesła lub kanapę. Wyposażając pracownię na poddaszu, trzeba pamiętać również o dobrym oświetleniu miejsca do pracy oraz całego pomieszczenia.

Pokój do pracy na poddaszu
Autor: Norbert Banaszyk Blat do pracy jest umieszczony pod oknem blisko schodów. Jest podwieszany i wykonany ze sklejki. Projekt Maciej Michalski

Pokój do pracy pod skosami: okna

Żeby komfortowo pracować, trzeba mieć dopływ naturalnego światła, które jest najzdrowsze dla naszych oczu. Na poddaszu są okna pionowe w ścianach szczytowych lub lukarnach oraz okna dachowe umieszczone pod kątem w połaciach. Stanowisko do pracy powinno się usytuować tak, żeby miało naturalne oświetlenie. Biurko w pokoju na poddaszu może być ustawione frontem lub bokiem względem okna. Jeśli będzie ustawione bokiem, światło powinno wpadać z lewej strony w przypadku osoby praworęcznej, i odwrotnie dla osoby leworęcznej. Warto pamiętać, że przez okna ustawione ukośnie w dachu wpada więcej światła niż przez pionowe. Zależnie od stron świata, latem może ono bardzo intensywnie na nas oddziaływać. Nadmiar światła bywa męczący, ostre słońce może razić. Ponadto taki pokój będzie się przegrzewać. Należy więc pomyśleć o przesłonach do okien dachowych.

Pokój do pracy na poddaszu
Autor: Velux Miejsce pracy krawcowej powinno być doskonale oświetlone

Pokój do pracy na poddaszu: wysokości

Gdy chcemy wygodnie zagospodarować przestrzeń pod skosami, warto wcześniej sprawdzić, dokąd wysokość pomieszczenia sięga 2,2 m (stanowi ona w 100% powierzchnię użytkową), a dokąd tylko 1,4 m (wlicza się tylko w 50% do powierzchni użytkowej). Jeśli urządzamy pracownię w pomieszczeniu wzdłuż ściany szczytowej, będziemy mieć w centralnej części dużo wysokiej przestrzeni. Spadek wysokości zależy też od kąta nachylenia dachu. Im jest on wyższy, tym pomieszczenie mniej traci na wysokości. Również szeroka lukarna zapewni wygodną wysokość pomieszczenia. Za wygodną wysokość uznaje się już 1,9 m. Gorzej będzie wzdłuż ścianki kolankowej. Żeby postawić przy niej biurko, ścianka powinna mieć wysokość co najmniej 120 cm. Pozostała - niższa część poddasza będzie się nadawać do ustawienia półek, komódek, regalików oraz dekoracji. Warto zastanowić się, czy ta przestrzeń będzie przydatna. Jeśli nie, lepiej odciąć ją przedścianką.

Pokój do pracy na poddaszu
Autor: Velux Biurko zostało postawione w pewnej odległości od okna. Wysokie ścianki kolankowe zabudowano półkami na dokumenty
Zobacz także
Pokój do pracy na poddaszu

Autor: www.muratorprojekty.pl

M234 - Prawidłowy

Z projektów gotowych Muratora

Murator M234 - Prawidłowy to budynek z poddaszem użytkowym, na którym jest obszerny strych nad garażem. Zaplanowano w nim okno w ścianie szczytowej. Na strych prowadzi pomieszczenie gospodarcze, które można również wykorzystać na potrzeby biura.

Pokój do pracy na poddaszu: więźba

Problemy z więźbą mogą wyniknąć zwłaszcza podczas adaptacji poddasza w starych domach, strychów w kamienicach, przeróbek budynków gospodarczych na mieszkalne. Bywa, że dach ma skomplikowaną konstrukcję, w której słupy lub poziome płatwie zajmują dużo miejsca pod skosami. Trzeba to wcześniej sprawdzić, żeby taki element nie uniemożliwił aranżacji przestrzeni. Zwłaszcza niskie płatwie mogą być kłopotliwe. Ponieważ elementy więźby są nie do usunięcia, ich układ ma decydujący wpływ na zagospodarowanie poddasza na biuro.

Pokój do pracy na poddaszu
Autor: Fakro Stanowiska pracy umieszczono między słupami. Każde ma dopływ światła z okna dachowego
Sonda
Jaką wysokość powinna mieć ścianka kolankowa na poddaszu?
Pozostałe podkategorie