Antresola w salonie: aranżacja. Jak urządzić wysoki salon z antresolą

2018-11-21 14:30

Decydując się na salon z antresolą, trzeba wiedzieć, jaki ma ona wpływ na aranżację wnętrza oraz komfort i sposób życia mieszkańców. Antresola to ciągle modne rozwiązanie, stwarzające wiele niebanalnych możliwości.

Antresola w nowoczesnym mieszkaniu
Autor: Marcin Czechowicz Antresola w nowoczesnym mieszkaniu. Projekt: Adam Pulwicki z pracowni Pulva

Jeśli mamy ładne, zielone otoczenie domu, lubimy otwartą przestrzeń i światło, zdecydujmy się na wysoki salon z  antresolą zamiast typowej drugiej kondygnacji. To ciekawe rozwiązanie aranżacyjne we wnętrzu np. domu z poddaszem, wysokiego mieszkania w kamienicy, czy loftu. Dzięki antresoli wnętrze domu zyskuje trzeci wymiar. Możemy komunikować się między kondygnacjami, być jednocześnie „na górze”, ale rozmawiać z domownikami „na dole”. Z antresoli zyskujemy inną perspektywę salonu. Mimo to przed wyborem projektu lub zakupem domu z antresolą warto wiedzieć, co jej obecność oznacza dla akustyki, czy oświetlenia wnętrz.

Aranżacja salonu z antresolą

Wysokie wnętrza w domu to salon lub hol, najczęściej ze sobą połączone. Zalety wielkiej przestrzeni odczujemy w pełni w pomieszczeniach o dużej powierzchni podłogi. Wynika to z zasady mówiącej, że dla zachowania właściwych proporcji pomieszczenia o większej powierzchni powinny być wyższe. Dotyczy to zwłaszcza wysokiego salonu, największego pomieszczenia w domu. Salon nie musi mieć takiej samej wysokości na całej powierzchni - dzięki zróżnicowaniu poziomu sufitu uzyskujemy możliwość wydzielenia aneksów.

Wysokie wnętrze znaczy przestronne

Otwierając przestrzeń do góry, zamiast kondygnacji mamy przestrzeń otwartą nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Takie wnętrza tworzą ciekawą wizualnie, urozmaiconą przestrzeń, która jest najczęściej otwarta, a podział funkcjonalny między pomieszczeniami zaznaczamy umownie, na przykład rodzajem posadzki, niższym stopniem.

Przeszklone ściany w salonie z antresolą

Wysokie wnętrze można oświetlić dużymi i wysokimi oknami, które otwierają wnętrze na ogród. Sprawiają, że ogród głębiej wnika w przestrzeń domu, a to co za oknem staje się częścią aranżacji salonu. Równocześnie wysokie okna łączą przestrzennie parter z górną kondygnacją. Są one także istotnym źródłem światła dziennego, które nie tylko oświetla przestrzeń parteru, ale też doświetla schody oraz hol na drugiej kondygnacji lub antresolę.

Źródłem światła w wysokich salonach są nie tylko duże przeszkelnia w postaci wysokich okien - tam, gdzie wyeksponowana jest skośna połać sufitu mogą nim być okna połaciowe. Weźmy też pod uwagę, że duże przeszklone płaszczyzny okien wpływają na mikroklimat wnętrza. Nawet najlepsze okno jest trzy razy zimniejsze niż ściana, z drugiej strony duże przeszklone płaszczyzny mogą prowadzić do przegrzania pomieszczeń.

Aby zapobiec stratom ciepła zimą, zwłaszcza gdy okno położone jest od północy, trzeba kupić okna z szybami o dobrej termoizolacyjności. Z drugiej strony, aby nie dochodziło do przegrzewania pomieszczeń, należy zastosować szkło przeciwsłoneczne, szczególnie, jeśli ściana z oknem jest usytuowana od mocno nasłonecznionej strony południowej lub zachodniej.

Należy też pamiętać, że wysokie okna, a także okna połaciowe trudno umyć, często trzeba zatrudniać specjalistyczną firmę. Niekiedy problemem jest ich otwieranie. Aby na szybach nie skraplała się para wodna należy zadbać o dobre nawiewniki lub pokryć szyby powłoką termoizolacyjną.

Antresola w salonie
Autor: Marcin Czechowicz Salon z antresolą. Projekt: Ewelina Niemczy-Łoza, Łukasz Łoza/Noye Studio

Antresola w salonie: akustyka

Pomieszczenie z antresolą, najczęściej salon, musi być wyższe niż standardowe, żeby pod i nad nią znalazło się wystarczająco dużo miejsca dla mieszkańców domu. Minimum to 4,5 m. Wtedy na antresoli i pod nią uzyskamy wysokość 2,1-2,2 m uważaną za minimalną do wygodnego poruszania się i odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Ma to jednak pewne konsekwencje. Wysokie pomieszczenia mają inną akustykę niż niskie. Łatwo się o tym przekonać w każdym kościele. Dom jednak spełnia inne funkcje i pogłos odbijającego się od sufitu dźwięku nie jest pożądany.

Przeczytaj też:

Domy z antresolą >>>

Inaczej dźwięk rozchodzi się spod antresoli, inaczej ze środka pomieszczenia na dolnej kondygnacji. Warto to sprawdzić, zanim na przykład ustawi się pod antresolą telewizor. Przez antresolę dźwięk z dolnych pomieszczeń będzie przenikał do górnych, co może zakłócać spokój osób znajdujących się nie tylko na niej, ale też w głębi piętra czy poddasza. Dźwięk z góry będzie docierał za pośrednictwem antresoli na dół. Z tego powodu kiepskim pomysłem jest na przykład ulokowanie na antresoli sprzętu odtwarzającego muzykę. Sprawdzi się to w wypadku organizowania w domu prywatki, jednak nie w codziennym życiu, bo wtedy każdy z domowników będzie skazany na słuchanie tej samej muzyki. Źródłem niepożądanych dźwięków może być także sama antresola. Zwłaszcza te o lekkiej konstrukcji drewnianej czy metalowej bywają bardzo „akustyczne” i chodzenie po nich może wywoływać tupanie lub trzaski słyszalne w całym domu.

Oświetlenie salonu z antresolą

Antresole mają wpływ na światło w salonie, zarówno to naturalne, jak i sztuczne. Salon jest zwykle najbardziej przeszklonym pomieszczeniem we współcześnie projektowanych domach. Część tego światła przez antresolę może się dostać do reszty domu. Może też być odwrotnie. Jeśli antresola znajduje się w domu z poddaszem użytkowym i skośnym dachem, umieszczenie nad nią okien połaciowych sprawi, że będą one doświetlać nie tylko antresolę, ale także salon.

Kłopot może sprawić oświetlenie salonu z antresolą światłem sztucznym. Problemem jest przede wszystkim wysokość pomieszczenia. Nie do każdego wnętrza pasują wielkie, operowe żyrandole, a odległość sufitu do podłogi może przekraczać 6 m. Żeby równomiernie oświetlić salon z antresolą, można zawiesić lampy na długich linkach mniej więcej w połowie wysokości albo zastosować bardzo silne (a przez to energochłonne) światła sufitowe. W takim wypadku trzeba też zaprzyjaźnić się z wysoką drabiną, bo wymiana żarówek czy choćby odkurzenie takich lamp może sprawić nie lada kłopot.

Antresole mogą jednak urozmaicić aranżację świateł w salonie. Często montuje się światła bezpośrednio pod nadwieszoną częścią antresoli, co pozwala doświetlić część pomieszczenia pod nią. W takim wypadku górna część salonu i sama antresola stają się niewidoczne, dzięki czemu salon zyskuje bardziej kameralny charakter. Mimo swojej specyfiki antresola ma gorących zwolenników. Niewątpliwie uatrakcyjnia wygląd salonu, nadaje wnętrzu specyficzny charakter. Pozwala też na inne spojrzenie na salon – z góry, jakby z poziomu kapitańskiego mostka. To antresola rządzi salonem, a nie odwrotnie. Warto o tym pamiętać.

Wysokie wnętrza: salon
Autor: Piotr Mastalerz Domy z wysokim salonem są przewiewne i otwarte, wnętrza sprawiają wrażenie ażurowych, przechodzących płynnie w nieograniczoną przestrzeń za oknami. Projekt: Wojciech Chrzanowski/pracownia ch+ architekci oraz Monika i Sebastian Stanisławscy

Twój wymarzony DOM

Pytanie 1 z 4
Wybierz kondygnację
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie