Dom piętrowy czy dom z poddaszem użytkowym? TOP5 projektów domów piętrowych

2017-12-08 11:42

Wybór między domem piętrowym, a domem z poddaszem użytkowym jest trudny. Jest się nad czym zastanawiać, bo decyzja o piętrze lub poddaszu wpłynie na wygląd domu, charakter wnętrza, powierzchnię wyższej kondygnacji oraz koszty budowy domu. Zobacz 5 najciekawszych projektów domów piętrowych.

Projekt C351 - Attykowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Nadwieszenia wystające poza obrys parteru muszą być wliczane do powierzchni zabudowy. Na zdjęciu: wizualizacja projektu domu Murator C351Attykowy, arch. Piotr Kędzierski

Z góry wiadomo, że będziemy musieli wybudować dom z dwiema kondygnacjami, jeżeli działka jest mała, a chcemy mieć duży dom. Czasem wysokość zostaje narzucona przez obowiązujący na danym terenie plan miejscowy i jeśli taki zapis znajduje się w wydanej decyzji o warunkach zabudowy, raczej nie mamy wyboru.

Inną, nie mniej ważną kwestią są nasze oczekiwania i upodobania: domu z dwiema kondygnacjami potrzebujemy, jeżeli chcemy mieć wyraźny podział poziomy na część dostępną dla domowników i gości (dół) oraz prywatną (góra). Ale jaka ma być ta druga kondygnacja? Czy budować dom piętrowy, czy może dom z poddaszem użytkowym?

Różnice w charakterze domu piętrowego i z poddaszem użytkowym

Ten, komu słowo „dom” kojarzy się z czerwoną ceramiczną dachówką i spadzistym dachem, powinien budować dom z poddaszem użytkowym. Bardzo wiele osób taki dom uważa za ładniejszy i bardziej swojski. Jego pierwowzorem jest wiejski dom lub dworek.

Natomiast dom piętrowy ma bardziej miejski charakter. Piętrowe były kamieniczki przy rynkach miast i nowoczesne miejskie wille z płaskimi dachami. Jednak w Polsce najbardziej rozpowszechnioną i przez lata do znudzenia powtarzaną wersją piętrowego domu były pozbawione detalu i wdzięku sześciany o kopertowych dachach. Tymczasem dom piętrowy nie musi być kostką i nie musi być brzydki.

We Włoszech oraz w Niemczech, gdzie popularne są dachy o dużo mniejszym spadku, domy piętrowe są czymś naturalnym i bynajmniej nie szpecą krajobrazu. Podobnie w niektórych regionach Polski (np. na Śląsku) raczej nie spotyka się dachów nawiązujących do tradycji polskiego dworku.

Zastanawiając się nad wysokością i kształtem drugiej kondygnacji, warto pamiętać, że nie stoimy przed dylematem – dworek czy PRL-owska kostka. Jest dużo więcej opcji do wyboru.

GALERIA: zobacz ciekawe projekty domów piętrowych 

Wątpliwości związane z wyborem poddasza lub piętra

Każde z rozwiązań – dom z poddaszem i dom piętrowy – ma zalety i wady. Wybór wpłynie nie tylko na architekturę budynku i jego osadzenie w otoczeniu, ale także na koszty budowy oraz komfort mieszkania. Jeśli jeszcze się wahamy i zastanawiamy, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

1. Jakiej powierzchni potrzebujemy na parterze, a jakiej na górze?

Układ charakterystyczny dla domu z poddaszem użytkowym to nieco większy parter z dużą przestrzenią dzienną – salonem, kuchnią, łazienką, gabinetem, pomieszczeniem gospodarczym – i mniejsza górna kondygnacja mieszcząca sypialnie. Różnica między powierzchniami obu kondygnacji będzie wyraźniejsza, jeśli na parterze znajdzie się jedna z sypialni lub garaż umieszczony w bryle.

Inna jest sytuacja, jeśli planujemy dużo pomieszczeń na górze – cztery sypialnie, dodatkowy pokój do pracy, a do tego doliczamy pustkę nad wymarzonym wysokim salonem. Może się wówczas okazać, że powierzchnia drugiej kondygnacji jest równa powierzchni parteru. Rozsądniej wtedy zrezygnować ze spadzistego dachu.

Dom z poddaszem użytkowym to dobry pomysł wtedy, gdy parter z założenia ma mieć większą powierzchnię niż druga kondygnacja. Jeżeli na górze chcemy mieć tyle miejsca, ile na parterze, lepiej zdecydować się na dom piętrowy.

2. Jaką powierzchnię działki możemy i chcemy zabudować?

Jeśli chociaż w przybliżeniu znamy planowaną powierzchnię domu, warto porównać ją z powierzchnią działki. Jeżeli powierzchnia, którą można przeznaczyć do zabudowy, jest zbliżona do połowy powierzchni domu, powinno nam to dać do myślenia. Pamiętajmy, że większa powierzchnia zabudowy to mniejszy ogród.

Jeśli działka jest mała, lepiej zbudować dom piętrowy. W ten sposób zmniejszymy obrys parteru. Jeżeli teren do zabudowy jest większy, naturalnym wyborem będzie dom, w którym więcej pomieszczeń jest na poziomie ogrodu. Taki może być dom z poddaszem użytkowym.

3. Jakie chcemy mieć wnętrza na drugiej kondygnacji?

Poddasze kojarzy się z miejscem zacisznym i przytulnym, sprzyja skupieniu. Wiele osób lubi spać na poddaszu, ceni sobie poczucie bezpieczeństwa, jakie dają pochyłości dachu. Trzeba jednak wiedzieć, że już samo wykończenie wnętrza o pochyłych ścianach będzie trudniejsze i bardziej pracochłonne niż pomieszczeń, w których wszystkie kąty są proste. Poza tym urządzenie wnętrz także jest trudniejsze, wymaga pomysłowości, niestandardowych rozwiązań, specjalnie dobieranych lub robionych na zamówienie mebli.

Jeśli chcemy mieć wysokie pokoje i proste ściany – wybierzmy dom piętrowy. Jeżeli odpowiada nam klimat wnętrz pod pochyłym dachem i widzimy przyjemność w ich indywidualnej aranżacji – dom z poddaszem użytkowym spełni nasze oczekiwania.

Zobacz 5, naszym zdaniem najciekawszych projektów domów piętrowych:

1. C364 – Melodyjny - wariant I - projekt domu o pow. 79,6 m2

Projekt C364a - Melodyjny - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C364a Melodyjny - wariant I, arch. Przemysław Biryło Link: C364 – Melodyjny - wariant I

Przeczytaj więcej o projekcie C364 - Melodyjny >>

Powierzchnia użytkowa: 79,6 m2 +++ Plusy: Mały, bardzo tani, piętrowy dom na niedużą działkę. Schody przy wejściu zapewnią wygodną komunikację i prywatność przebywającym w salonie. W tym niewielkim domu udało się zmieścić aż 3 sypialnie, w tym jedną połączoną z garderobą.
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 15,4 x 16,0 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 94 000 zł
Garaż: Brak

2. EC348 – Dbały (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) - projekt domu o pow. 142,5 m2

Projekt EC348 - Dbały
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC348 Dbały, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński Link: EC348 – Dbały

Przeczytaj więcej o projekcie EC348 - Dbały >>

Powierzchnia użytkowa: 142,5 m2 +++ Plusy: Ten projekt wyróżnia się wyglądem spośród innych domów piętrowych. Wąskie okapy dachu oraz duże przeszklenia nadają mu nowoczesny charakter. Kuchnia została zaprojektowana jako osobne pomieszczenie, ale bez problemu możemy ją otworzyć na salon. Na piętrze, oprócz trzech sypialni i łazienki, mamy do dyspozycji pomieszczenie gospodarcze, które możemy przeznaczyć np. na pralnię.
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 20,0 x 19,0 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 183 000 zł
Garaż: TAK

3. C351 – Attykowy - projekt domu o pow. 130,0 m2

Projekt C351 - Attykowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C351 Attykowy, arch. Piotr Kędzierski Link: C351 – Attykowy

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje

Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie

Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości projektowych

Projekty domów z antresolą – zobacz najciekawsze propozycje i wybierz idealny dom dla siebie

Duże też jest piękne – najciekawsze Projekty domów piętrowych

Przeczytaj więcej o projekcie C351 - Attykowy >>

Powierzchnia użytkowa: 130,0 m2 +++ Plusy: Propozycja dla fanów nowoczesnych domów z płaskim dachem. Efektowne nadwieszenie sprawia, że nie mamy do czynienia z typowym i dla niektórych nudnym domem kostką. Większość powierzchni parteru zajmuje bardzo jasny salon z wyjściem na duży taras. Jedna z sypialni na piętrze pełni funkcję master-bedroom - została połączona z garderobą i osobną łazienką.
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 18,4 x 21,8 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 193 000 zł
Garaż: TAK

4. M117a – Poranna rosa - wariant I - projekt domu o pow. 181,9 m2

Projekt M117a - Poranna rosa - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M117a Poranna rosa - wariant I, arch. Małgorzata Cybulska-Marks Link: M117a – Poranna rosa - wariant I

Przeczytaj więcej o projekcie M117a - Poranna rosa - wariant I >>

Powierzchnia użytkowa: 181,9 m2 +++ Plusy: Przestronny dom, w którym z powodzeniem może zamieszkać duża rodzina. Większość powierzchni parteru wypełnia salon połączony z jadalnią i kuchnią. Duże przeszklenia znakomicie doświetlą wnętrze i otworzą je na ogród. Przewidziano też dodatkowy pokój, który może służyć jako sypialnia dla gości lub starszej osoby. Na piętrze są aż cztery sypialnie, w tym jedna typu master-bedroom.
Liczba pokoi: 6
Wymiary działki: 22,8 x 26,0 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 279 000 zł
Garaż: TAK

5. M173b - Pełen energii - wariant II - projekt domu o pow. 114,0 m2

Projekt M173b - Pełen energii - wariant II
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M173b Pełen energii - wariant II, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: M173b - Pełen energii - wariant II

Przeczytaj więcej o projekcie M173b - Pełen energii - wariant II >>

Powierzchnia użytkowa: 114,0 m2 +++ Plusy: Nowość w kolekcji projektów Muratora. Dom prosty, ale przez to niezwykle funkcjonalny. Przy samym wejściu zaprojektowano przestronną garderobę. W korytarzu jest też miejsce na dodatkową szafę. Piętro ma idealnie symetryczną i najprostszą z możliwych aranżację, dzięki czemu dostępna powierzchnia została wykorzystana w maksymalnym stopniu.
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 17,2 x 17,5 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 139 000 zł
Garaż: NIE

Zobacz pozostałe artykuły, w których prezentujemy ciekawe projekty domów:

Projekt domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Nasi Partnerzy polecają