| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Współczesny dworek szlachecki. Styl dworkowy na XXI wiek

Współczesny dworek szlachecki. Styl dworkowy na XXI wiek

Domy niczym szlacheckie dworki mają wielu zwolenników. Nic dziwnego - styl dworkowy uosabia wszystko, za czym tęsknimy: stabilizację, bliskie związki z naturą, marzenia o awansie społecznym. Zobacz, jak wyglądają dziś projekty współczesnych dworków szlacheckich.

Odwołania do stylu dworkowego przybierają wciąż bardzo konkretny kształt, ten sam od pokoleń. Z zewnątrz dom niczym szlachecki dworek zachowuje typowe dla stylu elementy: bryłę opartą na planie prostokąta, symetryczne ukształtowanie elewacji, szeroki front, centralnie usytuowane wejście z kolumnowym gankiem, obszerny, górujący nad niskimi ścianami dach, niewielkie okna. Chararkterystyczna dla dworków jest też dbałość o detale i staranny dobór elementów wykańczających elewację.

Garaż w stylu dworkowym

W stylu dworkowym ważne jest, aby poszczególne elementy architektury były zestawione w odpowiednich proporcjach. Ich zachowanie buduje harmonię bryły domu. Dlatego w domu w stylu dworkowym dach nie może być zbyt płaski, ściany zbyt wysokie, okna za duże, a kolumny ganku za cienkie.

Problemem może się okazać harmonijne wpisanie w bryłę domu garażu, dawniej nieobecnego – na dużych areałach powozownia była osobnym budynkiem. By garaż nie przyciągał nadmiernie wzroku i nie powodował dysonansu, jego bryła jest często cofnięta względem dworu czy też połączona z nim łącznikiem. Można ją zrównoważyć usytuowanym symetrycznie, zadaszonym tarasem czy alkierzem.

Detale typowe dla współczesnego dworku

Styl dworkowy pociąga za sobą obfitość typowych detali: okna z wyprofilowanymi szprosami, zwieńczenie ściany gzymsem, powtórzenie tego samego elementu w kolumnach i frontonie ganku, dach bez wysuniętego okapu. Każdy z tych elementów może oczywiście występować osobno w innych stylach architektonicznych, ale dopiero połączone w harmonijną całość tworzą to, co określamy mianem stylu dworkowego.

W domach stylizowanych na dworki coraz częściej planuje się poddasze użytkowe. Jego zagospodarowanie pociąga za sobą zmianę w wyglądzie dworku – potrzeba doświetlenia pomieszczeń na drugiej kondygnacji owocuje lukarnami lub oknami połaciowymi. Ważne, aby te nietypowe dla dawnych dworów elementy pozostawały w harmonii z domem. Z kolei okna połaciowe nie powinny być za duże, ale za to usytuowane symetrycznie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Siłą architektury dworkowej jest budowanie niepowtarzalnego nastroju.

Nowe materiały na elewacji dworku

Stylizacja na dawną siedzibę pociąga za sobą użycie określonych materiałów na elewacji i kolorystykę harmonizującą ze stylem. Chętnie sięga się po materiały z przeszłości: wióry czy gonty, okna drewniane wysokiej jakości czy stylowe drzwi zewnętrzne. Także dostępne dzisiaj materiały doskonale dają sobie radę z przywoływaniem atmosfery typowej dla minionej epoki.

Bez problemu można wybrać dachówki o charakterystycznych dla pokryć dworów kształtach i kolorach. Aby dom wyglądał jak sprzed dziesięcioleci, na ściany można położyć tynk o szorstkiej fakturze i nawet go spatynować. Nietrudno też o stylowe detale: gzymsy, opaski okienne, kolumny. Dawniej były one elementami konstrukcyjnymi ściany, dlatego konieczne było wykonanie ich z materiałów nośnych – kamienia, cegieł. Od precyzji wykonania zależała nie tylko uroda, ale także trwałość konstrukcji budynku. Potem modelowano je w tynku, co wymagało mistrzowskiej ręki wykonawców. Dzisiaj nie trzeba ich murować.

Współczesna strefa wejścia we dworku

Szczególnym miejscem w domu nawiązującym do dworku szlacheckiego jest wejście w formie ganku. W przeszłości ganek był wyznacznikiem szlachectwa właścicieli domu i choć z czasem przeniknął do chłopskich chałup, nadal jest wyróżnikiem stylu dworkowego.

  • Aby ganek zdobił, jego bryła i proporcje muszą być odpowiednie do wielkości i charakteru bryły domu. W przeszłości najczęściej miał wysokość parteru i wsparty był na czterech kolumnach zestawionych symetrycznie parami. W dworach-pałacach zdarzały się też wysokie formy ganku o kolumnach na wysokość dwu kondygnacji.
  • Dzisiaj często spotyka się ganki wsparte na dwóch kolumnach – powinny być one na tyle masywne, aby optycznie udźwignęły zwieńczenie ganku, czyli fronton. Często właściwe proporcje kolumn są lekceważone – są zbyt cienkie, pozbawione bazy i głowicy.
  • Dla urody ganku ważne jest też jego zadaszenie. Szczyt dachu kryjącego ganek musi wypadać nieco poniżej kalenicy domu, a jego dolna krawędź w tym samym miejscu co dolna krawędź dachu. Dach powinien mieć ten sam spadek połaci co dach domu i być przykryty tym samym materiałem.
  • Podobnie jak dawniej również we współczesnych dworkach ganek pełni funkcję zadaszonego wejścia, gdzie gospodarze witają gości i mogą chwilę odpocząć. Zazwyczaj więc fragment ściany frontowej w tym miejscu jest nieco cofnięty – wówczas powstaje wygodna i przytulna nisza wejściowa. Jeśli jest znacznie wysunięty, staje się bardziej wyrazisty i reprezentacyjny.

Taras - nowe miejsce w szlacheckim dworku

Kiedyś ganek pełnił również funkcję tarasu – to tutaj po powrocie z pola wypoczywali gospodarze. Całe życie – publiczne i prywatne – rozgrywało się na reprezentacyjnym froncie. Jednak we współczesnych dworkach wygrała potrzeba intymności i prywatności – dom oprócz elewacji frontowej musi mieć drugie, równie starannie zaplanowane oblicze – elewację ogrodową z często obszernym, wielofunkcyjnym tarasem.

Rola ganku jest ograniczona jedynie do podkreślenia strefy wejścia, ale motyw frontu – ganek lub ryzalit – powtarza się na elewacji ogrodowej jako element kryjący taras, nierzadko z kominkiem, czasami obok jest oranżeria.

Przeczytaj dodatkowo:
Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.