| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Współczesny dworek szlachecki. Styl dworkowy na XXI wiek

Współczesny dworek szlachecki. Styl dworkowy na XXI wiek

Domy niczym szlacheckie dworki mają wielu zwolenników. Nic dziwnego - styl dworkowy uosabia wszystko, za czym tęsknimy: stabilizację, bliskie związki z naturą, marzenia o awansie społecznym. Zobacz, jak wyglądają dziś projekty współczesnych dworków szlacheckich.

Odwołania do stylu dworkowego przybierają wciąż bardzo konkretny kształt, ten sam od pokoleń. Z zewnątrz dom niczym szlachecki dworek zachowuje typowe dla stylu elementy: bryłę opartą na planie prostokąta, symetryczne ukształtowanie elewacji, szeroki front, centralnie usytuowane wejście z kolumnowym gankiem, obszerny, górujący nad niskimi ścianami dach, niewielkie okna. Chararkterystyczna dla dworków jest też dbałość o detale i staranny dobór elementów wykańczających elewację.

Garaż w stylu dworkowym

W stylu dworkowym ważne jest, aby poszczególne elementy architektury były zestawione w odpowiednich proporcjach. Ich zachowanie buduje harmonię bryły domu. Dlatego w domu w stylu dworkowym dach nie może być zbyt płaski, ściany zbyt wysokie, okna za duże, a kolumny ganku za cienkie.

Problemem może się okazać harmonijne wpisanie w bryłę domu garażu, dawniej nieobecnego – na dużych areałach powozownia była osobnym budynkiem. By garaż nie przyciągał nadmiernie wzroku i nie powodował dysonansu, jego bryła jest często cofnięta względem dworu czy też połączona z nim łącznikiem. Można ją zrównoważyć usytuowanym symetrycznie, zadaszonym tarasem czy alkierzem.

Detale typowe dla współczesnego dworku

Styl dworkowy pociąga za sobą obfitość typowych detali: okna z wyprofilowanymi szprosami, zwieńczenie ściany gzymsem, powtórzenie tego samego elementu w kolumnach i frontonie ganku, dach bez wysuniętego okapu. Każdy z tych elementów może oczywiście występować osobno w innych stylach architektonicznych, ale dopiero połączone w harmonijną całość tworzą to, co określamy mianem stylu dworkowego.

W domach stylizowanych na dworki coraz częściej planuje się poddasze użytkowe. Jego zagospodarowanie pociąga za sobą zmianę w wyglądzie dworku – potrzeba doświetlenia pomieszczeń na drugiej kondygnacji owocuje lukarnami lub oknami połaciowymi. Ważne, aby te nietypowe dla dawnych dworów elementy pozostawały w harmonii z domem. Z kolei okna połaciowe nie powinny być za duże, ale za to usytuowane symetrycznie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Siłą architektury dworkowej jest budowanie niepowtarzalnego nastroju.

Nowe materiały na elewacji dworku

Stylizacja na dawną siedzibę pociąga za sobą użycie określonych materiałów na elewacji i kolorystykę harmonizującą ze stylem. Chętnie sięga się po materiały z przeszłości: wióry czy gonty, okna drewniane wysokiej jakości czy stylowe drzwi zewnętrzne. Także dostępne dzisiaj materiały doskonale dają sobie radę z przywoływaniem atmosfery typowej dla minionej epoki.

Bez problemu można wybrać dachówki o charakterystycznych dla pokryć dworów kształtach i kolorach. Aby dom wyglądał jak sprzed dziesięcioleci, na ściany można położyć tynk o szorstkiej fakturze i nawet go spatynować. Nietrudno też o stylowe detale: gzymsy, opaski okienne, kolumny. Dawniej były one elementami konstrukcyjnymi ściany, dlatego konieczne było wykonanie ich z materiałów nośnych – kamienia, cegieł. Od precyzji wykonania zależała nie tylko uroda, ale także trwałość konstrukcji budynku. Potem modelowano je w tynku, co wymagało mistrzowskiej ręki wykonawców. Dzisiaj nie trzeba ich murować.

Współczesna strefa wejścia we dworku

Szczególnym miejscem w domu nawiązującym do dworku szlacheckiego jest wejście w formie ganku. W przeszłości ganek był wyznacznikiem szlachectwa właścicieli domu i choć z czasem przeniknął do chłopskich chałup, nadal jest wyróżnikiem stylu dworkowego.

  • Aby ganek zdobił, jego bryła i proporcje muszą być odpowiednie do wielkości i charakteru bryły domu. W przeszłości najczęściej miał wysokość parteru i wsparty był na czterech kolumnach zestawionych symetrycznie parami. W dworach-pałacach zdarzały się też wysokie formy ganku o kolumnach na wysokość dwu kondygnacji.
  • Dzisiaj często spotyka się ganki wsparte na dwóch kolumnach – powinny być one na tyle masywne, aby optycznie udźwignęły zwieńczenie ganku, czyli fronton. Często właściwe proporcje kolumn są lekceważone – są zbyt cienkie, pozbawione bazy i głowicy.
  • Dla urody ganku ważne jest też jego zadaszenie. Szczyt dachu kryjącego ganek musi wypadać nieco poniżej kalenicy domu, a jego dolna krawędź w tym samym miejscu co dolna krawędź dachu. Dach powinien mieć ten sam spadek połaci co dach domu i być przykryty tym samym materiałem.
  • Podobnie jak dawniej również we współczesnych dworkach ganek pełni funkcję zadaszonego wejścia, gdzie gospodarze witają gości i mogą chwilę odpocząć. Zazwyczaj więc fragment ściany frontowej w tym miejscu jest nieco cofnięty – wówczas powstaje wygodna i przytulna nisza wejściowa. Jeśli jest znacznie wysunięty, staje się bardziej wyrazisty i reprezentacyjny.

Taras - nowe miejsce w szlacheckim dworku

Kiedyś ganek pełnił również funkcję tarasu – to tutaj po powrocie z pola wypoczywali gospodarze. Całe życie – publiczne i prywatne – rozgrywało się na reprezentacyjnym froncie. Jednak we współczesnych dworkach wygrała potrzeba intymności i prywatności – dom oprócz elewacji frontowej musi mieć drugie, równie starannie zaplanowane oblicze – elewację ogrodową z często obszernym, wielofunkcyjnym tarasem.

Rola ganku jest ograniczona jedynie do podkreślenia strefy wejścia, ale motyw frontu – ganek lub ryzalit – powtarza się na elewacji ogrodowej jako element kryjący taras, nierzadko z kominkiem, czasami obok jest oranżeria.

Dom pod klucz? Czemu nie. Zobacz, jak kupować dom od dewelopera

Nie masz czasu na szukanie działki, projektu, ekipy budowlanej, ale chcesz zamieszkać w nowym,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
TANIO I DOBRZE: Sposób na własny mały dom

Budowa własnego domu może być tańsza niż kupno mieszkania, a komfort życia będzie nieporównywalnie...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...