Mały ogród miejski - projekt i rośliny w małym ogrodzie w mieście

2022-06-22 7:22
Niewielki ogród miejski
Autor: IKEA W niewielkim ogrodzie na miejskiej działce szczególnie istotne jest dokładne odgrodzenie się od ulicy, na przykład za pomocą roślin (fot. IKEA).

Jak na niewielkiej działce miejskiej stworzyć wokół domu przyjazny mały ogród? Zanim zabierzesz się do projektowania, weź pod uwagę każdy szczegół. W miejskim ogrodzie niemiernie ważne jest na przykład stworzenie iluzji przestrzeni, jak również sadzenie odpowiednich roślin. Zobacz, jak urządzić ogród w mieście.

Ceny ziemi w miastach wciąż rosną, więc i budowlane działki miejskie są niewielkie. Dom zajmuje znaczną część działki w mieście i wokół niego pozostają jedynie skrawki terenu. Ich zagospodarowanie wymaga starannego przemyślenia, bo przecież trzeba na nich znaleźć miejsce nie tylko na ogród, w którym będzie można przyjemnie wypoczywać, ale też na zaplecze gospodarcze i wygodny podjazd. Nie bez znaczenia jest styl, jaki nadamy posiadłości. Sposób jej zagospodarowania powinien harmonizować z bryłą i elewacjami domu – dzięki temu powstanie atrakcyjna całość.

Mały ogród miejski - jaki wybrać projekt?

Decyzja, czy stworzymy w małym ogrodzie miejskim zielony zakątek, czy tzw. nowoczesną kompozycję, w której stawia się na kamień, szkło i aluminium, a liczba roślin jest ograniczona, powinna wynikać z analizy potrzeb i upodobań właścicieli oraz otoczenia działki. Trzeba pamiętać, że im więcej wokół nas bujnej roślinności, tym większa szansa na poprawę komfortu naszego życia. To rośliny dostarczają nam tlenu. Czyszczą też powietrze z pyłów, metali ciężkich i innych substancji kancerogennych, podnoszą jego wilgotność (co ułatwia nam oddychanie), a także zmniejszają dobową amplitudę temperatury. Działają jak pompy osuszające teren: nieustannie pobierają wodę z podłoża i oddają ją do atmosfery w postaci pary wodnej.

Spis treści

 1. Mały ogród miejski - jaki wybrać projekt?
 2. Mały ogród, lecz funkcjonalny
 3. Aranżacja małego ogrodu - to ważne!
 4. Polecane rozwiązania do małego miejskiego ogrodu
 5. Jak dobrać rośliny do małego ogrodu miejskiego
 6. Iluzja w małym ogrodzie

Mały ogród, lecz funkcjonalny

Rodzina z dziećmi potrzebuje miejsca na placyk do zabawy. Zależnie od ich wieku w miejskim małym ogrodzie warto urządzić piaskownicę i postawić huśtawkę, zbudować domek czy zawiesić tablicę do gry w koszykówkę. Rodzina składająca się z osób dorosłych postawi raczej na wypoczynkowe zacisze. Miłośnicy pracy w ogrodzie, którzy lubią pielęgnować rośliny, posadzą wiele efektownych gatunków i odmian, a ci, którzy traktują go jako prestiżową dekorację, postarają się o szczególnie atrakcyjne detale w aranżacji małego ogrodu.

Sprawdź też:

Osoby zabiegane poszukają rozwiązań ograniczających własny wkład pracy w pielęgnację roślin. W bardzo małym ogrodzie problemem może być rozmieszczenie niezbędnych elementów. Część frontową może całkowicie wypełnić podjazd łączący funkcje wjazdu do garażu i wejścia do domu oraz placu gospodarczego z wiatą śmietnikową.

Wąski pas terenu w ogrodzie
Autor: Piotr Mastalerz Na wąskim pasie terenu przy elewacji warto sadzić pnącza – potrzebują niewiele miejsca, a rosną bujnie.

Aranżacja małego ogrodu - to ważne!

Jeżeli chcesz, by mały ogród miejski wyglądał atrakcyjnie, musisz zwracać uwagę na harmonijne zestawianie elementów. W takiej przestrzeni rzucają się w oczy niedociągnięcia: brak kompozycji, źle dobrane barwy, nadmiar przedmiotów. W urządzaniu małego ogrodu sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej” – lepiej wygląda ogrodowe wnętrze, w którym rośnie jedno szczególnie efektowne drzewo, np. klon, niż gdy jest ich kilka, ale wzajemnie sobie przeszkadzają.

Sprawdź też:

Warto stworzyć w małym ogrodzie zakątek otoczony krzewami ozdobnymi i drzewami, a jako kontrapunkt posadzić krzew lub bylinę pięknie kwitnącą albo przebarwiającą się jesienią. Ważna jest jakość użytych materiałów. Elegancko wygląda kamienna kostka utwardzająca nawierzchnię, ale można też wybrać betonową kostkę brukową, która ładnie podkreśli urodę elewacji lub dyskretnie wtopi się w gąszcz roślin. Bruk klinkierowy jest bardzo wyrazisty, solidny i niezniszczalny, ale zwłaszcza na małej działce należy używać go z umiarem, bo inaczej zdominuje niewielką przestrzeń.

Polecamy

Polecane rozwiązania do małego miejskiego ogrodu

 • Śmietnik przy granicy. Możemy go tam zlokalizować, pod warunkiem że sąsiad również tak postąpi. Nie musimy wtedy zachowywać wymaganej przepisami odległości 2 m.
 • Bliżej sąsiada. Jeżeli działka jest wąska, możemy usytuować dom w odległości 3, a nie 4 m od granicy z sąsiadem, gdy elewacja od tej strony pozbawiona jest drzwi i okien lub są one zastąpione ścianą luksferów (jeśli uzyskamy zgodę sąsiada, dom może stanąć w ostrej granicy). W ten sposób powiększy się wolny teren przy przeciwległej elewacji i łatwiej będzie zaaranżować ogród.
 • Niezastąpione pnącza. Na ścianach wyglądają efektownie, a przy tym liście na ich pędach mają podobne znaczenie dla mikroklimatu jak duże drzewo.

Jak dobrać rośliny do małego ogrodu miejskiego

Mały miejski ogród wymaga starannego doboru roślin. Lepiej nie działać spontanicznie i nie kupować gatunków i odmian, o których nic nie wiesz. Może się bowiem okazać, że malutki kulisty krzak za parę lat stanie się rozłożystym krzewem zabierającym światło posadzonym obok bylinom, a małe drzewka osiągną znaczne rozmiary i będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Sprawdź też:

Aby uniknąć kłopotliwych niespodzianek, warto wcześniej przygotować projekt obsadzenia małego ogrodu w mieście oraz spis pożądanych gatunków i odmian i z taką listą wybrać się po zakupy. W małym ogrodzie doskonale sprawdzają się drzewa o kulistych, wrzecionowatych lub kolumnowych koronach, które po kilkudziesięciu latach osiągają najwyżej 3-4 m średnicy. W ofercie szkółkarskiej jest ich coraz więcej, a do wyboru oprócz zielonolistnych mamy odmiany o liściach purpurowych, żółtych, srebrzystych, plamistych czy drzewa i krzewy przebarwiające się jesienią.

Wspaniale w małym miejskim ogrodzie prezentują się gatunki kwitnące wiosną i o ozdobnych owocach wybarwiających się późnym latem. Warto też wykorzystywać pnącza, które dodają uroku każdej elewacji, a posadzone przy ogrodzeniach czy podporach stanowią skuteczne i efektowne przesłony.

maly-ogrod
Autor: Piotr Mastalerz Na wąskim pasie terenu przy elewacji warto sadzić pnącza – potrzebują niewiele miejsca, a rosną bujnie
Warto wiedzieć

Iluzja w małym ogrodzie

Mały ogród wyda się większy, a przebywanie w nim nie będzie przyprawiało o klaustrofobię, jeśli wykorzystasz jedną z poniższych zasad:

 • rośliny sadzone na wzniesieniach wydają się dorodniejsze;
 • sadzenie mniejszych roślin dalej, a większych bliżej sprawia, że teren wydaje się rozleglejszy;
 • „wciągnięcie” do kompozycji roślinności spoza ogrodzenia daje złudzenie dużego ogrodu;
 • zastosowanie lustra otoczonego roślinami kreuje daleką perspektywę;
 • kulisowanie, czyli skrywanie fragmentów kompozycji za grupami roślin, daje poczucie, że jest jeszcze inna część ogrodu.
Drzewa do małego ogrodu

Sprawdź swoją wiedzę o kwitnących krzewach! Rozpoznaj je wszystkie

Pytanie 1 z 8
Krzew na zdjęciu to...
janowiec
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie