Rośliny ozdobne z liści. Co zrobić, aby ogród był atrakcyjny cały sezon

2012-12-06 15:07 Weronika Galcak

Każdy właściciel ogrodu chce, aby był on atrakcyjny przez cały rok, a w sezonie zachwycał wielością form, faktur i kolorów. Kolorytu ogrodom nadają nie tylko kwiaty, ale także piękne liście niektórych roślin.

Jeśli chcemy mieć kolorowy ogród, także wtedy, gdy przekwitnie już wiele roślin, posadźmy na rabatach rośliny ozdobne z liści. Jest wiele gatunków i odmian, które cieszą oko nie tylko kwiatami, ale również dekoracyjnymi liśćmi.
Wybór bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich o ozdobnych liściach jest bardzo duży. Rośliny można dobierać ze względu na kolor liści lub ich kształt, a ilość kombinacji jest nieskończona. Należy jednak pamiętać o wybraniu odpowiedniego dla nich stanowiska. Zastosowanie roślin z dużymi i ciekawymi liśćmi doda każdemu ogrodowi dynamiki i charakteru, a w okresie kwitnienia innych roślin duże liście staną się doskonałym tłem dla kolorowych plam z kwiatów.

Przykłady roślin o ozdobnych liściach do posadzenia w ogrodzie

Ciekawymi roślinami nadającymi się na stanowiska słoneczne są:
Wilec (Ipomea) – pnącze z dużymi sercowatymi liśćmi, doskonałe do obsadzania ogrodzeń. Roślina tworzy ciekawą fakturę i staje się znakomitym tłem dla innych roślin.
Bergenia (Bergenia Moench) – o dużych, skórzastych liściach tworzących rozetę. W łagodne zimy jest rośliną zimozieloną. Znosi półcień.
Dąbrówka (Ajuga) – niska roślina okrywowa, doskonała jako wypełnienie wolnych przestrzeni lub na ogrody skalne. Ma drobne, ciemnozielone, bordowe lub zielone liście z bordowym żyłkowaniem.
Serduszka (Dicendra) – ma liście pierzaste, tworzy małe kępy, polecana do założeń naturalistycznych.
Kosaciec (Iris) – ma liście długie, szablowate. Posadzony razem z roślinami o bardziej horyzontalnym pokroju, doda rabacie dynamiki.
Piwonia (Paeonia) – ma liście pierzastodzielne, duże i błyszczące. Roślina duża, wymaga przemyślanego sadzenia, aby nie zakryć innych roślin
Wiązówka (Filipendula) – ma liście klapowane lub pierzaste. Może być wysoką byliną lub tworzyć rozetę przy ziemi. Wymaga dużo wilgoci. Znosi półcień
Mietelnik (Kochia) – roślina atrakcyjna ze względu na pokrój i czerwonoróżowe przebarwienie liści.
Łubin (Lupinus) – ma liście dłoniasto złożone, po 5–15 listków w liściu. Znosi półcień
Nasturcja (Tropaeolum) – ma liście tarczowate, duże, na długich ogonkach, roślina może się piąć. Znosi półcień.
Żurawka (Heuchera) – ma liście okrągłe, klapowane, tworzy gęstą kępę, duży wybór kolorów liści, od żółtozielonych, przez zielone do purpurowych.
Akant (Acanthus) – ma liście bardzo atrakcyjne, głęboko powcinane, długie, błyszcząc; rzeźbiarska forma.
Bodziszek (Geranium) – ma liście dłoniasto dzielne, duże, dobry na roślinę okrywową lub obrzeże rabaty.
Czyściec (Stachys) – ma liście drobne, osadzone na wysokiej łodydze, pokryte grubym kutnerem, dzięki czemu roślina ma kolor sinobiały. Znakomicie nadaje się do ogrodów skalnych.
Przywrotnik (Alchemilla) – ma liście klapowane, okrągłe, pokryte drobnymi włoskami.

Na stanowiskach półcienistych i zacienionych dobrze będą wyglądać te rośliny:
Tiarella (Tiarella) – ma liście klapowane, duże, roślina dobra do sadzenia na obrzeżach rabat.
Miodunka (Pulmonaria) – drobne liście pokryte włoskami, często z białymi plamkami. Wymaga wilgoci
Języczka (Ligularia) – ma liście duże, okrągłe z wcięciami lub ząbkami. Wymaga wilgoci, dobra do nasadzeń przy zbiornikach wodnych.
Świecznica (Cimicifuga) – ma liście duże, dłoniasto złożone, tworzą gęstą i wysoką kępę. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby.
Tawułka (Astilbe) – ma liście duże, ząbkowane, mocno rozgałęzione. Wymaga wilgoci, dobra do założeń naturalistycznych przy zbiornikach wodnych.
Funkia (Hosta) – jedna z najpopularniejszych roślin o dekoracyjnych liściach. Dostępnych jest wiele gatunków o różnych kolorach i rozmiarach liści. Znosi lekkie słońce.

Dobrym pomysłem jest zestawianie różnych gatunków bylin z trawami. Dzięki takiemu zabiegowi można uniknąć monotonii w ogrodzie i dodać rabatom unikalnego charakteru. Mnogość gatunków traw zróżnicowanych pod względem wysokości i koloru pozwala na indywidualny dobór do każdego ogrodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE