Wykładziny elastyczne na podłodze w kuchni. Rodzaje wykładzin
Wykładziny są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na wodę i całkowicie wodoszczelne (jeśli położymy jeden kawałek w całym pomieszczeniu). W kuchni sprawdzą się wykładziny grube, ponieważ dzięki nim nogi mniej się męczą podczas chodzenia.
Autor: Marcin Czechowicz
W kuchni sprawdzą się wykładziny grube, ponieważ dzięki nim nogi mniej się męczą podczas chodzenia.
Niektóre wykładziny mają też inną zaletę – są antypoślizgowe i higieniczne, bo ich wierzchnia warstwa jest antybakteryjna.
Jakie wykładziny na podłogę w kuchni?
Wykładziny jednowarstwowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale nie tłumią dźwięków, nie amortyzują upadków.
Wykładziny dwuwarstwowe mają dodatkową warstwę z wzorem, która zapobiega ich odkształcaniu. Trójwarstwowe prócz podkładu, którym może być włóknina poliestrowa lub spienione PCW, i warstwy dekoracyjnej mają jeszcze warstwę wierzchnią – przezroczystą folię, dzięki której wykładzina ma powierzchnię gładką lub tłoczoną.
Czym zabezpieczać wykładziny?
Wykładziny nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia.
Jak pielęgnować wykładziny?
Wykładziny wystarczy systematycznie odkurzać i myć wodą z delikatnym detergentem. Nie powinno się ich czyścić środkami z nabłyszczaczem (a tym bardziej pastować), ponieważ stają się śliskie, oraz stawiać na nich mebli na gumowych kółkach, bo zostaną trwałe przebarwienia.
Poza wykładzinami dobrze w kuchni sprawdza się też korek – elastyczny i odporny na wilgoć, ekologiczny, antystatyczny i antyalergiczny, dobrze tłumi dźwięki i nie wgniata się.
Zobacz także:
- Podłoga w kuchni: posadzka kamienna
- Podłoga drewniana w kuchni. Jakie drewno stosować?
- Materiały wykończeniowe na podłogę w kuchni: płytki ceramiczne