| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak rozplanować wnętrza w domu, aby były funkcjonalne i wygodne?

Jak rozplanować wnętrza w domu, aby były funkcjonalne i wygodne?

Wygodne rozplanowanie pomieszczeń w domu to podstawa dobrego mieszkania. Jest kilka ważnych rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę projektując wnętrza, które powinny być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne.

Pierwszym kryterium wygody we współczesnym domu jest czytelny podział na strefę dzienną i nocną. Aby zapewnić dobrą izolację akustyczną i wizualną stref aktywności i wypoczynku, miejsca te sytuuje się w możliwie największym oddaleniu od siebie – w domu z poddaszem lub piętrem strefę nocną umieszcza się na wyższej kondygnacji, w parterowym w wydzielonym skrzydle domu lub części oddzielonej korytarzem. Takie rozwiązanie przestrzeni lepiej odpowiada potrzebom współczesnej rodziny – otwarta strefa dzienna w naturalny sposób łączy jej członków, wydzielona nocna zaspokaja potrzebę wyciszenia, skupienia przy pracy i odpoczynku w samotności.

Gdzie umieścić salon w planie domu?

Wygodny pokój dzienny musi sprostać bardzo różnym, często sprzecznym wymaganiom, które zależą od stylu życia i od tego, na jakim etapie życia znajduje się nasza rodzina. Jeśli mamy małe dzieci, miarą wygody będzie jak najwięcej przestrzeni do wspólnej zabawy, gdy prowadzimy bogate życie towarzyskie – wygodniejsza będzie reprezentacyjna przestrzeń dobrze skomunikowana z kuchnią.

Kluczem do wygody są kształt i wielkość salonu odpowiednie do potrzeb. Jeśli w domu nie ma oddzielnych pomieszczeń na jadalnię, pokój telewizyjny czy bibliotekę, musimy w powierzchnię salonu wliczyć dodatkowe metry. Nawygodniej zaaranżować funkcjonalne aneksy, gdy będzie miał on kształt prostokąta, litery L lub nieregularną formą.

Miarą wygody w salonie są również meble. Będziemy ich potrzebowali nie tylko dla siebie, ale i dla gości. Wygodniejsze niż tradycyjne komplety są meble systemowe, dzięki którym łatwo skomponować zestaw najlepiej odpowiadający aktualnym potrzebom i zmieniać go w zależności od okoliczności.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

W prostokątnej części salonu umieszczono kącik wypoczynkowy, w wykuszu przy kuchni – jadalnię (Projekt Murator EC84 "Gustowny")

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

W wydłużonym salonie jadalnia mieści się przy kuchni, kanapy – przy wyjściu na taras (Projekt Murator M64 "Wieczorne słońce")

Wygodna i funkcjonalna kuchnia - jak ją rozplanować?

Dążenie do wygody przejawia się również w tendecji do otwierania kuchni na salon. W takim pomieszczeniu można przygotowywać posiłki i równocześnie uczestniczyć w życiu toczącym się w salonie. Wygodnie jest też mieć kuchnię na tyle dużą, aby zmieścił się w niej duży stół, przy którym będzie można jadać codziennie posiłki, małe dzieci będą mogły rysować lub odrabiać lekcje. Jednak kuchnia to przede wszystkim miejsce do przygotowywania posiłków – jej wielkość i kształt decydują o rodzaju zabudowy. Najwygodniej jest, gdy szafki można ustawić w kształcie litery U – urządzenia kuchenne znajdują się wtedy przy osobnych ścianach, co pozwala przy każdym z nich wygospodarować miejsce na blaty robocze i odstawcze. Wyspa tylko wtedy jest wygodna, jeśli jest na tyle duża, że oprócz płyty kuchennej zmieszczą się na niej również zlewozmywak oraz blaty robocze.

Strefa nocna - sypialnie w wygodnym domu

Planując wielkość strefy nocnej, należy pamiętać, że nie służy ona tylko do spania. Wygodna sypialnia to taka, która jest też miejscem prywatnego wypoczynku, a czasami pełni funkcję pokoju do pracy. Poza wygodnym łóżkiem powinno się w niej znaleźć miejsce na szafki nocne, szafę i komodę, a także biurko, kącik wypoczynkowy i toaletkę dla pań. Wygodę sypialni podnoszą też inne powiązane z nią pomieszczenia – łazienki, które służą wyłącznie właścicielom sypialni, garderoby.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Kształt litery L umożliwił wydzielenie garderoby przy sypialni (Projekt Murator D88 "Reprezentacyjny")

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Sypialnię na planie wydłużonego prostokąta można podzielić na trzy części (Projekt Murator C34 "Komfortowy")

Zaplanowanie funkcjonalnej łazienki

Miarą wygody w dużym domu są łazienki o wyspecjalizowanych funkcjach – dla rodziców, dzieci, gościnna, gospodarcza, w małym podstawą jest w miarę obszerna, dobrze wyposażona łazienka rodzinna w strefie nocnej i osobne wc w dziennej. Wielkość i kształt łazienki zależą od zamierzonego programu. Na wygodne w.c. wystarczy nawet 1,3 m2, mała łazienka z prysznicem zajmuje minimum 2,5 m2, z wanną – około 4 m2, wzbogacona o drugą umywalkę lub bidet – około 5 m2. Łazienkę z pełnym programem można zaaranżować w pomieszczeniu wielkości 7 m2, salon kąpielowy z miejscem wypoczynku – około 10 m2. W małej łazience istotne są proporcje długości ścian oraz usytuowanie wejścia i okna. Załamania i wnęki mogą być przydatne tylko wtedy, gdy pasują do wymiarów urządzeń.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Jeśli łazienka jest mała i wszystkie urządzenia umieszczone są pod ścianami, do obsługi wszystkich sprzętów zwykle służy wolna przestrzeń pozostawiona pośrodku (Murator M37a "Blisko marzeń - wariant I)

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

W łazienkach z podziałem na strefy z urządzeniami wolno stojącymi lub przy ściance ustawionej pośrodku do każdego z nich trzeba zapewnić nie tylko dojście, ale i miejsce na wygodne korzystanie (Murator C202 "Autentyczny")

Zaplanowanie ergonomicznej strefy wejściowej do domu

Wnętrze domu to siatka dróg i ścieżek, poruszamy się bowiem nie tylko pomiędzy pomieszczeniami, ale także wewnątrz nich. Oprócz głównych traktów – holi, korytarzy, schodów – w każdym wnętrzu muszą się znaleźć również drogi wiodące do okien i drzwi, aneksów i zakątków.

Do domu prowadzą nas zwykle schody, ich zwieńczenie to podest – większa płaszczyzna usytuowana tuż przed drzwiami wejściowymi. Tu zatrzymujemy się na dłużej: otwierając i zamykając drzwi. Jego powierzchnia musi zapewniać wygodę i bezpieczeństwo poruszania się – trzeba przewidzieć sytuacje, że czasami będzie na nim przebywało kilka osób jednocześnie. Wejściowy podest powinien być na tyle szeroki, aby otwierające się skrzydło drzwi nie zmusiło nas do wycofania się na schody – dobra szerokość to 140 cm.

Komunikacja w przedsionku powinna przebiegać sprawnie i nie być niczym zakłócona. Trudno jednak temu sprostać, gdy pomieszczenie jest tak małe, że manewrując między dwiema parami drzwi, z ledwością jesteśmy w stanie obrócić się wokół własnej osi. Z trudem uda się tam wepchnąć wieszak i małą szafkę na buty. Coraz częściej jednak projektuje się pomieszczenia na tyle obszerne (przyjmuje się, że optymalna wielkość przedsionka to około 3,5 m2), że można urządzić tam wygodną garderobę – najlepiej za drzwiami przesuwnymi, które skutecznie pozwolą ukryć nieład powstający w wejściu. Dobrze, jeśli dodatkowo znajdzie się tam miejsce na wygodne siedzisko.

Jeśli dom ma bezpośrednie połączenie z garażem, drzwi do niego najczęściej usytuowane są właśnie w przedsionku. To wygodne rozwiązanie – pozwala uniknąć przenikania do części mieszkalnej nieprzyjemnych zapachów spalin, chłodu oraz brudu. Wygodnie jest, gdy z przedsionka wchodzi się do pomieszczenia gospodarczego – można z niego skorzystać bez wchodzenia do części mieszkalnej.

Wygodny hol nie może być mały – przyjmuje się, że powinien mieć 8-12 m2, a jeśli wlicza się w jego przestrzeń klatkę schodową – 13-16 m2. Nawet gdy w holu stoją jakieś sprzęty i meble, nie powinny one utrudniać poruszania się. Jeżeli razem z salonem hol tworzy jedną połączoną przestrzeń, może być mniejszy, ale brak ścian i granic powoduje, że salon, kuchnia i jadalnia przejmują rolę komunikacyjną domu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dobrze, jeśli podest jest zadaszony i osłonięty od wiatru. Idealnie, gdy znajdzie się tam miejsce na ławkę – tu można odłożyć zakupy podczas otwierania drzwi lub przysiąść z sąsiadem na niezobowiązującą pogawędkę (Projekt Murator D22 "Zaciszny")

Czy duże okna w salonie mogą utrudnić aranżację wnętrza?

Projektując dom lub dokonując aranżacji nowej nieruchomości wielu inwestorów decyduje się na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

Aranżacja sypialni - barwy sprzyjające dobremu...

Jak stworzyć nastrój w sypialni? Kolory ścian, które poprawiają samopoczucie, dodają energii...

Drewno, kamień czy korek? Jakie wykończenie...

Wszyscy doskonale wiedzą, że to od wykończenia wnętrz zależy ostateczny klimat domu czy mieszkania. Nie...

Tradycyjny salon – przestrzeń dla miłośników...

Salon to miejsce, gdzie można wypocząć i spędzić wspólnie czas. Pełni również funkcję...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Beton dekoracyjny we wnętrzu - od podłogi po...

Beton dekoracyjny od kilku lat podbija prywatne mieszkania, domy i pomieszczenia przestrzeni publicznej. Oto...