Wzory pakietu: czy każde drewno da się ułożyć w jodełkę, kwadraty czy drabinkę
Wybierając drewno na parkiet, dowiedz się, jaki wzór będzie można z niego ułożyć. Tylko gatunki o małym współczynniku skurczu, np. doussie, merbau, tek, iroko albo dąb, klon i czereśnia można układać w dowolny wzór. Drewno reagujące na zmiany wilgotności najlepiej układać w jodełkę, kwadraty czy drabinkę.
Z jakich gatunków drewna ułożysz parkiet w dowolne wzory?
W dowolne wzory można układać gatunki drewna o małym współczynniku skurczu, takie jak doussie, merbau, tek, iroko albo krajowy dąb, klon i czereśnia. Drewno reagujące większym skurczem na zmiany wilgotności najlepiej układać we wzory, które minimalizują efekty jego pracy, np. w jodełkę, kwadraty czy drabinkę.
Polecamy: Podłoga drewniana. Finishparkiety i finishdeski
Autor: Mariusz Bykowski
Jodełka to jeden z bezpieczniejszych wzorów minimalizujący efekty pracy drewna
Gatunki drewna mniej stabilne
Wybierając na parkiet niestabilne gatunki drewna, takie jak buk, brzoza, grab, guatambu, kempas czy wenge, trzeba zrezygnować ze wzoru pokładowego lub cegiełki. Jeśli tego nie zrobimy, posadzka będzie pokryta szpecącymi szczelinami. Gatunki mniej stabilne niż dąb, a stabilniejsze od buku czy brzozy (np. jesion) można układać we wzór pokładowy lub cegiełkę, ale tylko wtedy, gdy wybierzemy drewniane elementy odpowiedniej wielkości – takie, które są w małym stopniu narażone na odkształcenia. Stosunek ich szerokości do grubości powinien być mniejszy niż 4:1.
Autor: Mariusz Bykowski
Jodełka to jeden z bezpieczniejszych wzorów minimalizujący efekty pracy drewna
Podłogę z długich desek parkietowych lub dyli warto układać z elementów o słojach przyrostu rocznego równoległych, a nie stycznych do dłuższej krawędzi. Wtedy szczeliny będą nawet o 50% mniejsze.