Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące. Które warto wybrać do domu? Nazwy i zdjęcia

2024-02-29 12:14

Jakie są najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące? Które warto mieć w domu i dlaczego? Zobacz nasze propozycje. Wybierz coś dla siebie wśród najpiękniejszych roślin doniczkowych.

Kwiaty doniczkowe mają dobroczynny wpływ na człowieka. Poprawiają powietrze domowe, uspokajają nerwy i koją oczy, działają dobrze na naszą psychikę, poprawiają pracę płuc i krążenie krwi, a niektóre kwiaty domowe pochłaniają różne substancje chemiczne szkodliwe dla naszego zdrowia. Warunkiem tego, aby rośliny pokojowe były piękną dekoracją naszego domu i cieszyły nasze oczy, jest ich odpowiednia pielęgnacja. Każda roślina pokojowa ma bowiem swoje wymagania dotyczące nasłonecznienia, wilgotności podłoża i powietrza.

Spis treści

  1. Kwiaty doniczkowe kwitnące
  2. Pięknie kwitnące rośliny pokojowe - galeria zdjęć
  3. Jak dbać o kwitnące rośliny doniczkowe?
  4. Kwiaty doniczkowe o ozdobnych liściach
  5. Galeria zdjęć: Zielone kwiaty doniczkowe
  6. Kwiaty doniczkowe do kuchni i łazienki
  7. Kwiaty doniczkowe do słonecznego salonu
  8. Kwiaty doniczkowe do sypialni
  9. Kwiaty doniczkowe do zacienionych pomieszczeń

Kwiaty doniczkowe kwitnące

Kwiaty doniczkowe kwitnące są piękną dekoracją domu i ożywiają monochromatyczne wnętrza. Badania naukowe dowiodły, że kwitnące kwiaty doniczkowe poprawiają nasze samopoczucie, a w ciemne, zimowe dni potrafią zapobiec depresji. Tak więc nie pozostaje nam nic innego jak okraszenie mieszkania kolorowymi kwitnącymi roślinami.

Aby kwiaty doniczkowe pięknie kwitły należy odpowiednio o nie dbać. Ważne jest regularne podlewanie i nawożenie w zalecanych okresach dla poszczególnych gatunków roślin. Kwiaty należy również przesadzać stopniowo do większych donic wraz z ich wzrostem.

Najpopularniejsze kwitnące kwiaty doniczkowe, które warto mieć w swoim domu to:

Sezonowo również żonkile i hiacynty. Osoby, które zapominają o podlewaniu mogą spróbować podjąć się uprawy kwitnących kaktusów. Jest ich ok. 2000 gatunków, które raz w roku zostają obsypane kolorowymi, egzotycznie wyglądającymi kwiatami.

Pięknie kwitnące rośliny pokojowe - galeria zdjęć

Jak dbać o kwitnące rośliny doniczkowe?

Pielęgnacja roślin o ozdobnych kwiatach nieco różni się w porównaniu z gatunkami o dekoracyjnych liściach. Przede wszystkim stosuje się inne nawozy. Dla kwiatów doniczkowych kwitnących warto dobierać produkty zawierające mniej azotu, za to posiadające wysoką zawartość fosforu. Ponadto trzeba ostrożniej wykonywać zraszanie - w czasie kwitnienia może to być niekorzystne dla wyglądu i trwałości kwiatów. Rośliny najlepiej przesadzać lub rozmnażać po kwitnieniu. Dokładne zabiegi pielęgnacyjne zależą oczywiście od konkretnego gatunku. Które kwiaty doniczkowe warto wybierać do aranżacji poszczególnych pomieszczeń?

Kwiaty doniczkowe o ozdobnych liściach

Kwiaty doniczkowe o ozdobnych lisciach ustawione w odpowiednich miejscach wpływają na nas uspokajająco i koją zmysły. Otaczając się zielenią czujemy, że mamy bliższy kontakt z naturą. W szczególności jeśli mieszkamy w dużym mieście. Zielone rośliny doniczkowe wcale nie są nudne, a wręcz przeciwnie są bardzo zróżnicowane. Mają wiele odmian, form, kształtów. Rożne wielkości i czasem bardzo fantazyjne liście są oryginalną dekoracją do każdego wnętrza.

Zielone kwiaty doniczkowe można zebrać w dużą grupę roślin, które stworzą swojego rodzaju tropikalną oazę. Ostatnio w aranżacji wnętrz pojawiły się zielone ściany. To nowość, która zdobywa coraz większa rzeszę fanów. Zielona ściana zbudowana jest ze stelaża i różnych gatunków kwiatów doniczkowych, które mogą być ułożone we wzory. Taką dekorację można również stworzyć z mchu. Ta propozycja jest szczególnie dedykowana wnętrzom nowoczesnym. Bardziej zaawansowane technicznie zielone ściany posiadają własne systemy nawadniania, dzięki którym nie musimy pamiętać o podlewaniu, a dekoracja jest ciągle piękna.

Miedzy wieloma gatunkami zielonych kwiatów doniczkowych są również takie, które są nie tylko piękne, ale i korzystnie wpływają na nasz organizm. Mianowicie produkują tlen, który wzbogaca powietrze w naszym domu. Pochłaniają również zanieczyszczenia w tym formaldehyd - trujący składnik np. płyt meblowych. W naszych domach często możemy spotkać storczyki, a i one mają działanie dobroczynne. W nocy produkują tlen dlatego powinny być ustawione w każdej sypialni.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: Zielone kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe do kuchni i łazienki

Kuchnia i łazienka mają swoje zalety jeśli chodzi o uprawę roślin: powietrze ma większy współczynnik wilgotności niż w innych pomieszczeniach. Niestety są też wady: problemem zieleni w kuchni mogą być wyziewy z kuchenki, w łazience zaś niewystarczająca ilość światła. Istnieje jednak grupa roślin, która poradzi sobie w takich warunkach.

  • Storczyki - w jasnej łazience i kuchni (na parapecie) z powodzeniem można uprawiać falenopsis lub dendrobium. To stosunkowo łatwe i mało wymagające gatunki (w porównaniu z grupą). Warto je często zraszać.
  • Zwartnica - roślina o okazałych dzwonkowatych kwiatostanach powinna być ustawiana na parapecie. Lubi częste nawożenie. Należy unikać przelewania – lekkie przesuszenie jest mniej niekorzystne od nadmiaru wody.
  • Kalanchoe - to „typowa” roślina parapetowa. Ma duże, błyszczące liście i drobne kwiaty zebrane grupowo. Mogą mieć białą, żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę. Kalanchoe jest łatwe w uprawie - to sukulent. Trzeba go jednak regularnie podlewać.

Kwiaty doniczkowe do słonecznego salonu

Widny salon to dobre miejsce pod uprawię większości gatunków roślin pokojowych, również tych kwitnących. Wiele mniejszych roślin (o ile wystawa okienna nie jest skierowana na południe) można uprawiać na parapecie.

  • Anturium - roślina najlepiej rozwija się, jeśli zapewni się jej jasne stanowisko (światło rozproszone) oraz dużo przestrzeni. Lubi częste zraszanie, ale nie można przy tym moczyć kwiatów. W zależności od odmiany osiąga wysokość 25-75 cm. Kwitnie na czerwono, różowo, łososiowo lub biało.
  • Hoja – popularne pnącze o grubych, błyszczących liściach powinno być ustawione w pewnej odległości od okna. Bezpośrednie nasłonecznienie może doprowadzić do poparzenia liści, mało światła natomiast całkowicie hamuje wzrost. Aby hoja zakwitła, powinno się jej podwiązać sznurami pędy (aby promienie światła docierały do nich z każdej strony).
  • Klonik - to roślina ozdobna zarówno z liści jak i kwiatów. Może osiągać do 2 m wysokości. Kwiaty najczęściej mają różową lub pomarańczową barwę. Klonika nie można przesuszyć – szybko dochodzi do marszczenia liści (proces z reguły jest jeszcze odwracalny). Wadą jest opadanie kwiatostanów po przekwitnięciu.

Kwiaty doniczkowe do sypialni

W sypialni nie powinno się uprawiać wielu roślin pokojowych – to niepraktyczne i nie zawsze korzystne. Istnieje grupa roślin produkująca tlen w nocy i oczyszczająca powietrze. Taka zieleń poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie. Z roślin kwitnących wyróżnia się dwa popularne gatunki kaktusów: kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny - rośliny są z wyglądu dość podobne do siebie. Różnią się budową kwiatów i oczywiście terminem kwitnienia. Trzeba ustawić je w takich miejscach, aby nie były narażone na dotykanie i przeciągi. Warto wiedzieć, że w tych przypadkach podlewanie wykonuje się znacznie częściej w porównaniu z szeroką grupą „sucholubnych” kaktusów i sukulentów.

Kwiaty doniczkowe do zacienionych pomieszczeń

W zacienionych pomieszczeniach niewiele roślin gatunków rozwija się, nie wspominając już o obfitym kwitnieniu. W takich warunkach radzi sobie zaledwie wąska grupa roślin pokojowych. Należy do nich skrzydłokwiat, który uchodzi za „żelazną roślinę” tolerującą warunki półcieniste i cieniste. Wystarczy mu niewielka ilość światła, aby wytworzyć białe, kolbiaste kwiatostany. Przez pozostałą część roku jest ozdobny z liści. Do ciemniejszych miejsc nadaje się również zamiokulkas.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?
Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Nasi Partnerzy polecają