Podpora do monstery - jak podeprzeć monsterę? Podpórki i paliki do monstery

2024-01-22 13:20

Decydując się na uprawę monstery w domu, trzeba pamiętać, że pnącze to, choć początkowo może mieć niewielkie rozmiary, to z czasem zaczyna się rozrastać. Roślina wtedy potrzebuje podpory po której wspinać się będą jej długie, elastyczne, często wyposażone w korzenie powietrzne pędy. Podpora do monstery lub odpowiedni palik stają się niezbędne. Doradzamy jaka jest najlepsza podpora do monstery?

Monstera - podpora
Autor: GettyImages Monstera wymaga podpory

Spis treści

  1. Czy monstera potrzebuje podpory?
  2. Jaka podpora dla monstery dziurawej? Jak podeprzeć dużą monsterę?
  3. Palik do monstery - gotowy albo zrobiony samodzielnie
  4. Jak podpiąć monsterę do palika?
  5. Podpórki do monster mniejszych rozmiarów

Monstera w ostatnich latach stała się jedną z najpopularniejszych roślin pokojowych. Jej ogromne, mocno powcinane liście, zdobią dziś nie tylko mieszkania, ale też szkoły, biura, banki, centra medyczne i hotele. I chociaż to właśnie potężna monstera dziurawa jest obecnie najczęściej uprawianym gatunkiem monstery, na uwagę zasługuje też kilka innych, w tym interesująca, choć mniejsza monstera perforowana, czy ciekawe gatunki kolekcjonerskie, takie jak Monstera laniata, Monstera karstenianum, Monstera minima i Monstera adansonii.

Czy monstera potrzebuje podpory?

Decydując się na uprawę monster, trzeba jednak pamiętać, że wszystkie są pnączami i chociaż początkowo mogą mieć niewielkie rozmiary, z czasem zaczynają się rozrastać, a wtedy potrzebują podpory, na której będą mogły opierać swoje długie, elastyczne, często wyposażone w korzenie powietrzne pędy. Oczywiście nie wszystkie będą wymagały takich samych podpór, gdyż solidniejszych i stabilniejszych będą potrzebowały okazałe monstery dziurawe, a delikatniejszych i subtelniejszych gatunki o mniejszych rozmiarach.

Jaka podpora dla monstery dziurawej? Jak podeprzeć dużą monsterę?

Najpopularniejsza monstera dziurawa to bardzo duże, szybko rosnące i masywne pnącze o ogromnych, okrągłych lub sercowatych liściach, grubych pędach i długich korzeniach powietrznych. Początkowo nie jest duża i zwykle ma wzniesiony, kępiasty pokrój, ale szybko zaczyna rosnąć w górę i jeśli nie będzie miała podparcia, jej pędy zaczną się deformować i pokładać na boki, a roślina straci walory ozdobne.

W przypadku dużej rośliny monstery nie wystarczy cienki palik do monstery czy kratka. Pnącze musi trzymać solidna podpora do monstery, która będzie w stanie utrzymać jego masywne pędy, korzenie i liście. Dlatego też rozrastającą się monsterę należy posadzić w dużej, stabilnej donicy, która nie przewróci się pod ciężarem rośliny, a następnie umieścić w niej solidną podporę w postaci sztywnego, grubego palika, owiniętego mchem torfowcem (mech Sphagnum) lub grubej tyczki kokosowej (palik owinięty matą kokosową). Będzie to dla monstery idealna podpora, bo nie tylko zapewni jej pędom stabilność, ale też pozwoli zamaskować korzenie powietrzne, bo chociaż nie są zbyt efektowne, nie należy ich obcinać, gdyż służą roślinie m.in. do pobierania wilgoci z powietrza.

Palik do monstery - gotowy albo zrobiony samodzielnie

Mech lub kokos na paliku będą także imitowały warunki naturalne (w lasach tropikalnych wspinają się po wilgotnej korze drzew), kumulując i stopniowo oddając wilgoć roślinie. Taki palik lub tyczkę dostaniemy w każdym, większym markecie budowlano-ogrodniczym lub kwiaciarni, ale możemy też poszukać go w sklepach internetowych lub na aukcjach. Podobną podporę możemy także wykonać samodzielnie, owijając gruby kijek bambusowy mchem torfowcem (do kupienia na aukcjach lub w sklepach ogrodniczych) lub matą kokosową, które przymocujemy do palika za pomocą sznurka (pomocne filmy instruktażowe możemy znaleźć w Internecie).

Dość ciekawym rozwiązaniem może być też ażurowy, siatkowy palik, wypełniony kulkami keramzytu oraz mchem torfowcem (różne jego warianty np. owalne lub geometryczne, węższe lub szersze, a nawet modułowe, możemy znaleźć w sklepach internetowych lub na aukcjach). Taki palik możemy nawadniać, wlewając do jego wnętrza wodę od góry. Keramzyt będzie kumulował wodę, stopniowo oddając ją do mchu, a następnie do korzeni powietrznych, pędów i liści rośliny, co zapewni jej doskonałe nawilżenie.

Jak podpiąć monsterę do palika?

Pędy monstery w miarę wzrostu możemy przywiązywać do palika za pomocą sznurka lub powlekanego drutu florystycznego, ale możemy też wspomóc się specjalnymi, plastikowymi zapinkami do pnączy, których w marketach ogrodniczych i na aukcjach internetowych nie brakuje.

Podpórki do monster mniejszych rozmiarów

Z mniejszymi monsterami (np. monsterą perforowaną, monsterą standleyana, monsterą siltepecana) sprawa jest prostsza, gdyż można przeznaczyć dla nich podobne paliki jak dla monstery dziurawej, tylko cieńsze, ale można też rozpinać ich pędy na bambusowych bądź plastikowych kratkach i drabinkach lub owijać wokół metalowych pałąków, które obecnie można znaleźć w centrach ogrodniczych w różnych, czasem bardzo fantazyjnych kształtach (np. figur geometrycznych, liści, zawijasów).

Niektóre monstery mogą też dobrze prezentować się w specjalnych podporach pierścieniowych (do kupienia w centrach budowlano-ogrodniczych lub na aukcjach internetowych).

Przeczytaj też:

To ciekawe!
Monstera dubia

Autor: GettyImages

Monstera dubia

Dość szczególnej podpory będzie natomiast oczekiwała interesująca, choć rzadko spotykana monstera dubia, która typowej monstery zupełnie nie przypomina. Wprawdzie także jest pnączem, ale pnie się podobnie jak bluszcz, a jej sercowate, marmurkowate liście ściśle przylegają do podpory, prezentując się wyjątkowo oryginalnie (jak dachówki, dlatego bywa nazywana monsterą gontową). Aby jednak ta niezwykła monstera mogła w pełni zaprezentować swoją urodę, najlepiej przeznaczyć dla niej jako podporę płaską, szeroką deskę, do której liście rośliny będą mogły dobrze przylegać.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych