Królowa Jednej Nocy - niezwykły kwiat czy niepozorny kaktus? Co zrobić, by spektakularnie zakwitł?

2024-12-23 14:54

Królowa Jednej Nocy to popularna nazwa kaktusa, który zachwyca niezwykłymi kwiatami! Są duże, białe, pachnące i rozwijają się wyłącznie nocą. Sprawdź, jakie ma wymagania i pielęgnować królową jednej nocy uprawianą w domu w doniczce.

Spis treści

  1. Jak wygląda Królowa Jednej Nocy?
  2. Wymagania Królowej Jednej Nocy
  3. Co jest koniczne, aby Królowa Jednej Nocy zakwitła?
  4. Rozmnażanie Królowej Jednej Nocy
  5. Jak eksponować Królową Jednej nocy w domu?
  6. Dlaczego nie kwitnie Królowa Jednej Nocy?
  7. Królowa nie jest tylko jedna!

Kaktusy wydają się być roślinami dość skromnymi, jednak wiele z nich może nas bardzo zaskoczyć, gdyż potrafią tworzyć naprawdę spektakularne kwiaty! Jednym z takich kaktusów jest epifilum ostropłatkowe (łac. Epiphyllum oxypetalum), które ze względu na swoje duże, półpełne, słodko pachnące, białe kwiaty z mnóstwem wąskich płatków i długich pręcików, rozwijające się wyłącznie nocą i więdnące przed świtem nazywane jest Królową Jednej Nocy.

Jak wygląda Królowa Jednej Nocy?

Sam kaktus nie wyróżnia się wprawdzie szczególną urodą, gdyż początkowo tworzy cienkie, cylindryczne i pokryte włoskami łodygi pierwotne, które z czasem rozgałęziają się i przekształcają w długie, spłaszczone, nagie, członowate, szerokolancetowate, zielone, lekko pofalowane na brzegach, mięsiste i łukowato przewieszające się na zewnątrz liście (w rzeczywistości są to spłaszczone łodygi). Za to na jego kwiaty wielu miłośników kaktusów czeka z wielką niecierpliwością.

Kwiaty epifilum ostropłatkowego są białe i duże (mają około 30 cm średnicy!). Zewnętrzne płatki są wąskie i długie, natomiast wewnętrzne krótsze i szersze. Po całkowitym rozkwitnięciu kwiaty utrzymują się tylko przez jedną noc (stąd potoczna nazwa rośliny).

Niestety, aby móc je podziwiać, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo chociaż pojawiają się zwykle wiosną lub latem, a w odpowiednich warunkach także zimą, pierwsze pąki kwiatowe zawiązują się dopiero na 2-3 letnich pędach. Epifilum ostropłatkowe może też przez długi czas nie kwitnąć, jeśli warunki uprawy nie do końca mu odpowiadają.

Przeczytaj też: Te kaktusy nie mają kolców! Niewiele potrzebują i są bezpieczne dla otoczenia

Wymagania Królowej Jednej Nocy

Epifilum ostropłatkowe pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Jest rośliną epifityczną, zasiedlającą w naturze zagłębienia w korze i konarach drzew oraz wnęki skalne, dlatego jej oczekiwania są nieco inne, niż wymagania typowych kaktusów.

  • Epifilum najlepiej czuje się na półcienistym stanowisku z dużą ilością rozproszonego światła i w próchniczym, żyznym, przepuszczalnym, luźnym, lekko kwaśnym podłożu z dodatkiem kory.
  • Ponieważ rośnie bardzo szybko, wiosną i latem potrzebuje zasilania wieloskładnikowymi nawozami dla storczyków i epifitów lub małymi dawkami nawozów z przewagą potasu.
  • Ten szczególny kaktus nie znosi ani przesuszenia, ani zalania, dlatego w sezonie wegetacyjnym powinien być podlewany często, lecz umiarkowanie, zimą natomiast oszczędnie.
  • Ponieważ epifilum pochodzi z tropikalnych lasów, bardzo lubi też podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego w jego pobliżu warto ustawić nawilżacz lub odkryte akwarium bądź umieścić doniczkę na podstawce ze stale mokrymi kulkami keramzytu.
  • Lepiej natomiast nie spryskiwać rośliny wodą, gdyż nie tylko może to spowodować pojawienie się na pędach brzydkich plam i zacieków, ale też doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej (np. szarej pleśni).

Co jest koniczne, aby Królowa Jednej Nocy zakwitła?

Aby jednak epifilum mogło zakwitnąć, bezwzględnie potrzebuje okresu zimowego spoczynku w chłodzie, dlatego w sezonie wegetacyjnym należy zapewnić mu temperaturę pokojową (20-24°C), ale na zimę przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia (10-15°C).

Kiedy pod koniec zimowania na pędach epifilum zaczynają pojawiać się pąki kwiatowe, należy przenieść roślinę w cieplejsze miejsce i pozostawiać ją tam aż do czasu przekwitnięcia, gdyż przestawianie kaktusa z pąkami kwiatowymi, może skończyć się ich zrzuceniem.

Rozmnażanie Królowej Jednej Nocy

Wczesną wiosną rozrośnięte egzemplarze epifilum można przesadzić do nowego podłoża, nie zwiększając jednak zbytnio rozmiaru doniczki, gdyż roślina lepiej rośnie w przyciasnych pojemnikach.

Przy okazji przesadzania, kaktusa można rozmnożyć, pobierając z niego sadzonki pędowe (należy odłożyć je na kilka godzin, aby miejsce ciecia zdążyło lekko przeschnąć), które dobrze ukorzeniają się w lekkim, przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożu.

Jak eksponować Królową Jednej nocy w domu?

W mieszkaniu epifilum najlepiej prezentuje się jako soliter w doniczkach i koszach podwieszanych pod sufitem lub ustawianych na wysokich komodach i półkach ściennych. Ze względu na znaczne rozmiary, kaktus potrzebuje dla siebie sporo miejsca i nie lubi towarzystwa innych roślin. Latem może być też wystawiany na balkon lub taras lub wynoszony do ogrodu i umieszczany na stanowisku z rozproszonym światłem, co bardzo korzystnie wpływa na jego kwitnienie.

Poznaj 10 sposobów ciekawej ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu

Dlaczego nie kwitnie Królowa Jednej Nocy?

Epifilum ostropłatkowe nie jest szczególnie trudne w uprawie, czasami jednak może zacząć tracić ładny, zdrowy wygląd lub przez dłuższy czas nie kwitnąć, dlatego warto wiedzieć, jakich błędów unikać, aby uprawa rośliny dawała nam więcej satysfakcji niż rozczarowań, a wspaniale kwiaty cieszyły nas swoją ulotną, ale niezwykłą urodą przez kolejne lata.

  • Jeśli zauważymy, że liście naszego kaktusa marszczą się lub więdną, sprawdźmy wilgotność podłoża, gdyż roślina może w ten sposób reagować zarówno na suszę, jak i zalanie.
  • Na łodygach możemy też czasem dostrzec białe plamki, przypominające kłębki waty, co oznacza, że nasz kaktus został zaatakowany przez wełnowce i wymaga ochrony za pomocą odpowiedniego preparatu do zwalczania mszyc i wełnowców.
  • Jeśli natomiast nasze kilkuletnie epifilum wygląda zdrowo i dorodnie, a mimo to nie kwitnie, prawdopodobnie brakuje mu okresu zimowego spoczynku w niższych temperaturach.
  • Roślina może też nie zakwitnąć, jeśli po przyniesieniu jej do mieszkania z pomieszczenia zimowego, będziemy ją przestawiać lub często potrącać, bo wtedy potrafi zrzuć już zawiązane pąki kwiatowe.
  • Roślina źle reaguje też na spryskiwanie wodą, słoneczne stanowisko (słońce może poparzyć jej liście) oraz gwałtowne zmiany temperatury.

Królowa nie jest tylko jedna!

Pomimo iż Królową Jednej Nocy nazywane jest głównie epifilum ostropłatkowe, czasami określa się także w ten sposób inne gatunki kaktusów kwitnących nocą, np. Epiphyllum pumilum, Selenicereus grandiflorus, Echinopsis oxygona czy Cereus peruvianus.

Przeczytaj też: Kaktusowate rośliny domowe - te gatunki warto mieć w domu

Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe
Murator Google News
Autor:
Arcytrudny QUIZ o kaktusach! Sprawdź swoją wiedzę na temat kaktusów
Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się największy gatunek kaktusa na świecie?
Kaktus Saguaro
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają