Rośliny oczyszczające powietrze obowiązkowe w domu. Te przeszły testy NASA!

2023-11-29 13:01

Jakie rośliny oczyszczają powietrze z toksyn, smogu czy dymu z papierosów? Naukowcy z NASA przetestowali rośliny pod kątem oczyszczania powietrza. Okazuje się, że większość z nich to dobrze znane rośliny domowe. Warto mieć w domu takie naturalne oczyszczacze powietrza, zwłaszcza zimą.

Spis treści

  1. Rośliny oczyszczające powietrze
  2. Powietrze w domu oczyści zielistka Sternberga
  3. Bluszcz pospolity oczyszcza powietrze
  4. Palmy oczyszczające powietrze
  5. Epipremnum złociste
  6. Skrzydłokwiat
  7. Sansewieria (wężownica)
  8. Anturium do oczyszczania powietrza w domu
  9. Chryzantemy wielkokwiatowe
  10. Dlaczego warto mieć w domu rośliny oczyszczające powietrze?

Rośliny oczyszczające powietrze

Po wielu latach badań, specjaliści z NASA opublikowali w raporcie "Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement" listę roślin doniczkowych, które skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Warto przynajmniej jedną z nich kupić do domu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy dokucza nam smog.

Powietrze w domu oczyści zielistka Sternberga

W polskich domach od dekad zielistka Sternberga znana jest jako „trawka”, ma działanie uniwersalne i zaskakująco skutecznie. Roślina dezaktywuje promieniowanie z urządzeń elektromagnetycznych, wchłania związki działające rakotwórczo wydzielane przez lakiery, farby i meble oraz oczyszcza powietrze z dymu tytoniowego (w szczególności z formaldehydu i benzenu). Gatunek jest bardzo łatwy w uprawie. Posiada pokrój pnący – można uprawiać go w wiszących donicach oraz na regałach. Znosi półcień. Podlewa się go umiarkowanie – podłoże powinno wcześniej przeschnąć. Jedynym problemem może być brązowienie końcówek liści. Jest to najczęściej objaw zbyt suchego powietrza.

Bluszcz pospolity oczyszcza powietrze

Bluszcz pospolity wchłania m.in. benzen, tlenki węgla, formaldehydy i trichloroeteny. Część z tych związków jest wydzielana przy paleniu tytoniu, inne są związane ze stosowaniem klejów, farb, lakierów i środków czystości. Roślina znosi półcieniste warunki, dlatego można ją uprawiać w łazienkach, na klatkach schodowych, korytarzach oraz w pomieszczeniach z oknem usytuowanym na północ. Pnącze może być jednak kapryśne – zarówno przy nadmiarze wody, jak i przesuszeniu szybko gubi liście. W ostatnim czasie częściej spotyka się go w ogrodzie. Gatunek jest niedoceniany jako element aranżacji wnętrz.

Palmy oczyszczające powietrze

Palmy słyną ze swoich prozdrowotnych właściwości – nawilżają powietrze i oczyszczają je z wielu szkodliwych związków - formaldehydu i benzenu. Za szczególnie cenne gatunki oczyszczające powietrze uchodzą: palma bambusowa oraz areka. Ze względu na pokaźne rozmiary zwykle uprawia się je w salonach i innych przestronnych pomieszczeniach. Rośliny lubią dużą ilość światła rozproszonego. Są umiarkowanie łatwe w uprawie. Najlepiej rosną w wąskich, wysokich pojemnikach.

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste to popularne pnącze o zielono-żółtych sercowatych liści wchłania m.in. formaldehydy. To roślina, którą uprawia się w wiszących pojemnikach, ustawiana regale lub prowadzi na podpórce. Bardzo często jest również wykorzystywana do tworzenia ogrodów wertykalnych. Gatunek jest łatwy w uprawie. Znosi półcień. Nie wymaga dużych donic. Zabiegi ograniczają się do regularnego podlewania i nawożenia (od wiosny do końca lata). Epipremnum można uszczykiwać, aby pobudzić je do lepszego krzewienia.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat słynie ze swojej wytrzymałości – znosi wiele niekorzystnych czynników (poza mrozem). Rośnie w zacienionych pomieszczeniach, wytrzymuje przesuszenie, niską wilgotność powietrza i zanieczyszczenia. To gatunek, który niweluje szkodliwe działanie acetonu, benzenu, jak i amoniaku.

Sansewieria (wężownica)

Sansewieria to roślina doniczkowa znakomicie oczyszcza powietrze i ma bardzo małe wymagania, lubi pełne słońce. Nie znosi dużej wilgotności podłoża. Oczyszcza powietrze z benzenu, ksylenu i toluenu, trójchloroetylenu i formaldehydu.

Anturium do oczyszczania powietrza w domu

Popularne i chętnie kupowane na prezent. Ozdobne z błyszczących, dużych liści i pięknych kwiatów. Anturium ma dość duże wymagania - podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, z drenażem. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi powietrze o dużej wilgotności, ale źle znosi spryskiwanie, dlatego w pobliżu rośliny warto postawić pojemnik z wodą. Anturium oczyszcza powietrze z aldehydu mrówkowego, amoniaku i benzenu.

Chryzantemy wielkokwiatowe

Chryzantemy mają bardzo ozdobne kwiaty. Są łatwe w pielęgnacji, ale nie lubią suszy - trzeba je regularnie podlewać, nie można dopuścić do przesuszenia podłoża w doniczce. Oczyszczają powietrze ze związków obecnych w smogu (trichloroetylen, benzen, aldehyd mrówkowy, ksyleny, amoniak).

Czytaj też:

Ważne

Dlaczego warto mieć w domu rośliny oczyszczające powietrze?

Warto uprawiać rośliny doniczkowe, które przyczyniają się do oczyszczenia powietrza. Kilka okazów ustawionych w danym pomieszczeniu może stworzyć dość skuteczną barierę ochronną, np. przed dymem papierosowym. W skład tytoniu wchodzi kilka tysięcy substancji, które wywierają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wiele z nich uwalnia się do powietrza w czasie palenia. W pomieszczeniach, szczególnie w okresie zimowym, może doprowadzić to do powstania toksycznej bomby gazowej. Pokoje powinno się więc regularnie wietrzyć, mimo iż w praktyce zdaje to egzamin tylko po części. Dlatego polecamy dodatkowo domową uprawę roślin z naszej listy.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE