Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście? Co zrobić, gdy gwiazda betlejemska zrzuca liście?
Gwiazda betlejemska kwitnie w okresie Bożego Narodzenia i dlatego stała się jedną z roślin najczęściej wykorzystywanych do świątecznych dekoracji domu. Zdarza się, że niedługo po zakupie gwiazda betlejemska gubi liście. Dlaczego opadają liście gwiazdy betlejemskiej? Co zrobić, aby roślina odzyskała atrakcyjny wygląd?
Autor: Stars for Europe
Gwiazda betlejemska w wielu domach jest nieodzowną częścią świątecznej dekoracji
Spis treści
- Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina przemarzła
- Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina stoi w przeciągu
- Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina ma za sucho
- Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina została przelana
- Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina ma zbyt ciemno
- Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina stoi obok owoców
Gdy kupujemy gwiazdę betlejemską w sklepie czy kwiaciarni, staramy się wybrać atrakcyjny okaz. Chcemy bowiem, by roślina jak najdłużej zdobiła nasze wnętrza. Niestety, czasem okazuje się, że niedługo po przyniesieniu poinsecji do domu, roślina gubi liście. Co jest przyczyną, że liście gwiazdy betlejemskiej opadają? Czy możemy uratować roślinę? Poznaj przyczyny opadania liści gwiazdy betlejemskiej.
Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina przemarzła
Gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę i gdy spada ona poniżej 10°C może powodować uszkodzenia liści, czego skutkiem jest ich opadanie.
Aby zapobiec przemarznięciu nowo zakupionej gwiazdy betlejemskiej trzeba chronić ją przed chłodem i wiatrem podczas transportu ze sklepu do domu - powinna być szczelnie owinięta w papier. Lepiej unikać zakupu poinsecji w mroźne i wietrzne dni, ponieważ wtedy, mimo odpowiedniego opakowania, gwiazda może ulec uszkodzeniu - wystarczy już kilka minut na mrozie, by liście opadły! Starajmy się też, aby czas transportu był jak najkrótszy. I nie pozostawiajmy jej za długo w samochodzie czy nieogrzewanym garażu.
Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina stoi w przeciągu
Gwiazda betlejemska nie lubi przeciągów i powinna stać w miejscu gdzie ich nie ma (z dala od okien i drzwi wejściowych). Szkodliwe dla poinsecji są zarówno powiewy zimnego, jak i ciepłego powietrza. Przeciąg powoduje, że liście rośliny wiotczeją i zwijają się, a w konsekwencji opadają. Podczas wietrzenia, lepiej gwiazdę betlejemską przenieść do innego pomieszczenia.
Autor: STARS FOR EUROPE
Aby w pełni cieszyć się urokiem gwiazdy betlejemskiej, należy zawsze przed zakupem upewnić się czy roślina jest zdrowa. Lśniące, zielone liście i żółto-zielone pąki kwiatów pomiędzy kolorowymi przykwiatkami świadczą o dobrej jakości rośliny
Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina ma za sucho
Gwiazda betlejemska zdobi nasze domy w okresie zimowym, kiedy włączone jest ogrzewanie, a co za tym idzie wilgotność powietrza jest silnie obniżona. Gdy jest za sucho, liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają stopniowo żółknąć, zasychać, zwijać się i opadać. Aby temu zapobiec trzeba podnieść wilgotność powietrza wokół roślin. Dobrze jest codziennie zraszać liście letnią wodą (unikając moczenia przykwiatków).
Gdy w pomieszczeniu jest za sucho, szybciej przesusza się także ziemia w doniczce, w której rośnie gwiazda betlejemska. Gdy wody w podłożu jest niewystarczająco, roślina reaguje utratą jędrności liści, a gdy stan taki się przedłuża - ich opadaniem.
Starajmy się nie dopuszczać do przesuszenia podłoża. Jeśli zauważymy, że liście poinsecji zwisają bezwładnie na pędach, sprawdźmy wilgotność podłoża i jeśli jest suche - nawodnijmy je. Zwykle po podlaniu liście podnoszą się, choć możliwe jest, że te dolne i tak po kilku dniach zżółkną, zaschną i opadną.
Przeczytaj też: Podlewanie gwiazdy betlejemskiej: sprawdź, jak uniknąć najczęstszych błędów!
Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina została przelana
Gwiazda betlejemska nie lubi przelania - na nadmiar wody w podłożu reaguje równie negatywnie, jak na jej niedobór. Podłoże w uprawie poinsecji nigdy nie powinno być całkowicie nasączone wodą! Gdy ziemia w doniczce pozostaje zbyt mokra przez dłuższy czas, może dojść do gnicia korzeni gwiazdy betlejemskiej i rozwoju chorób grzybowych. Jeśli w podłożu w doniczce jest nadmiar wody, to liście rośliny żółkną, zaczynają się zwijać, więdną i często opadają.
Jeśli w porę zorientujemy się, że gwiazda betlejemska została przelana, mamy jeszcze szansę ją uratować. Trzeba jak najszybciej wyjąć roślinę z doniczki, usunąć mokre podłoże, opłukać korzenie pod letnią wodą i obciąć obumarłe fragmenty. Jeśli chociaż część korzeni pozostała zdrowa, roślina ma szansę się zregenerować, o ile posadzimy ją do nowej doniczki wypełnionej świeżym, lekko wilgotnym podłożem.
Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina ma zbyt ciemno
Gwiazda betlejemska wymaga dobrego oświetlenia! Dlatego najlepiej ustawić ją w domu możliwie najwidniejszym miejscu (zimą może być to nawet bezpośrednio nasłonecznione okno wychodzące na południe). Jeśli poinsecja będzie przebywać w zbyt ciemnym miejscu, zacznie tracić od dołu liście .Aby temu zapobiec, przenieśmy gwiazdę w miejsce z dużą ilością naturalnego światła.
Liście gwiazdy betlejemskiej opadają, bo roślina stoi obok owoców
Etylen odgrywa ważną rolę w procesie dojrzewania i starzenia się roślin. Im wyższe jest jego stężenie w otoczeniu, tym szybciej rośliny przekwitają. Gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na etylen, dlatego należą chronić ją przed źródłami tego gazu. Nawet nieduża ilość etylenu w otoczeniu poinsecji prowadzi do żółknięcia liści, a następnie ich więdnięcia i opadania.
Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale najwięcej etylenu w naszych domach pochodzi z dojrzewających owoców, np. bananów czy jabłek, które często układamy w domach w misach czy innych naczyniach. Jeśli chcemy więc, aby poinsecja nie gubiła liści, utrzymujmy ją z dala od owoców.
Przeczytaj też: Do świątecznej dekoracji stołu wykorzystaj urocze gwiazdy betlejemskie!