Skrzydłokwiat nie kwitnie? Co zrobić, żeby skrzydłokwiat zakwitł?

2023-12-22 11:34

Zdarza się, i to nawet dość często, że skrzydłokwiat uprawiany w domu nie chce kwitnąć. Poznaj najważniejsze przyczyny braku kwitnienia skrzydłokwiatu i dowiedz się, co zrobić, by skrzydłokwiat kwitł.

Skrzydłokwiat
Autor: GettyImages Co zrobić, by skrzydłokwiat zakwitł?

Spis treści

  1. Jakie kwiaty ma skrzydłokwiat?
  2. Skrzydłokwiat nie kwitnie, bo ma nieodpowiednie warunki
  3. Co lubi, a czego nie lubi skrzydłokwiat?
  4. Dlaczego skrzydłokwiat nie chce kwitnąć?
  5. Skrzydłokwiat nie kwitnie bo jest podlewany złą wodą
  6. Co zrobić, aby skrzydłokwiat kwitł?

Skrzydłokwiaty od lat znajdują się w czołówce najchętniej uprawianych roślin pokojowych, można je spotkać nie tylko w domach, ale też w urzędach, biurach, hotelach, szkołach, centrach handlowych czy bankach. I choć zachwycają nas ich wspaniałe liście i efektowny pokrój, wyczekujemy też na ich kwiaty, które są ukoronowaniem walorów ozdobnych rośliny.

Jakie kwiaty ma skrzydłokwiat?

Wprawdzie skrzydłokwiaty nie mogą pochwalić się kwiatami w wyjątkowo efektownych kolorach (dostępne w sprzedaży skrzydłokwiaty o kwiatach fioletowych, różowych, żółtych, niebieskich, pomarańczowych czy czerwonych, należące najczęściej do serii Make Up lub UltimoColors, to rośliny sztucznie barwione przez producentów), gdyż złożone są z żółtej kolby i otaczającej jej dużej, białej, przypominającej żagiel lub skrzydło ptaka pochwy, to jednak osadzone na smukłych, sztywnych łodyżkach, górują nad kępą liści i wspaniale kontrastują z ich soczystą zielenią. Niestety, choć z utęsknieniem na nie czekamy, czasami długo się nie pojawiają, dlatego warto wiedzieć, co jest tego przyczyną i co zrobić, aby roślina w końcu zakwitła.

Przeczytaj też:

Skrzydłokwiat nie kwitnie, bo ma nieodpowiednie warunki

Chcąc doczekać się kwiatów, musimy przede wszystkim poznać wymagania skrzydłokwiatu, bo tylko zadbana i uprawiana w odpowiednich warunkach roślina będzie regularnie kwitła. Skrzydłokwiaty pochodzą z dna wilgotnych lasów tropikalnych, gdzie chętnie zasiedlają brzegi strumieni i zbiorników wodnych. W naturze skrzydłokwiaty przez cały rok mają zapewnioną wysoką temperaturę, rozproszone światło i dużą wilgotność podłoża oraz powietrza, dlatego podobnych warunków będą oczekiwały także w domowej uprawie.

Co lubi, a czego nie lubi skrzydłokwiat?

  • Skrzydłokwiaty uwielbiają wilgotne powietrze i podłoże, żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemię oraz rozproszone światło.
  • Nie tolerują suszy (przesuszone bardzo szybko zaczynają więdnąć), ale źle znoszą też zalanie (woda zalegająca w pobliżu korzeni może prowadzić do ich gnicia i obumierania rośliny).
  • Nie lubią również chłodu i zimnych przeciągów (przez cały rok powinny mieć zapewnioną temperaturę w zakresie 18-25°C, wyższą latem, niższą zimą).
  • Oczekują także rozproszonego światła, bo w pełnym słońcu ich licie żółkną i matowieją, a często też ulegają poparzeniom (więcej światła potrzebują zwykle odmiany o pstrych liściach jak np. 'Domino').
  • Nie lubią jednak pełnego cienia, bo wtedy gorzej się rozwijają i nie kwitną.

Dlaczego skrzydłokwiat nie chce kwitnąć?

Dlatego jeśli nasz skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy nie został przesuszony, przelany, przechłodzony lub ustawiony w zbyt słonecznym lub zbyt ciemnym miejscu.

Skrzydłokwiat nie kwitnie bo jest podlewany złą wodą

Jest jeszcze jeden powód, dla którego skrzydłokwiat może nie chcieć kwitnąć. Roślina pochodzi z lasów deszczowych, gdzie ma do dyspozycji wodę z opadów. Taka woda w przeciwieństwie do typowej kranówki jest miękka i przyjazna roślinom, dlatego jeśli będziemy podlewali skrzydłokwiat wodą prosto z kranu, która zazwyczaj jest dość twarda (zawiera sporo pierwiastków, w tym chlor, wapń i magnez), może to doprowadzić do zahamowania kwitnienia.

Dlatego też do polewania skrzydłokwiatu starajmy się używać wody przefiltrowanej lub odstanej (na około dobę należy odstawić kranówkę w wiadrze, dzięki czemu nadmiar pierwiastków będzie mógł się z niej uwolnić), a nawet zwykłej, zebranej do wiadra deszczówki.

Chcąc pobudzić skrzydłokwiat do wydawania nowych kwiatów, należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany.

Co zrobić, aby skrzydłokwiat kwitł?

Jeśli chcemy, aby skrzydłokwiat zakwitł, to zmieńmy mu niekorzystne warunki uprawy, czyli:

  • przesadźmy zalaną roślinę do nowego podłoża,
  • pilnujmy regularnego podlewania,
  • przenieśmy doniczkę w miejsce z rozproszonym światłem,
  • ustawmy skrzydłokwiat z dala od otwieranego zimą okna.

Może się okazać, że to wystarczy i nasza roślina znów zakwitnie.

Warto też jednak pójść o krok dalej i zacząć systematycznie spryskiwać skrzydłokwiat mgiełką wodną lub ustawić w jego pobliżu nawilżacz powietrza, który utrzyma wilgotność powietrza wokół roślin na odpowiednim poziomie.

W sezonie wegetacyjnym dobrze jest też rośliny nawozić, bo to również będzie sprzyjało ich kwitnieniu. Do ich zasilania nie należy jednak używać nawozów z przewagą azotu (np. do roślin zielonych), gdyż one będą przede wszystkim pobudzały roślinę do rozwoju nowych liści. Znacznie lepszym rozwiązaniem są nawozy do roślin kwitnących, w których znajduje się więcej potasu i fosforu czyli pierwiastków sprzyjających tworzeniu się nowych kwiatów. Nawozy stosujmy też zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, bo roślinie może zaszkodzić zarówno niedobór składników pokarmowych, jak i ich nadmiar, prowadzący m.in. do nadmiernego zasolenia podłoża i pogorszenia się warunków życiowych rośliny (przenawożenie), a w konsekwencji również do zahamowania kwitnienia.

Jeśli zapewnimy naszym skrzydłokwiatom odpowiednie warunki i we właściwy sposób będziemy je pielęgnować, rośliny będą wspaniale i obficie kwitły nawet kilka razy w roku.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Listen on Spreaker.