Jak często podlewać skrzydłokwiat? Czym podlewać skrzydłokwiat, aby ładnie kwitł?

2024-03-05 17:57

Podlewanie skrzydłokwiatu to podstawowy element jego pielęgnacji - skrzydłokwiat potrzebuje dużo wody. Lubi, gdy powietrze wokół niego jest wilgotne. Jak często podlewać skrzydłokwiat i czym? Poznaj najważniejsze zasady podlewania skrzydłokwiatu.

Podlewanie skrzydłokwiatu
Autor: GettyImages Jak prawidłowo podlewać skrzydłokwiat? Jak często i czym?

Spis treści

  1. Jak często podlewać skrzydłokwiat?
  2. Kiedy podlewać skrzydłokwiat?
  3. Jak podlewać skrzydłokwiat?
  4. Jak wygląda przelany skrzydłokwiat? Czy można go uratować?
  5. Co zrobić, gdy przesuszymy skrzydłokwiat?
  6. Czym podlewać skrzydłokwiat? Jaką wodą?
  7. Czy skrzydłokwiat lubi zraszanie?

Skrzydłokwiat to niezwykle popularna roślina doniczkowa. Z łatwością można ją kupić przez cały rok w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, a nawet marketach. Kupując efektownie kwitnące okazy chcielibyśmy, by właśnie tak wyglądały cały czas. Aby nasze oczekiwania zostały spełnione, musimy po pierwsze zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu, a po drugie odpowiednio ją pielęgnować. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji skrzydłokwiatu jest podlewanie. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak prawidłowo podlewać skrzydłokwiat.

Jak często podlewać skrzydłokwiat?

Częstotliwość podlewania skrzydłokwiatu zależy od fazy wzrostu rośliny, wilgotności powietrza wokół niej i związanego z nim tempa wysychania podłoża. Skrzydłokwiat w okresie wzrostu podlewamy często - nawet co 2-3 dni. Bardzo ważne jest pilnowanie, by podłoże w doniczce nie uległo przesuszeniu. Ziemia w doniczce ze skrzydłokwiatem powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra!

Zimą częstotliwość podlewania ograniczamy do 1-2 razy w tygodniu, pozwalając podłożu lekko przeschnąć między podlewaniami, ale zawsze trzeba dbać o to, by rośliny nie przesuszyć. Szczególnie, że jest to okres grzewczy i powietrze w domu jest bardziej suche niż w pozostałe miesiące roku.

Skrzydłokwiat powinien być zawsze uprawiany w doniczce z otworami w dnie, umożliwiającymi odpływ nadmiaru wody z podłoża.

Kiedy podlewać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat należy podlewać wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce lekko przeschnie - można to sprawdzić tzw. testem palca: wkładamy palec do ziemi na głębokość 2-3 cm - jeśli po wyjęciu będzie wilgotny i oblepiony ziemią, to jeszcze nie podlewamy, ale gdy jest suchy – czas na dostarczenie wody.Niedobór wody roślina sygnalizuje opadaniem i zwiotczeniem liści - to wyraźny znak, że roślinę należy podlać.

Przeczytaj też:

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat, podobnie jak wiele innych roślin doniczkowych możemy podlewać dwoma sposobami:

  • podlewanie "od góry". Wodę wlewamy stopniowo wprost na podłoże w doniczce (starając się nie moczyć pędów rośliny), aż do momentu gdy będzie wypływać spod doniczki przez otwory w jej dnie. Nadmiar wody z podstawki usuwamy w ciągu 15 minut;
  • podlewanie "od dołu". Doniczkę z rośliną wstawiamy do większego od doniczki naczynia napełnionego wodą na wysokość ok. 1/3 wysokości doniczki, i czekamy, aż woda przez otwory w dnie doniczki podsiąknie do podłoża. Doniczkę trzymamy w wodzie aż górna warstwa ziemi w doniczce stanie się wilgotna - wtedy ją wyjmujemy z wody i ustawiamy na ażurowej podstawce, aby odsączyć nadmiar wody.

Jak wygląda przelany skrzydłokwiat? Czy można go uratować?

Przelanie skrzydłokwiatu najczęściej objawia się oklapnięciem i żółknięciem liści. Przelaną roślinę można uratować, ale tylko wtedy, gdy choć część korzeni pozostała zdrowa. Wyjmijmy ją z doniczki, usuńmy całe podłoże i opłuczmy korzenie pod letnią wodą. Trzeba usunąć wszystkie obumarłe korzenie. Roślinę sadzimy do nowej doniczki wypełnionej świeżym, tylko lekko wilgotnym podłożem.

Co zrobić, gdy przesuszymy skrzydłokwiat?

Jeśli zdarzy się nam przesuszyć skrzydłokwiat, na pewno to zauważymy, bowiem liście będą zwiędnięte i mocno oklapnięte. Należy wtedy włożyć doniczkę z rośliną do pojemnika z wodą, tak aby nasyciło się nią całe podłoże. Następnie odstawiamy doniczkę, by nadmiar wody spłynął przez otwory w dnie.

Czym podlewać skrzydłokwiat? Jaką wodą?

Do podlewania skrzydłokwiatu należy używać wody miękkiej i pozbawionej chloru, o temperaturze pokojowej. Najlepiej, gdy jest to woda odstana lub przefiltrowana (zawiera niewielką ilość minerałów i nie ma chloru). Możemy użyć wody z kranu, ale nie bezpośrednio po pobraniu - konieczne jest odstawienie jej przynajmniej na kilka godzin, a jeszcze lepiej na 1-2 dni, aby ulotnił się z niej chlor i inne substancje chemiczne. Aby „zmiękczyć” wodę z kranu, należy ją przegotować - podlewać nią możemy dopiero po ostudzeniu do temperatury pokojowej.

Świetną wodą do podlewania skrzydłokwiatu jest deszczówka. Można też podlewać skrzydłokwiat wodą destylowaną.

Czy skrzydłokwiat lubi zraszanie?

Skrzydłokwiat bardzo lubi wysoką wilgotność powietrza, którą można zapewnić zraszając roślinę - nawet codziennie - miękką, przegotowana wodą o temperaturze pokojowej.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Nasi Partnerzy polecają