Wykorzystanie deszczówki do podlewania roślin: jak zbierać wodę z dachu

Woda w ogrodzie jest potrzebna do podlewania roślin. Aby oszczędzić wodę, warto wykorzystywać deszczówkę. Podpowiadamy jak wykorzystać deszczówkę zbieraną z dachów budynków.

Dużo wody można zaoszczędzić, wykorzystując deszczówkę zbieraną z dachów budynków na działce, pod warunkiem że nie są one pokryte eternitem ani papą. Przyjmując przeciętny wskaźnik deszczu 30 l/s na hektar powierzchni, z dachu o wielkości 100 m2 można zebrać w ciągu 10 minut aż 180 l wody. Szacunkowo jedna osoba zużywa dziennie od 80 do 140 l wody, z czego do celów spożywczych tylko około 5 l. Do tego dochodzi podlewanie ogrodu – rocznie 60-100 l/m2 obsadzonej roślinami powierzchni działki. Wykorzystując deszczówkę, można zmniejszyć pobór wody wodociągowej o połowę. Najprościej jest podstawić pod rynnę beczkę, a następnie przy użyciu pompy pozyskiwać zgromadzoną w niej wodę do podlewania ogrodu.
W sprzedaży są specjalne filtry, które łatwo montuje się na rynnie lub u jej wylotu, skąd woda kierowana jest do zbiornika. Wyposażone są one w zabezpieczenia przelewowe, nie ma więc niebezpieczeństwa, że jej nadmiar spłynie ze zbiornika na działkę. Takie zbieranie wody jest jednak mało ekonomiczne – w czasie deszczowej pogody, gdy nie ma przecież konieczności podlewania ogrodu, beczka szybko się napełnia, a nadmiar wody i tak trafia do kanalizacji. Z kolei podczas suszy, kiedy zapotrzebowanie na wodę jest duże – zbiornik szybko pustoszeje.

Jaka jest woda opadowa
Jaka jest woda opadowa

Autor: www.thinkstockphotos.com

Woda opadowa jest miękka, ponieważ zawiera mało jonów magnezu i wapnia. Woda deszczowa, poza wykorzystaniem w ogrodzie, nadaje się do prania (używając jej, można dodawać mniej detergentów). Zastosowana w spłuczce nie pozostawia kamiennego osadu. Ponieważ w jej skład wchodzą roztwory słabych kwasów, powoduje korozję metali. Należy ją więc przechowywać w pojemnikach z tworzyw sztucznych. Lepiej także, gdy rury, którymi jest doprowadzana do zbiorników (np. w instalacji deszczowej), są z tworzywa sztucznego.

Wykorzystanie deszczówki: instalacja systemu zbierania wody opadowej

Bardziej zaawansowany sposób pozyskiwania i wykorzystania deszczówki to instalacja systemu zbierania wody opadowej. Woda gromadzona jest w zbiorniku, najczęściej zakopanym w ziemi opodal domu. Jego wielkość powinna być dostosowana do wielkości połaci dachu, z której woda będzie zbierana. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni zbierającej wodę trzeba zarezerwować 1 m3 zbiornika. Należy również uwzględnić zużycie wody, średnio jest to 1 m3 deszczówki na rok na jedną osobę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Maria Tomasiuk
|

Bardzo polecam zainwestowanie w zbiornik do zbierania deszczówki. Od siebie mogę polecić zbiorniki od dom i woda, sama zainwestowałam w jeden, po szczegółowych konsultacjach z fachowcem, który przyjechał, pomierzył i dokonał niezbędnych obliczeń dzięki czemu doradził mi zbiornik idealnie pasujący do moich potrzeb. Dodatkowo pomogli mi znaleźć też odpowiednich montażystów i pomogli załatwić całą niezbędną dokumentację do dofinansowania, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść.

Grzegorz
|

Zbadałem deszczówkę z dachu pokrytego w 2009 roku papą (czyli 10 lat temu) na obecność dwóch metali, które "powinny się w niej znajdować". Wyniki to:
- ołów: <0,002 mg/l
- kadm: <0,0003 mg/l

Wyniki nie są nawet blisko norm dla ołowiu (0,01 mg/l) i kadmu (0,005 mg/l). Może są papy mniej lub bardziej nafaszerowane metalami - ale z powyższego wynika, że obawy o deszczówkę z dachu pokrytego papą są lekko przesadzone.