Skrzydłokwiat: jak dbać o niego, aby cieszył oczy przez cały rok?
Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa o ciemnozielonych liściach, które pięknie kontrastują ze śnieżnobiałymi, oryginalnymi kwiatami. Jak pielęgnować skrzydłokwiat w domu? Jakie stanowisko jest odpowiednie dla skrzydłokwiatu? Dlaczego skrzydłokwiat marnieje? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Skrzydłokwiat to roślina, która zachwyca pięknymi liśćmi i oryginalnymi kwiatami
Spis treści
- Dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiat?
- Gdzie powinien stać skrzydłokwiat w domu?
- Jak dbać o skrzydłokwiat w domu?
- Skrzydłokwiat podlewanie. Jak często podlewać skrzydłokwiat?
- Przesadzanie i podział skrzydłokwiatu
- Dlaczego skrzydłokwiat więdnie?
- Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
- Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną?
- Gatunki i odmiany skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to roślina doniczkowa o błyszczących, intensywnie zielonych liściach i kwiatach kształtem przypominających skrzydła – stąd polska nazwa tej rośliny. Kwiaty skrzydłokwiatu są trwałe - zdobią roślinę nawet kilka miesięcy, zwłaszcza latem.
Dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat.
Gdzie powinien stać skrzydłokwiat w domu?
Skrzydłokwiat powinniśmy postawić w domu w miejscu dobrze oświetlonym, ale bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych (mogą one powodować poparzenia liści). Dlatego wybierzmy dla niego stanowisko jasne, ale o świetle rozproszonym. Nie należy stawiać skrzydłokwiatu na parapetach okien wychodzących na południe (można za to postawić doniczkę ze skrzydłokwiatem kilka metrów od takiego okna). Ale nieodpowiednie dla tej rośliny jest również miejsce całkowicie zacienione. Najlepsze dla skrzydłokwiatu są więc okolice okien wychodzących na wschód i zachód - i tutaj nie oddalajmy rośliny więcej niż 1 m od okna. Dobrym miejscem jest parapet okna wychodzącego na północ.
Jednym słowem skrzydłokwiat najlepiej rośnie w delikatnym półcieniu bądź w jasnym miejscu ze światłem rozproszonym.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Skrzydłokwiat to roślina, która zachwyca pięknymi liśćmi i oryginalnymi kwiatami
Jak dbać o skrzydłokwiat w domu?
- Skrzydłokwiat lubi wilgoć i zraszanie. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność, doniczka powinna stać na kamykach na podstawce z wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem.
- Skrzydłokwiat potrzebuje umiarkowanego nawożenia – latem, gdy kwitnie, co dwa tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody.
- Po to, by liście mogły bez problemu wykonywać swoją oczyszczającą pracę, konieczne jest wycieranie z nich kurzu.
- Skrzydłokwiat nie wymaga cięcia – usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty.
- Roślina nie przeciągów, wyziewów z urządzeń gazowych i zbyt wysokiej temperatury. Latem potrzebuje 18-21 st.C, zimą zaś 16-18 st.C.
Skrzydłokwiat podlewanie. Jak często podlewać skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat latem podlewamy często - nawet 2-3 razy w tygodniu. Należy pilnować, żeby podłoże w doniczce nie uległo przesuszeniu. Najlepiej utrzymywać je stale wilgotne. Zimą natomiast podlewanie może rzadsze - ograniczamy je do 1-2 razy w tygodniu. Ale nadal dbamy, by rośliny nie przesuszyć (tym bardziej, że w tym okresie ogrzewamy mieszkania i domy).
Przesadzanie i podział skrzydłokwiatu
Zazwyczaj skrzydłokwiaty przesadza się w lutym lub marcu, po przejściu przez roślinę okresu spoczynku (trwa on od października do stycznia). Roślinę należy wyjąć z doniczki i oczyścić z resztek starego podłoża. Przy okazji duże egzemplarze można rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej. Przecinamy ją ostrym nożem, a następnie rozdzielamy część nadziemną rośliny. Nowe rośliny umieszczamy w doniczkach z żyznym podłożem, np. ziemią uniwersalną. Po podziale doniczki z sadzonkami trzymamy w miejscu cienistym o temperaturze 21 st.C, aż do pojawienia się nowych liści.
Dlaczego skrzydłokwiat więdnie?
Jeśli skrzydłokwiat ma jakieś problemy – sam nas o tym poinformuje. Większości z nich łatwo zaradzić, o ile wiemy, czego roślinie potrzeba.
Zwiędnięte liście skrzydłokwiatu wskazują na przesuszenie rośliny – doniczkę trzeba zanurzyć w wodzie i pozwolić, by nasyciła podłoże, a potem częściej roślinę podlewać.
Ale zwiędnięte liście mogą też wskazywać na to, że roślina została zalana - wtedy korzenie nie mają dostępu powietrza, duszą się, gniją, a roślina więdnie i marnieje. Jeżeli to jest przyczyną więdnięcia rośliny ratunkiem będzie wyjęcie rośliny z doniczki, nasypanie na dno warstwy drenażu (2-3 cm), ponowne umieszczenie rośliny w doniczce i na jakiś czas zaprzestanie podlewania (ale nie zasuszenie). Może się też okazać, że trzeba usunąć część liści, które całkowicie zamarły.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie, oznacza to, że potrzebuje nawożenia, większej wilgotności, a możliwe, że także przesadzenia lub podziału.
Dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną?
Najczęściej występującą przyczyną żółknięcia liści skrzydłokwiatu jest zbyt obfite podlewanie. Gdy liście skrzydłokwiatu bledną i żółkną – roślina ma za dużo słońca i trzeba ją przestawić w półcień.
Gatunki i odmiany skrzydłokwiatu
Istnieje wiele odmian skrzydłokwiatu różniących się barwą kwiatów i liści. Większość z nich to rośliny z gatunku Spathiphyllum wallisii, ale niektóre należą do gatunku Spathiphyllum floribundum. Odmiana 'Domino' ma białe kwiatostany i różnobarwne liście. Ładnie prezentują się odmiany miniaturowe wysokości ok. 30 cm, np. 'Mini', wyjątkowo mała i o zwartym pokroju. Ich przeciwieństwo to 'Mauna Loa' dorastająca do 1 m.
Zobacz także: Rośliny skutecznie oczyszczające powietrze w mieszkaniu
Rozpiętość rozmiarów pozwala wybrać odpowiedni egzemplarz zarówno tym, którzy mają mało miejsca, jak i tym, którzy mają go dużo. Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo. Ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o ozdobnych liściach.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Skrzydłokwiat