| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby szybko uzyskać bujny ogród

Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby szybko uzyskać bujny ogród

Zakładanie ogrodu od zera na zupełnie pustej działce jest dużym wyzwaniem dla właścicieli, którzy chcieliby od razu cieszyć się bujną roślinnością. Sadzenie dorodnych krzewów i drzew jest niestety bardzo kosztowne. Rozwiązaniem może być zastosowanie roślin szybko rosnących. Radzimy, co zrobić, żeby przestrzeń wokół domu jak najszybciej zaczęła przypominać kipiący zielenią ogród? Jakie rośliny posadzić w nowym ogrodzie?

Bujna zieleń wokół domu daje poczucie zakorzenienia. Często jednak zakładamy ogród od zera na zupełnie pustej działce. Wprawdzie szkółki i sklepy ogrodnicze oferują urozmaicony asortyment dorodnych krzewów i dużych drzew (nawet kilkumetrowej wysokości), z których można utworzyć szkielet kompozycji, ale jest to rozwiązanie kosztowne, zwłaszcza jeśli mamy duży teren do obsadzenia.
Trudno inwestować w zieleń, gdy budżet nadszarpnięty jest wydatkami poniesionymi na budowę domu. Rozwiązaniem może być zastosowanie roślin szybko rosnących.

Autor: Andrzej Szandomirski

Najszybszą drogą do bujnego ogrodu jest posadzenie szybko rosnących roślin. Proponujemy na przykład pięknie przebarwiający się jesienią winobluszcz, miskant tworzący okazałe kepy traw czy pnące róże o zniewalającym zapachu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jakie rośliny posadzić wokół domu

Na dużej działce warto posadzić drzewa, które nie tylko utworzą kanwę ogrodu, ale też dadzą cień, co w niezagospodarowanej, pustej przestrzeni ma ogromną wartość. Na mniejszej lepiej ograniczyć się tylko do krzewów lub wybrać odmiany drzew, które rosną wolno i nie osiągają znacznych rozmiarów. Pamiętajmy jednak, żeby drzewa i krzewy sadzić z umiarem, bo gdy urosną i zaczną sobie nawzajem przeszkadzać, trzeba je będzie regularnie przycinać albo wykarczować, a na to jest potrzebna zgoda urzędu gminy (rośliny starsze niż pięć lat). Jako uzupełnienie należy dodać okazałe byliny (te najwyższe już w pierwszym roku osiągają 1,5-2 m wysokości) i rośliny jednoroczne (które żyją wprawdzie krótko, ale szybko rosną i obficie kwitną). To one będą decydowały o wyglądzie ogrodu do czasu, aż drzewa i krzewy staną się widoczne.

Bardzo przydatne, zwłaszcza na małych działkach, są pnącza. Rozpięte na pergolach i kratkach zamocowanych na ścianach budynku czy ogrodzeniu z powodzeniem zastępują wysokie krzewy, a nawet drzewa. Dodatkowo ich liście tworzą interesującą fakturę, a kwiaty wyglądają bardzo efektownie. Natomiast gdy tworzą zielone ściany – stanowią doskonałe tło dla kompozycji ogrodowych.

Przykłady szybko rosnących roślin

  • Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5-8 m wysokości.
  • Drzewa liściaste: brzozy, dąb czerwony, jarząb pospolity i szwedzki, jesion pensylwański, oliwnik wąskolistny, sumak octowiec, surmia bignoniowa (katalpa), wierzby. Rosną szybciej niż rośliny iglaste, już po kilku latach osiągają kilka metrów wysokości.
  • Krzewy liściaste: budleja Dawida, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna, odmiany derenia białego i rozłogowego, irga błyszcząca i pomarszczona, jaśminowiec pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska i krwista, róże parkowe i róże pnące, róża pomarszczona, sorbaria jarzębolistna, żylistek szorstki. Na to, żeby osiągnęły docelową wysokość, trzeba czekać trzy-siedem lat.
  • Byliny wysokie: aster nowobelgijski lub nowoangielski, ostróżka ogrodowa, naparstnica purpurowa, parzydło leśne, rodgersje, słonecznicze  szorstki, oraz trawy: miskant chiński i cukrowy, trzcinnik piaskowy. Okazałe kępy tworzą już w drugim roku uprawy.
  • Rośliny jednoroczne: kosmos podwójnie pierzasty, rącznik pospolity, słonecznik. Rośliny szybkiego efektu, posiane lub posadzone wiosną, latem osiągają 1,5-2,5 m wysokości.
  • Byliny niezimujące w gruncie: dalia (odmiany), paciorecznik. Dorastają do 2 m, jednak co roku jesienią trzeba je wykopywać i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu.
  • Pnącza wieloletnie: akebia pięciolistkowa, bluszcz pospolity, cytryniec chiński, glicynia kwiecista i chińska, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny, rdestówka Alberta, przywarka japońska, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, a także obficie kwitnące powojniki botaniczne i wielkokwiatowe oraz wiciokrzewy. Zależnie od gatunku przyrastają co roku od 1 do 5 m.
  • Pnącza jednoroczne: fasola ozdobna, kobea pnąca, wilec purpurowy. W ciągu sezonu osiągają kilka metrów.

Nie tylko rośliny

Zakładając ogród, należy pamiętać o tym, że o jego ostatecznym wyglądzie decydują nie tylko rośliny, ale także ukształtowanie terenu i elementy małej architektury.
Otoczone murkami skarpy, niewielkie wzniesienia czy pergole powodują, że ogród szybciej sprawia wrażenie w pełni dojrzałego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Warzywa i zioła w doniczce, czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na...

Skalniak to oryginalny element w ogrodzie. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy...