Rośliny szybko rosnące do ogrodu - jak szybko stworzyć bujny ogród?

2022-02-03 10:29
Ogród
Autor: GettyImages Co zrobić, by nasz jak najszybciej ogród tak wyglądał?

Rośliny szybko rosnące posadzone w przydomowym ogrodzie sprawią, że przestrzeń wokół domu jak najszybciej zacznie przypominać kipiący zielenią ogród. Jakie rośliny należy posadzić, by pusty w chwili zakładania ogród jak najszybciej zachwycał bujną zielenią?

Bujna zieleń wokół domu daje poczucie zakorzenienia. Często jednak zakładamy ogród od zera na zupełnie pustej działce. Wprawdzie szkółki i sklepy ogrodnicze oferują urozmaicony asortyment dorodnych krzewów i dużych drzew (nawet kilkumetrowej wysokości), z których można utworzyć szkielet kompozycji, ale jest to rozwiązanie kosztowne, zwłaszcza jeśli mamy duży teren do obsadzenia. Trudno inwestować w zieleń, gdy budżet nadszarpnięty jest wydatkami poniesionymi na budowę. Rozwiązaniem może być zastosowanie roślin szybko rosnących.

Rośliny szybko rosnące: jakie wybrać?

Na dużej działce warto posadzić drzewa, które nie tylko utworzą kanwę ogrodu, ale też dadzą cień, co w niezagospodarowanej, pustej przestrzeni ma ogromną wartość. Na mniejszej lepiej ograniczyć się tylko do krzewów lub wybrać odmiany drzew, które rosną wolno i nie osiągają znacznych rozmiarów. Pamiętajmy jednak, żeby drzewa i krzewy sadzić z umiarem, bo gdy urosną i zaczną sobie nawzajem przeszkadzać, trzeba je będzie regularnie przycinać albo wykarczować, a na to jest potrzebna zgoda urzędu gminy.

Jako uzupełnienie należy dodać okazałe byliny (te najwyższe już w pierwszym roku osiągają 1,5-2 m wysokości) i rośliny jednoroczne (które żyją wprawdzie krótko, ale szybko rosną i obficie kwitną). To one będą decydowały o wyglądzie ogrodu do czasu, aż drzewa i krzewy staną się widoczne.

Bardzo przydatne, zwłaszcza na małych działkach, są pnącza. Rozpięte na pergolach i kratkach zamocowanych na ścianach budynku czy ogrodzeniu z powodzeniem zastępują grupy wysokich krzewów, a nawet drzewa. Dodatkowo ich liście tworzą interesującą fakturę, a kwiaty wyglądają bardzo efektownie. Natomiast gdy tworzą zielone ściany – stanowią doskonałe tło dla kompozycji ogrodowych.

Przeczytaj też: Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Zasady projektowania ogrodu >>>

Rośliny szybko rosnące: drzewa liściaste

  • Ajlant gruczołkowaty Ailanthus altissima - najlepiej rośnie na żyznych glebach, ale toleruje też słabe, lubi miejsca słoneczne i ciepłe. Ma dekoracyjne, duże, pierzaste liście.
  • Brzoza Betula sp., topola Populus sp., wierzba Salix sp. - nadają się na duże działki jako osłona przed wiatrem i na tereny podmokłe, gdyż osuszają glebę. Dobrze rosną w słonecznych miejscach.
  • Dąb czerwony Quercus rubra - dobrze rośnie na słabych glebach, w słonecznych miejscach. Jesienią przebarwia się na czerwono.
  • Jesion pensylwański Fraxinus pennsylvanica - dobrze rośnie na wilgotnych glebach, które osusza, w miejscach słonecznych i półcieniu.
  • Klon srebrzysty Acer saccharinum - rośnie najlepiej na glebach żyznych i w miejscach dobrze nasłonecznionych, tworzy szeroką, ładną koronę, ale ma łamliwe gałęzie.
  • Oliwnik wąskolistny Elaeagnus angustifolia - dobrze rośnie w piaszczystej i suchej glebie w słonecznych miejscach. Tworzy rozłożystą koronę o kruchych konarach.
  • Robinia akacjowa, popularna akacja, Robinia pseudoacacia i sumak octowiec Rhus typhina – polecane na gleby przeciętne i słabe, nawet piaszczyste i kamieniste, oraz na słoneczne stanowiska. Mają piękne pokroje. Tworzą odrosty korzeniowe, zwłaszcza w miejscach skaleczenia korzeni. Gdy się rozrosną, trudno je wytępić.

Rośliny szybko rosnące: drzewa iglaste

  • Jedlica Douglasa Pseudotsuga taxifolia - najlepiej rośnie w słonecznych miejscach, w żyznej i wilgotnej glebie, w środowisku o dużej wilgotności powietrza. Bardziej odporna na suszę jest odmiana sina Pseudotsuga taxifolia var. glauca.
  • Metasekwoja chińska Metasequoia glyptostroboides - drzewo światłolubne, dobrze rośnie na żyznych glebach. Ma delikatne, miękkie igły, które przebarwiają się jesienią, a na zimę opadają.
  • Modrzewie Larix sp. - dobrze rosną w słońcu, na żyznych glebach. Mają piękne pokroje, nadają się na żywopłoty strzyżone.
  • Sosna wejmutka Pinus strobus - nie znosi suszy, dobrze rośnie na przeciętnych glebach w słonecznych miejscach. Ma bardzo dekoracyjne, delikatne igły.
  • Świerk serbski Picea omorika - może rosnąć na niezbyt urodzajnych, suchych glebach, w słonecznych miejscach.
  • Żywotnik olbrzymi Thuja plicata - rośnie szybko na glebach żyznych, w wilgotnym środowisku. Może rosnąć w półcieniu.

Rośliny szybko rosnące: krzewy

  • Budleja Dawida Buddleia davidii, forsycja pośrednia Forsythia × intermedia, krzewuszka cudowna Weigela florida, żylistek szorstki Deutzia scabra - w okresie kwitnienia są bardzo dekoracyjne, nadają się na gleby żyzne i przeciętne, na słoneczne stanowiska. Źle znoszą długotrwały mróz.
  • Dereń biały Cornus alba (pędy czerwone), dereń rozłogowy odmiana złotokora Cornus stolonifera ‘Flaviramea’ (pędy żółtozielone) - krzewy o barwnych pędach dekoracyjne zwłaszcza zimą, najlepiej rosną w żyznych glebach, w słonecznych miejscach.
  • Irga błyszcząca Cotoneaster lucida - doskonała na formowane żywopłoty, liście jesienią pięknie się przebarwiają. Może być sadzona w każdej glebie, w miejscach słonecznych i półcieniu.
  • Irga pomarszczona Cotoneaster bullata - dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, na glebach przeciętnych lub słabych i suchych, a źle znosi wilgotne.

Poznaj: Pięć najpopularniejszych gatunków irgi do ogrodów >>>

  • Jaśminowce Philadelphus sp. - krzewy odporne na gorsze warunki siedliskowe, mogą rosnąć w półcieniu, w okresie kwitnienia obsypane białymi, pachnącymi kwiatami.
  • Ligustr pospolity Ligustrum vulgare - ma małe wymagania, świetnie nadaje się na formowane żywopłoty. W łagodne zimy liście pozostają na krzewie.
  • Perukowiec podolski Cotinus coggygria - dobrze rośnie na glebach wapiennych, w słonecznych miejscach. Bardzo dekoracyjny dzięki puszystym owocostanom. Ma odmiany o purpurowych liściach.
  • Pęcherznica kalinolistna Physocarpus opulifolius, rozłożysty krzew, odmiana 'Luteus' ma żółte liście - dobrze rośnie w każdej glebie, w słońcu lub półcieniu, nadaje się na żywopłoty formowane.
  • Porzeczka alpejska Ribes alpinum - mało wymagający krzew, może rosnąć w słońcu i cieniu, nadaje się na żywopłoty formowane.
  • Róża dzika Rosa canina - mało wymagający, dość ekspansywny krzew (może tworzyć zarośla), ma dekoracyjne kwiaty i owoce pozostające na krzewach przez całą zimę.
  • Róże pnące i wielkokwiatowe Rosa sp. - najpiękniej kwitnące krzewy. Wymagają żyznej gleby, stanowiska słonecznego i starannej pielęgnacji.
  • Tawlina jarzębolistna Sorbaria sorbifolia - nadaje się na gleby przeciętne lub żyzne i słoneczne miejsca. Tworzy odrosty korzeniowe - zaniedbana bardzo się rozrasta.

Przeczytaj też: Jak urządzić ogród na leśnej działce >>>

Rośliny szybko rosnące: byliny i rośliny jednoroczne

  • Byliny wysokie: aster nowobelgijski lub nowoangielski, ostróżka ogrodowa, naparstnica purpurowa, parzydło leśne, rodgersje, słoneczniczek szorstki, oraz trawy: miskant chiński i cukrowy, trzcinnik piaskowy. Okazałe kępy tworzą już w drugim roku uprawy.
  • Rośliny jednoroczne: kosmos podwójnie pierzasty, rącznik pospolity, słonecznik. Rośliny szybkiego efektu, posiane lub posadzone wiosną, latem osiągają 1,5-2,5 m wysokości.
  • Byliny niezimujące w gruncie: dalia (odmiany), paciorecznik. Dorastają do 2 m, jednak co roku jesienią trzeba je wykopywać i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu.

Rabaty kwiatowe w ogrodzie – ciekawe pomysły kwietnych wzorów z roślin sezonowych >>>

Szybko rosnące pnącza

  • Pnącza wieloletnie: akebia pięciolistkowa, bluszcz pospolity, cytryniec chiński, glicynia kwiecista i chińska, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny, rdestówka Alberta, przywarka japońska, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, a także obficie kwitnące powojniki botaniczne i wielkokwiatowe oraz wiciokrzewy. Zależnie od gatunku przyrastają co roku od 1 do 5 m.
  • Pnącza jednoroczne: fasola ozdobna, kobea pnąca, wilec purpurowy. W ciągu sezonu osiągają kilka metrów.

Przeczytaj też: Pnącza na ściany. Czy warto pnączami pokryć elewację budynku? >>>

Elementy małej architektury

Zakładając ogród, należy pamiętać o tym, że o jego ostatecznym wyglądzie decydują nie tylko rośliny, ale także ukształtowanie terenu i elementy małej architektury. Otoczone murkami skarpy, niewielkie wzniesienia czy pergole powodują, że ogród szybciej sprawia wrażenie w pełni dojrzałego.

Jak zbudować drewnianą pergolę i jakimi pnączami ją obsadzić >>>

Ściana zieleni: żywopłoty i pnącza
Winobluszcz pięciolistkowy

Autor: Magdalena Michalak

Winobluszcz pięciolistkowy z powodzeniem można posadzić przy ogrodzeniu - stworzy po jakimś czasie świetną zieloną zasłonę

Dla wielu posiadaczy ogrodów znaczną niedogodnością - zwłaszcza w pierwszych latach po założeniu ogrodu - jest brak poczucia kameralności. Aby odseparować się od otoczenia, można posadzić żywopłoty strzyżone lub lepiej żywopłoty naturalne (ponieważ się ich nie przycina, już po kilku latach tworzą zwartą i gęstą przesłonę) albo posadzić przy ogrodzeniu pnącza. Można też razem posadzić pnącza i szpaler krzewów na żywopłot i gdy krzewy odpowiednio urosną, pnącza wyciąć. Taka ściana zieleni stanowi doskonałe tło dla innych roślin. Rośliny szybko rosnące są także niezastąpione w sytuacjach, gdy trzeba zasłonić mało atrakcyjną część ogrodu albo jakiś brzydki element. Swobodnie rosnące krzewy, żywopłot, pnącza na kratce czy wysokie byliny doskonale pełnią funkcję parawanu.

Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie