Irga – efektowny krzew liściasty łatwy w uprawie. Pięć najpopularniejszych gatunków irgi do ogrodów

2018-09-28 10:32

Irga to krzew ozdobnych chętnie sadzony w ogrodach ze względu na łatwość uprawy. Irga ma dekoracyjne liście, kwiaty i owoce. Niektóre gatunki mają liście przebarwiające się zimą, inne są zimozielone. Są też irgi znakomicie nadające się na rośliny okrywowe. Poznaj pięć najpopularniejszych gatunków irgi do sadzenia w ogrodach.

Irgi w środowisku naturalnym głównie występują na obszarze azjatyckim, w Polsce natomiast większość gatunków jest znana z uprawy. Chętnie wykorzystuje się je do okrywania terenu, ozdoby skalniaków i tworzenia żywopłotów. Irgi z reguły to krzewy niewymagające i łatwe w uprawie.
Irgi (łac. Cotoneaster) zaleca się sadzić w miejscach słonecznych oraz ciepłych – wtedy najobficiej kwitną i owocują. Lubią żyzne, przepuszczalne, wapienne podłoża. Tolerują również gorsze typy gleb. Nie wymagają nawożenia i szczególnej pielęgnacji.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Najpopularniejsze gatunki irgi: irga pozioma

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) osiąga zwykle wysokość do 50 cm i silnie rozrasta się wszerz (nawet do 2 m szerokości). Ma drobne, owalne, błyszczące liście, jesienią przebarwiające się na czerwono. Kwiaty są drobne, białe, pięciopłatkowe. Dużą ozdobą tego gatunki irgi są kuliste, pomarańczowoczerwone owoce. Pojawiają się od września i pozostają na krzewie aż do zimy. Irgę poziomą chętnie wykorzystuje się do dekoracji skalniaków i tworzenia niskich żywopłotów oddzielających poszczególne partie ogrodu. Jest znakomitą rośliną okrywającą. Krzew należy okrywać na zimę, gdyż może przemarzać.

Najpopularniejsze gatunki irgi: irga błyszcząca

Irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus) – to wysoki krzew, dorastający do 2 m wysokości. Posiada duże (nawet do 7 cm długości), błyszczące, eliptyczne liście, które jesienią pięknie się przebarwiają. Drobne, różowe kwiaty są zebrane po kilka. Owoce są kuliste, błyszczące, średnicy 8–11 mm, czarnego koloru. Irga błyszcząca jest chętnie wykorzystywana do tworzenia żywopłotów i gęstych, trudnych do przebrnięcia naturalnych ścian. Jest bardziej wytrzymała na mróz od irgi poziomej.

Najpopularniejsze gatunki irgi: irga wczesna

Irga wczesna (Cotoneaster praecox) – to niski, płożący krzew (dorasta do 50 cm wysokości i 2 m szerokości). Tworzy charakterystyczne, łukowato wygięte, płożące pędy. Liście są ciemnozielone, błyszczące, jajowate. Kwiaty są dość duże, różowe. Czerwone, kuliste owoce dojrzewają w sierpniu. Irga wczesna jest wykorzystywana jako roślina okrywowa. Chętnie obsadza się nią skalniaki i skarpy.

Najpopularniejsze gatunki irgi: irga Dammera

Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) – osiąga do 50 cm wysokości i rozrasta się głównie w wszerz. Posiada większe liście od irgi poziomej, są zimozielone, błyszczące i mają eliptyczny kształt. Kwiaty są małe, białe, niepozorne. Owoce są kuliste, czerwone. Wykształcają się pod koniec lata i pozostają na krzewie aż do zimy. Irga Dammera w chłodniejszych rejonach Polski może przemarzać, więc wymaga okrycia. Nadaje się do obsadzania skalniaków, skarp i jako roślina okrywowa.

>>Przeczytaj też: Kolczaste krzewy do ogrodu. Najładniejsze krzewy kolczaste ozdobne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE