Metasekwoja chińska – wymagania, uprawa i zastosowanie w ogrodzie

2021-08-25 21:32
Metasekwoja chińska
Autor: GettyImages Metasekwoja chińska to mało znany u nas gatunek drzewa

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) to pradawne drzewo, które jest uważane za relikt przyrody. Osiąga okazałe rozmiary, dlatego zaleca się je uprawiać głównie w dużych ogrodach. Ma specyficzne wymagania względem podłoża – lubi wilgoć. Co więcej trzeba wiedzieć o uprawie metasekwoi chińskiej?

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) to żywa skamieniałość, która występowała na Ziemi już w erze mezozoicznej. Uznawano ją za wymarły gatunek do czasu, gdy w 1941 roku odnaleziono egzemplarz w Chinach (stąd nazwa gatunkowa). Z pozyskanych nasion udało się uzyskać potomstwo, z czasem także wyselekcjonować odmiany metasekwoi różniące się wysokością i pokrojem. Dziś jest to gatunek dostępny w szkółkach stacjonarnych i internetowych. W Polsce wciąż nie cieszy się taką popularnością jak wiele innych iglaków pochodzących z krajów orientalnych (np. jodła koreańska). Dlaczego warto uprawiać metasekwoję chińską?

Jak uprawiać iglaki. Drzewa iglaste w ogrodzie

Charakterystyka metasekwoi chińskiej

Metasekwoja chińska to wysokie drzewo (25-35 m) o regularnej, stożkowatej koronie. Rośnie szybko, roczne przyrosty dochodzą do 100 cm. Kora jest szarobrązowa lub czerwonawobrązowa, a przy tym łuszczy się podłużnymi płatami. Igły są płaskie, niekłujące, układają się naprzeciwlegle na pędach.

Metasekwoja, podobnie jak modrzew, gubi igły przed nadejściem zimy. Opadają pojedynczo lub całymi krótkopędami. Wcześniej żółkną. Szyszki są małe, lekko wydłużone, osiągają do 2,5 cm długości. Jesienią przebarwiają się na żółto, łososiowo- lub rubinowoczerwono. Przed zimą opadają. W Polsce nie da się uzyskać z nich płodnych nasion.

Wartościowe odmiany metasekwoi:

 • "Spring Cream" – to odmiana o wąsko stożkowatej koronie. Osiąga wymiary typowego gatunku, ale zajmuje nieco mniej miejsca.
 • "Snow Flurries" – młode, wiosenne przyrosty tej odmiany mają kremowobiałą barwę.
 • "Miss Grace" – to niska odmiana metasekwoi osiągająca finalnie 3 m wysokości. Korona jest smukła i lekko zwisająca, ale widać to dopiero na starszych egzemplarzach.

Polecany artykuł:

Szybko rosnące drzewa iglaste

Metasekwoja chińska - wymagania

 • stanowiska dla metasekwoi chińskiej

Metasekwoje można uprawiać na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Uprawa w całkowitym zacienieniu nie udaje się - drzewa są podatniejsze na choroby, słabo rosną i szybko ogołacają się od dołu.

 • podłoże dla metasekwoi chińskiej

metasekwoja ma także duże wymagania względem podłoża. Optymalne są gleby żyzne, próchniczne i wilgotne o odczynie od lekko obojętnego do kwaśnego. Radzi sobie nawet na podłożu okresowo zalewanym i podmokłym. Nie znosi natomiast gleb jałowych i suchych.

 • ochrona przed mrozem metasekwoi chińskiej

Młode drzewa metasekwoi chińskiej wymagają osłony, starsze są w pełni mrozoodporne. Drzewo toleruje zanieczyszczenia powietrza. Nadaje się do aglomeracji miejskich.

Przeczytaj też:

Dlaczego warto sadzić w ogrodzie rośliny iglaste? >>>

Metasekwoja chińska
Autor: GettyImages Poza modrzewiem istnieje inny iglak, który gubi igły przed nadejściem zimy - to metasekwoja chińska - wysokie drzewo (25-35 m) o regularnej, stożkowatej koronie

Jak uprawiać metasekwoję?

 • Sadzenie: metasekwoje chińskie najlepiej sadzić wiosną, wtedy mają dużo czasu na aklimatyzację przed nadejściem zimy.
 • Podlewanie: w czasie suszy powinno się je podlewać. Podłoże powinno być przynajmniej umiarkowanie wilgotne. Zimą wskazana jest mniejsza wilgotność (nadmiar wody może zmniejszyć mrozoodporność).
 • Nawożenie: nawożenie drzew uprawianych w żyznym podłożu nie jest konieczne.
 • Zabezpieczenie przed mrozami: rośliny przed nadejściem mrozów powinno się osłaniać (np. słomą). Dotyczy to kilkuletnich egzemplarzy.
 • Ściółkowanie: warto wysypywać grubą warstwę ściółki okrywającej. Ściółkowanie można stosować także w sezonie. To zabieg, który ogranicza zachwaszczenie i wyparowywanie wody z gleby. 
 • Cięcie: jeśli roślina dobrze reaguje na cięcie, można skracać nadmiernie rozrośnięte pędy i tym samym korygować pokrój. Zabieg wykonuje się wczesną wiosną.

Przeczytaj też: 

Sadzenie iglaków: kiedy i jak sadzić iglaki w ogrodzie >>>

Metasekwoja chińska
Autor: GettyImages Drzewo warto uprawiać przede wszystkim ze względu na duże walory dekoracyjne widoczne od wiosny do jesieni

Zastosowanie metasekwoi w ogrodzie

Metasekwoje wykorzystuje się jako solitery (zwłaszcza w dużych ogrodach). Nadają się także do tworzenia szpalerów, np. sadzone wzdłuż nawierzchni, ścieżki do domu lub ogrodzenia. Odmiany niskie można sadzić w ogrodach skalnych i wrzosowiskach. Drzewa pasują do ogrodów urządzanych w różnych stylach, szczególnie do ogrodu orientalnego. Można wykorzystać je do zadań specjalnych, tj. obsadzenia obszaru z wysokim poziomem wód gruntowych czy do dekoracji ogrodu bagiennego.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze drzewa ozdobne, które możesz posadzić nawet w małym ogrodzie >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE