Wrzosowisko - zakładanie i uprawa. Jak założyć swoje wrzosowisko?

2022-08-29 9:41
Wrzosowisko
Autor: GettyImages Wrzosowisko

Wrzosy w ogrodzie: poradnik jak je pielęgnować i jak założyć wrzosowisko. Polany porośnięte wrzosami kwitnącymi fioletowo należą do najpiękniejszych leśnych widoków. Podobne wrzosowisko możemy mieć we własnym ogrodzie. Zobacz, jak sadzić wrzosy w ogrodzie i jak wygląda ich pielęgnacja.

Wrzosy najładniej wyglądają posadzone w dużej grupie, w towarzystwie brzóz i jałowców, czyli roślin występujących z nimi w naturalnym środowisku. Szczególnie efektowne są wrzosowiska, w których odmiany różniące się zabarwieniem tworzą przenikające się plamy złożone z co najmniej dziesięciu sztuk takich samych roślin. Wrzosy można też uprawiać na skarpach, w ogrodach skalnych i w pojemnikach, tworząc atrakcyjne aranżacje jesienne.

Spis treści

 1. Zakładanie wrzosowiska - sadzenie wrzosów
 2. Podlewanie wrzosów na wrzosowisku
 3. Nawożenie wrzosów na wrzosowisku
 4. Cięcie wrzosów na wrzosowisku
 5. Okrywanie wrzosów na zimę
 6. W towarzystwie jakich krzewów i drzew sadzić wrzosy
 7. Dobry sposób na wrzosy w ogrodzie
 8. Odmiany wrzosów na wrzosowisko

Zakładanie wrzosowiska - sadzenie wrzosów

Wrzosy w naturalnym środowisku rosną w słonecznych miejscach, w przepuszczalnej, mało urodzajnej, za to kwaśnej glebie (pH 3,5-5). Lubią miejsca suche, w których wiosną i jesienią nie gromadzi się woda. W podmokłej glebie ich korzenie łatwo gniją.

Zakładając wrzosowisko, pamiętaj że wrzosy posadzone w zwykłej ogrodowej ziemi przestają rosnąć i zamierają. Dlatego tam, gdzie planujemy wrzosowisko, zdejmujemy warstwę około 15 cm ziemi i rozkładamy kwaśny torf. Rozkłada się go mniej więcej 15-centymetrową warstwą i miesza z podłożem. Rabatę przekopujemy na głębokość szpadla. Można też w szkółkach lub sklepach ogrodniczych kupić specjalne podłoże dla wrzosów. Rośliny sadzi się w odległości 20-30 cm jedna od drugiej, a następnie ściółkuje rabatę korą. Zapobiegnie parowaniu wody z podłoża – wrzosy mają płytki system korzeniowy, więc warto przeciwdziałać szybkiemu przesychaniu wierzchniej warstwy gleby. Kora chroni także korzenie przed mrozem, a rozkładając się, dostarcza próchnicy.

Wrzosy uprawiane w pojemnikach, a zwykle takie są sprzedawane, możemy przesadzać do ogrodu przez cały sezon, jednak najlepiej robić to we wrześniu, gdy kwitną i widać je w całej okazałości. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm jedna od drugiej.

Sprawdź też:

Wrzosy w ogrodzie najlepiej czują się posadzone w dużych grupach na znacznej przestrzeni. Pojedyncze wrzosy wepchnięte między inne rośliny wyglądają nienaturalnie.

Podlewanie wrzosów na wrzosowisku

Wrzosy nie lubią co prawda nadmiaru wody, jednak w czasie suszy trzeba je regularnie podlewać. Lepiej robić to mniejszą ilością wody, lecz częściej. Wrzosy płytko się korzenią, więc mogą korzystać tylko z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie gleby i choć są odporne na suszę, lepiej rosną i są zdrowsze, jeżeli nie brakuje im wody.

Nawożenie wrzosów na wrzosowisku

Wiosną rośliny należy zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Stosuje się najniższe zalecane na opakowaniu dawki, bo wrzosy nie lubią zbyt intensywnego nawożenia. Rozrzuca się go między roślinami, a następnie wpłukuje w podłoże delikatnym strumieniem wody. Najlepsze dla nich są nawozy wolno działające, które przenikają powoli do gleby, w miarę jak są pobierane przez korzenie roślin. Większość preparatów stosuje się dwa-trzy razy w sezonie, a nawozy wolno działające tylko wiosną.

Cięcie wrzosów na wrzosowisku

Wrzosy powinny być co roku przycinane. Wtedy tworzą zwarte, ładne kępy i obficiej kwitną. Cięcie wrzosów wykonuje się w kwietniu, odcinając pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty. Małe rośliny można przycinać zwykłymi nożyczkami, duże wygodniej jest ciąć nożycami do żywopłotu.

Sprawdź też:

Okrywanie wrzosów na zimę

Choć wrzosy są odporne na mróz, warto je na zimę okryć (najlepiej po pierwszych przymrozkach). Wczesną wiosną, gdy ziemia jest zmarznięta i korzenie nie mogą z niej pobierać wody, rosnące w słonecznym i przewiewnym miejscu rośliny narażone są na przesychanie. Do okrywania roślin na zimę najlepiej nadają się gałęzie świerkowe lub włóknina. Przykryte liśćmi, które odcinają dopływ świeżego powietrza, wrzosy łatwo gniją. Gałęzie osłonią wrzosy przed słońcem i chłodem. Co ważne, będą one przepuszczały powietrze i odrobinę światła. Zamiast świerczyny można zastosować popularną flizelinę. Należy starannie okryć nią rośliny i ustabilizować, aby nie została później porwana przez silny wiatr.

Wrzosy w ogrodzie
Autor: Piotr Mastalerz Wrzosy najładniej wyglądają w otoczeniu niskich iglaków i brzóz. Jak na leśnej polanie. Projekt ogrodu: Olga Dobrowolska

W towarzystwie jakich krzewów i drzew sadzić wrzosy

Wrzosy dobrze rosną w sąsiedztwie drzew i krzewów iglastych. Obok wrzosów można sadzić rośliny, które podobnie jak one lubią kwaśną glebę i słoneczne miejsce, a kwitną wiosną lub latem. Dzięki nim rabata będzie barwna przez cały sezon:

 • azalie – niskie odmiany osiągają zaledwie 40 cm, wysokie dorastają do 200 cm wysokości. Kwiaty barwy białej, żółtej, pomarańczowej, łososiowej, różowej lub fioletowej rozwijają się w maju i czerwcu. Azalie powinny być podlewane obficiej niż wrzosy. Mogą rosnąć w półcieniu i cieniu;
 • brukentalia ostrolistna – dorasta do 10-15 cm. Jest podobna do wrzosu, ma szarawe, zimozielone liście. Jasnoróżowe kwiaty zebrane w gęste kłosy pojawiają się już w czerwcu;
 • dabecja kantabryjska – dorasta do 30 cm wysokości. Zimozielone liście z wierzchu są intensywnie zielone, od spodu srebrno omszone. Od lipca do je-sieni roślina obsypana jest jasnoróżowymi kwiatami, przypominającymi drobne dzwonki. Dabecja lubi glebę wilgotną, dlatego powinna być obficiej podlewana niż wrzosy;
 • golteria rozesłana – zimozielona płożąca krzewinka dorasta do 15 cm wysokości. Ma błyszczące, ciemnozielone liście i niepozorne białe kwiaty latem. Jej czerwone, okrągłe owoce mogą pozostawać aż do wiosny. Golteria lepiej rośnie w półcieniu – posadzonej w słonecznym miejscu trzeba zapewnić stale wilgotną glebę;
 • kalmia wąskolistna – osiąga 100 cm wysokości, ma zimozielone liście. Czerwone lub różowe kwiaty rozwijają się w czerwcu i lipcu. Woli wilgotną glebę;
 • wrzosiec krwisty – niska krzewinka tak bardzo podobna do wrzosu, że gdyby nie pora kwitnienia (II-IV, zależnie od pogody), można by ją z nim pomylić. Kwiaty zależnie od odmiany są białe lub w różnych odcieniach różu. Wrzośce przycina się tuż po przekwitnięciu.
Wrzosy
Autor: Maria Muszalska Wrzosy mogą mieć kwiaty nie tylko jasnofioletowe, ale także białe lub w różnych odcieniach różu
Warto wiedzieć

Dobry sposób na wrzosy w ogrodzie

Wrzosy będą ładniejsze, jeżeli zastosujemy szczepionkę mikoryzową. Wrzosy szybciej rosną, są zdrowsze i odporniejsze na mróz oraz suszę. Podobną funkcję pełni garść ziemi przyniesiona z wrzosowiska i sypnięta w ogrodzie między roślinami.

Odmiany wrzosów na wrzosowisko

 • Wrzosy o różowo-fioletowych kwiatach: Annemarie (pełne kwiaty), Bonita (odmiana pączkowa, żółte liście jesienią stają się czerwone), Elsie Purnell (pełne kwiaty, szarozielone liście), J.H. Hamilton (pełne kwiaty), Peter Sparkes (pełne kwiaty), Radnar (pełne kwiaty), Wickwar Flame (żółte liście, jesienią przebarwiają się na czerwono), Winter Red (żółte liście, jesienią pomarańczowoczerwone).
 • Wrzosy o fioletowych kwiatach: Ametyst (odmiana pączkowa), Boskoop (pomarańczowe liście, zimą stają się czerwone), Cuprea (żółtozielone liście, zimą przebarwiają się na czerwonobrązowo), Heidezwerg, Mullion, Orange Queen (pomarańczowożółte liście, zimą przebarwiają się na czerwono), Silver Knight (seledynowoszare, omszone liście).
 • Wrzosy o czerwonych kwiatach: Allegretto (żółtozielone liście), Aphrodite (odmiana pączkowa), Carmen, Larissa (odmiana pączkowa), Marlines (odmiana pączkowa), Red Favorit (pełne kwiaty), Tib (pełne kwiaty pojawiają się już w lipcu).
 • Wrzosy o białych kwiatach: Alba Praecox (zaczyna kwitnąć już w lipcu), Beoley Gold (cytrynowe liście), Gold Haze (żółte liście), Long White, Melanie (odmiana pączkowa), Spring Cream (jasnozielone liście), Sandy (odmiana pączkowa, cytrynowe liście), Velvet Fascination (srebrnoszare, omszone liście).

Interesującą grupą odmian są wrzosy pączkowe. Ich kwiaty się nie rozwijają, lecz pozostają w pąkach, dzięki czemu są bardzo trwałe. Zdobią rośliny do końca listopada, czasem też w grudniu. Dopiero silny mróz powoduje, że płatki brązowieją.

Rozmnażanie wrzosów poprzez ukorzenianie sadzonek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE