Golteria rozesłana: roślina na wrzosowiska i do doniczek. Uprawa golterii

2015-01-29 7:00 Opracowanie: redakcja serwisu

Golteria to roślina zimozielona – zdobi nasz ogród zimą przebarwionymi liśćmi i dekoracyjnymi owocami. Podpowiadamy jak uprawiać golterię w ogrodzie. GOLTERIA uprawa.

Golteria rozesłana (łac. Gaultheria procumbens), zwana też golterią pełzającą, to niska, zimozielona krzewinka o płożącym pokroju, należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Osiąga zaledwie 10–15 cm wysokości, a rozrasta się szeroko dzięki podziemnym rozłogom. Liście golterii są ciemnozielone i błyszczące, na zimę zmieniają kolor na czerwonawy. Młode przyrosty rośliny są czekoladowoczerwone.
Golteria kwitnie w lipcu–sierpniu. Jej drobne i niepozorne, pachnące kwiaty mają różowy kolor. Główną ozdobą golterii są duże, czerwone, błyszczące owoce o kulistym kształcie, które pojawiają się w październiku i pozostają na roślinie aż do wiosny.

Uprawa golterii w ogrodzie

Golteria, jak wszystkie rośliny wrzosowate, wymaga gleb lekkich i przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym odczynie. Dobrze rośnie w półcieniu i w słońcu, ale znosi także większe zacienienie.

Golteria jest rośliną mrozoodporną, ale potrzebuje lekkiego okrycia, szczególnie podczas bezśnieżnych zim.
Golteria znakomicie spełnia role rośliny okrywowej. Nadaje się na skalniaki i wrzosowiska, gdzie tworzy gęste kobierce. Można ją sadzić w różnego rodzaju pojemnikach ustawianych na tarasach, balkonach i we wnętrzach. Golteria jest często wykorzystywana do bożonarodzeniowych dekoracji.
Golteria ma także właściwości lecznicze. Zawiera olejek eteryczny wykorzystywany do produkcji leków i kosmetyków. Dawniej nazywana była "herbatką górską", gdyż napar z jej liści był spożywany przez Indian.

golteria
Autor: www.thinkstockphotos.com Golteria jest często wykorzystywana do bożonarodzeniowych dekoracji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE