Kalmia: gatunki do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja kalmii

Kalmia: jak ją uprawiać? Rośliny z rodziny wrzosowatych są popularne i chętnie sadzone w ogrodach. Najbardziej znane różaneczniki, azalie, czy wrzosy mają także inne ciekawe i warte uwagi krewniaczki. Jedną z nich jest kalmia.
W sprzedaży i ogrodach najczęściej spotkamy dwa gatunki kalmii i ich odmiany – kalmię szerokolistną (Kalmia latifolia) oraz kalmię wąskolistną (Kalmia angustifolia). Jak sama nazwa wskazuje różnią się one nieco rozmiarem i kształtem dekoracyjnych, zimozielonych liści.
Kalmia szerokolistna i wąskolistna
Kalmia szerokolistna ma liście eliptyczne, które osiągają około 5-10 cm długości do 4 cm szerokości. Są dekoracyjne, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a pod spodem nieco jaśniejsze.
Z kolei kalmia wąskolistna wytwarza, także ciemnozielone, ale węższe, lancetowate liście szerokości około 1 cm i 2-3 cm długości. Od spodu są nieco jaśniejsze, czasem z niebieskawym odcieniem, co podnosi dekoracyjność roślin.
Obydwa gatunki kalmii osiągają około 1,5 do 2 m wysokości i podobną szerokość, choć w stanie dorosłym (po 10 latach uprawy) nieco większe rozmiary osiąga kalmia szerokolistna. Najczęściej w ogrodach sadzimy ich interesujące odmiany o ciekawych barwach kwiatów.
Autor: Gettyimages
Kalmia pięknie kwitnie od końca maja do końca czerwca
Kalmia: walory dekoracyjne
Oprócz wspomnianych, zimozielonych liści, główną ozdobą kalmii są ich oryginalne kwiaty o niespotykanej u innych roślin budowie. Wyróżniają się one zrosłopłatkowa koroną, tworzącą miseczkowaty kształt oraz wypustkami na zewnątrz kwiatu. Kalmia ma kwiaty pojedyncze, różowe lub białe o średnicy od 1 cm (kalmia wąskolistna) do 2,5 cm (kalmia szerokolistna) i są zebrane (po kilkanaście do 30) w wierzchołkowych lub bocznych kwiatostanach (tzw. baldachogronach). Intensywne kwitnienie kalmii trwa zwykle od końca maja (głównie czerwcu) do końca czerwca.
Kalmia: sadzenie w ogrodzie
Podobnie, jak większość krzewów z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), kalmia potrzebuje kwaśnego, bogatego w próchnicę, ale nie za wilgotnego stanowiska. Najlepiej czuje się posadzona na zacisznym stanowisku (osłonięta od wiatrów), w miejscu lekko zacienionym lub słonecznym. Zwykle kalmia jest dostępna w donicach z ukorzenioną i uformowaną bryłą korzeniową.
Przeczytaj też:
Mniej znane rośliny wrzosowate: modrzewnica, brukentalia, bażyna, dabecja, kiścień >>>
Najkorzystniej jest wykopać dołek około dwa razy większy niż bryła korzeniowa i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, piasku i gleby macierzystej. Sadzimy zawsze na taką samą głębokość na jakiej roślina rosłą w doniczce. Kalmię po posadzeniu podlewamy i ściółkujemy korą sosnową (zabezpieczenie przed utratą wilgoci latem). Ze względu na płytki system korzeniowy, kalmia jest wrażliwa na dłuższe okresy suszy, dlatego szczególnie latem wymaga podlewania.
Polecany artykuł:
Kalmia uprawa
Krzewy kalmii nie mogą stać w wodzie, ponieważ nadmiar wilgoci będzie powodował gnicie korzeni i zamieranie roślin. Wystarczy umiarkowane podlewanie, najlepiej połączone z zasilaniem rozpuszczalnymi w wodzie nawozami dla roślin wrzosowatych lub krzewów kwitnących. Przed i w czasie kwitnienia, kalmie można także zasilać nawozami granulowanymi (dla roślin wrzosowatych), które mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi. Kalmie kwitną na pąkach zawiązywanych na zeszłorocznych pędach, dlatego lepiej unikać cięcia krzewów. Jeśli cięcia są potrzebne, najlepiej wykonać je po zimie – usuwamy pędy chore, uszkodzone lub zbyt rozrośnięte. Po kwitnieniu, warto usunąć przekwitłe kwiaty kalmii, aby krzewy mogły więcej energii wykorzystać na zawiązywanie pąków na przyszły sezon.
Przeczytaj też:
Jak przycina się różaneczniki (rododendrony) >>>
Kalmia należy do bardziej odpornych na niskie temperatury krzewów z rodziny wrzosowatych, ale w niektóre zimy (szczególnie na wschodzie Polski) może przemarzać. Z tego względu, przed silniejszymi mrozami lub mroźnymi wiatrami warto podsypać dolną cześć rośliny korą, a koronę okryć, np. białą agrowłókniną.
Polecany artykuł:
Kalmia: dekoracyjne odmiany do ogrodu
Najwięcej ozdobnych odmian wyhodowano w obrębie gatunku kalmii szerokolistnej (Kalmia latifolia) – są to zazwyczaj krzewy, o szerokości do 80 cm i wysokości do 2 m. Ich największym walorem są kwiaty w odcieniach bieli, czerwieni i różu, w różnych kombinacjach:
- Kalmia 'Carousel' - kwiaty białe z czerwonym wzorem i czerwoną obwódką,
- Kalmia 'Galaxy`- kwiaty szeroko otwarte, w pąkach białe, po rozwinięciu wewnątrz i na brzegach białe, w środku czerwone
- Kalmia 'Minuet' – kwiaty białe z szeroką, czerwoną obwódką,
- Kalmia 'Olympic Wedding' – kwiaty jasnoróżowe, z bordową obwódką,
- Kalmia 'Olympic Fire' – kwiaty w pąkach czerwone, po rozwinięciu jasnoróżowe,
- Kalmia 'Raspberry Glow' – kwiaty ciemnoróżowe z jasnoróżowym wzorem,
- Kalmia 'Peppermint' – kwiaty białe z bordowym, wzorem (w kształcie gwiazdek) wewnątrz.
Polecany artykuł: