Kalmia: gatunki do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja kalmii

2021-02-16 13:22
Kalmia szerokolistna
Autor: Gettyimages Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) - odmiana 'Mountain Laurel'

Kalmia: jak ją uprawiać? Rośliny z rodziny wrzosowatych są popularne i chętnie sadzone w ogrodach. Najbardziej znane różaneczniki, azalie, czy wrzosy mają także inne ciekawe i warte uwagi krewniaczki. Jedną z nich jest kalmia.

W sprzedaży i ogrodach najczęściej spotkamy dwa gatunki kalmii i ich odmiany – kalmię szerokolistną (Kalmia latifolia) oraz kalmię wąskolistną (Kalmia angustifolia). Jak sama nazwa wskazuje różnią się one nieco rozmiarem i kształtem dekoracyjnych, zimozielonych liści.

Kalmia szerokolistna i wąskolistna

Kalmia szerokolistna ma liście eliptyczne, które osiągają około 5-10 cm długości do 4 cm szerokości. Są dekoracyjne, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, a pod spodem nieco jaśniejsze.

Z kolei kalmia wąskolistna wytwarza, także ciemnozielone, ale węższe, lancetowate liście szerokości około 1 cm i 2-3 cm długości. Od spodu są nieco jaśniejsze, czasem z niebieskawym odcieniem, co podnosi dekoracyjność roślin.

Obydwa gatunki kalmii osiągają około 1,5 do 2 m wysokości i podobną szerokość, choć w stanie dorosłym (po 10 latach uprawy) nieco większe rozmiary osiąga kalmia szerokolistna. Najczęściej w ogrodach sadzimy ich interesujące odmiany o ciekawych barwach kwiatów.

Kalmia: walory dekoracyjne

Oprócz wspomnianych, zimozielonych liści, główną ozdobą kalmii są ich oryginalne kwiaty o niespotykanej u innych roślin budowie. Wyróżniają się one zrosłopłatkowa koroną, tworzącą miseczkowaty kształt oraz wypustkami na zewnątrz kwiatu. Kalmia ma kwiaty pojedyncze, różowe lub białe o średnicy od 1 cm (kalmia wąskolistna) do 2,5 cm (kalmia szerokolistna) i są zebrane (po kilkanaście do 30) w wierzchołkowych lub bocznych kwiatostanach (tzw. baldachogronach). Intensywne kwitnienie kalmii trwa zwykle od końca maja (głównie czerwcu) do końca czerwca.

Różaneczniki, azalie, rododendrony. Rośliny do ogrodu.

Kalmia: sadzenie w ogrodzie

Podobnie, jak większość krzewów z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), kalmia potrzebuje kwaśnego, bogatego w próchnicę, ale nie za wilgotnego stanowiska. Najlepiej czuje się posadzona na zacisznym stanowisku (osłonięta od wiatrów), w miejscu lekko zacienionym lub słonecznym. Zwykle kalmia jest dostępna w donicach z ukorzenioną i uformowaną bryłą korzeniową.

Przeczytaj też:

Mniej znane rośliny wrzosowate: modrzewnica, brukentalia, bażyna, dabecja, kiścień >>>

Najkorzystniej jest wykopać dołek około dwa razy większy niż bryła korzeniowa i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, piasku i gleby macierzystej. Sadzimy zawsze na taką samą głębokość na jakiej roślina rosłą w doniczce. Kalmię po posadzeniu podlewamy i ściółkujemy korą sosnową (zabezpieczenie przed utratą wilgoci latem). Ze względu na płytki system korzeniowy, kalmia jest wrażliwa na dłuższe okresy suszy, dlatego szczególnie latem wymaga podlewania.

Kalmia uprawa

Krzewy kalmii nie mogą stać w wodzie, ponieważ nadmiar wilgoci będzie powodował gnicie korzeni i zamieranie roślin. Wystarczy umiarkowane podlewanie, najlepiej połączone z zasilaniem rozpuszczalnymi w wodzie nawozami dla roślin wrzosowatych lub krzewów kwitnących. Przed i w czasie kwitnienia, kalmie można także zasilać nawozami granulowanymi (dla roślin wrzosowatych), które mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi. Kalmie kwitną na pąkach zawiązywanych na zeszłorocznych pędach, dlatego lepiej unikać cięcia krzewów. Jeśli cięcia są potrzebne, najlepiej wykonać je po zimie – usuwamy pędy chore, uszkodzone lub zbyt rozrośnięte. Po kwitnieniu, warto usunąć przekwitłe kwiaty kalmii, aby krzewy mogły więcej energii wykorzystać na zawiązywanie pąków na przyszły sezon.

Przeczytaj też:

Jak przycina się różaneczniki (rododendrony) >>>

Kalmia należy do bardziej odpornych na niskie temperatury krzewów z rodziny wrzosowatych, ale w niektóre zimy (szczególnie na wschodzie Polski) może przemarzać. Z tego względu, przed silniejszymi mrozami lub mroźnymi wiatrami warto podsypać dolną cześć rośliny korą, a koronę okryć, np. białą agrowłókniną.

Kalmia: dekoracyjne odmiany do ogrodu

Najwięcej ozdobnych odmian wyhodowano w obrębie gatunku kalmii szerokolistnej (Kalmia latifolia) – są to zazwyczaj krzewy, o szerokości do 80 cm i wysokości do 2 m. Ich największym walorem są kwiaty w odcieniach bieli, czerwieni i różu, w różnych kombinacjach:

  • Kalmia 'Carousel' - kwiaty białe z czerwonym wzorem i czerwoną obwódką,
  • Kalmia 'Galaxy`- kwiaty szeroko otwarte, w pąkach białe, po rozwinięciu wewnątrz i na brzegach białe, w środku czerwone
  • Kalmia 'Minuet' – kwiaty białe z szeroką, czerwoną obwódką,
  • Kalmia 'Olympic Wedding' – kwiaty jasnoróżowe, z bordową obwódką,
  • Kalmia 'Olympic Fire' – kwiaty w pąkach czerwone, po rozwinięciu jasnoróżowe,
  • Kalmia 'Raspberry Glow' – kwiaty ciemnoróżowe z jasnoróżowym wzorem,
  • Kalmia 'Peppermint' – kwiaty białe z bordowym, wzorem (w kształcie gwiazdek) wewnątrz.  
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE