| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Nowe schody na poddasze. Jak zaplanować i wykonać otwór w stropie na schody?

Nowe schody na poddasze. Jak zaplanować i wykonać otwór w stropie na schody?

Gdy remontujesz strych, żeby powstało poddasze użytkowe przeważnie musisz zrobić otwór w stropie lub powiększyć ten już istniejący. Bywa to konieczne aby zamontować nowe schody na poddasze.

Zgłoś swój remont i wygraj!

Miejsce i wielkość otworu zależą od typu schodów, konstrukcji stropu i układu podpierających go ścian lub słupów. Wielkość otworu ustala architekt w porozumieniu z konstruktorem, który określi sposób i rodzaj wzmocnienia stropu.

Otwór w stropie drewnianym lub gęstożebrowym

W stropach belkowych (gęstożebrowych, Kleina czy drewnianych), jeśli szerokość otworu jest większa niż rozstaw belek stropowych, należy zaprojektować wymiany podpierające belki w miejscu ich przecięcia. Ich zadaniem jest przejęcie obciążeń działających na przecięte belki i sił, które one wytwarzają, oraz skierowanie ich na podpory, czyli słupy lub ściany konstrukcyjne. Istnieją dwa rodzaje wymianów:

  1. wymiany widoczne - są zazwyczaj zrobione ze stalowych belek dwuteowych lub ceowych, tworzą konstrukcyjną ramę umiejscowioną bezpośrednio pod stropem, która okala projektowany otwór. Belki ramy opierają się na ścianach nośnych lub słupach. Wymiany takie nie są zbyt piękne, dlatego zazwyczaj są zasłaniane sufitem podwieszanym z płyt g-k (wysokość pomieszczenia zmniejsza się o 20-40 cm).
  2. wymiany niewidoczne - schowane w stropie. ich wysokość odpowiada grubości stropu lub wyciętej belki. Wymiany te przenoszą obciążenia ze skróconych belek na belki sąsiednie. Ich rodzaj i kotwienie zależą od rodzaju wzmacnianego stropu. Przykładowo dla stropu gęstożebrowego wykonuje się wymian żelbetowy, w którym zabetonowuje się odsłonięte zbrojenie końców podpieranych belek, a dla stropu drewnianego – wymian drewniany lub stalowy, do którego za pośrednictwem stalowych łączników są dokręcone końce podpieranych belek. Wymiany niewidoczne nie sięgają aż do ścian. Funkcję podpór mogą pełnić cztery słupy ustawione po jednym w każdym z narożników otworu. Takie słupy wymagają jednak osobnych fundamentów, więc są stosowane tylko do podpierania stropu pierwszej kondygnacji, gdy dom jest niepodpiwniczony.

Otwór w stropie monolitycznym

W stropach żelbetowych monolitycznych istnieje możliwość zastosowania do wzmocnienia taśm węglowych. Przykleja się je od spodu do odpowiednio przygotowanej płyty stropowej. Podłoże musi być mocne, czyste, odtłuszczone, odpylone i odpowiednio równe. Jeśli występują kawerny, raki lub nierówności powierzchni wzmacnianego elementu (płyty stropowej), należy reprofilować zaprawą naprawczą. Taśmy pełnią zadanie podobne do wymianów widocznych, mają jednak tę zaletę, że pozwalają uzyskać w miarę płaską powierzchnię pod sufitem. Także wówczas trzeba zrobić sufit podwieszany, ale będzie on tylko minimalnie zmniejszał wysokość pomieszczenia. Taśmy węglowe należy naklejać w kształt podwójnej litery H, a gdy nośność płyty żelbetowej jest wystarczająca – prostopadle do przekątnych otworu.

WAŻNE

Otwór z wymianami

W stropach Kleina lub drewnianych otwór na schody można wykonać między sąsiednimi belkami, bez konieczności robienia jakichkolwiek wymianów wzmacniających strop. Należy wówczas wstawić jedynie wymiany ograniczające długość otworu, z których jeden będzie stanowić podporę dla projektowanych schodów. W stropach Kleina, w których rozstaw belek wynosi 1-1,6 m, można wykonać schody typowe. W przypadku stropu drewnianego w grę wchodzą raczej tylko drewniane schody strychowe. Rozstaw belek wynosi tu bowiem zaledwie 0,6-0,9 m. Otwory trzeba wycinać pod nadzorem osoby uprawnionej, z zachowaniem zasad BHP. Pomieszczenia nad i pod przerabianym stropem w trakcie prowadzonych prac nie powinny być użytkowane. Wszystkie ciężkie elementy powinny zostać usunięte ze stropu w celu jego odciążenia.

Przeczytaj dodatkowo:
Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz...

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą będzie w...

Remont dachu płaskiego domu kostki. Ocieplenie...

Wszystkie domy kostki mają stropodachy, czyli dachy płaskie lub dachy kopertowe. Na czym polega remont dachu...

Jak zmienić budynek gospodarczy na budynek...

Adaptując stary budynek gospodarczy do innej funkcji, zazwyczaj trzeba wstawić nowe elementy takie jak...

Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.