Dlaczego warto wybudować dom z betonu komórkowego?

2024-03-11 10:34 Materiał sponsorowany

Elementy konstrukcyjne budynku, w tym ściany, wznosi się bez możliwości ich późniejszej wymiany, dlatego wybór materiału ściennego to jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych przed budową domu. Beton komórkowy SOLBET to materiał, który pozwala wybudować trwały, ciepły i zdrowy dom.

Budowa z betonu komórkowego
Autor: SOLBET

Najważniejsze zalety bloczków z betonu komórkowego

  • Materiał na ciepłe ściany

Ściany z betonu komórkowego wyróżnia wysoka izolacyjność termiczna. Zamknięte w porowatej strukturze materiału powietrze pełni funkcję bufora termicznego, dzięki czemu wymurowane z betonu komórkowego ściany skutecznie izolują w praktyce oznacza to, że chronią przed stratami ciepła z wnętrza budynku. Izolacyjność też ochroni przed wysokimi temperaturami wewnątrz budynku w upalne dni. Bardzo dobra izolacyjność termiczna bloczków SOLBET pozwala wznosić ciepłe ściany zewnętrzne – zarówno z ociepleniem, czyli potocznie nazywane warstwowymi, jak i jednowarstwowe, a więc bez zewnętrznego ocieplenia ze styropianu czy wełny mineralnej.

  • Trwałość na lata

Bloczki z betonu komórkowego SOLBET przy swojej porowatej strukturze mają bardzo mocny szkielet materiałowy, który powoduje, że beton komórkowy jest materiałem konstrukcyjnym mogącym przenosić obciążenia. Ich wytrzymałość na ściskanie wystarcza, aby budować trwałe ściany konstrukcyjne, również w budynkach wielokondygnacyjnych. O trwałości budynków wzniesionych z betonu komórkowego świadczy m.in. to, że materiał ten stosowany jest w budownictwie już od ponad 100 lat. Według badań parametry wytrzymałościowe betonu komórkowego nie ulegają pogorszeniu z upływem czasu.

  • Zdrowy materiał

Beton komórkowy powstaje z surowców naturalnego pochodzenia: piasku, wody, wapna, cementu, gipsu. Taki skład sprawia, że jest materiałem zdrowym i przyjaznym środowisku. Beton komórkowy tworzy też komfortowy mikroklimat we wnętrzach. Dzięki porowatej strukturze bloczków wykonane z nich ściany są w stanie przyjąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddać ją, gdy powietrze stanie się zbyt suche. Skład chemiczny oraz mocno zasadowy odczyn bloczków SOLBET nie sprzyjają rozwojowi na powierzchni ścian drobnoustrojów – bakterii, grzybów czy pleśni.

  • Szybka i łatwa budowa

Beton komórkowy to materiał łatwy w użyciu i obróbce. Aby prawidłowo z niego murować, wystarczy znać proste zalecenia wykonawcze i zaopatrzyć się w kilka powszechnie dostępnych narzędzi. Przebieg prac murarskich przyspieszają duże wymiary bloczków SOLBET (na 1 m2 muru przypada tylko 7 bloczków lub 3,5 bloczka Solbet One do wykonywania ścian działowych). Na szybkie tempo prac wpływa również wysoka dokładność wymiarowa bloczków. Do zalet betonu komórkowego, które usprawniają prace budowlane, zalicza się również łatwość obróbki, a więc cięcia i szlifowania. Dzięki temu niewielkim nakładem pracy można uzyskać materiał o żądanym kształcie – niekoniecznie prostym - i murować budynki o dowolnej bryle, kreując ciekawą zabudową wnętrz, realizując śmiałe architektoniczne wizje.

Budowa z betonu komórkowego
Autor: SOLBET

Energooszczędny dom z betonu komórkowego

Beton komórkowy to materiał budowlany o bardzo korzystnych parametrach cieplnych. Jego zastosowanie pozwala zredukować zarówno koszty budowy domu, który dla uzyskania odpowiedniej izolacyjności termicznej nie wymaga inwestowania w drogie rozwiązania, jak również koszty utrzymania budynku.

Zadaniem ścian zewnętrznych jest także ochrona wnętrz przed ich nadmiernym nagrzewaniem się w czasie upalnych dni. Ściany z betonu komórkowego gwarantują dobry komfort termiczny nie tylko zimą, ale i latem, chroniąc budynki przed przegrzewaniem się. Pozwala to na oszczędności na kosztach chłodzenia pomieszczeń w miesiącach letnich. Nawet przy dużych wahaniach temperatury na zewnątrz wysoka bezwładność cieplna betonu komórkowego pozwala utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach.

Murowanie ścian bez mostków termicznych

Na izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych wpływa również sposób murowania materiałów ściennych. Ponieważ bloczki z betonu komórkowego SOLBET mają bardzo dokładne wymiary mogą być murowane na cienką spoinę. Dzięki temu mur jest jednorodny pod względem termoizolacyjnym, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku ścian jednowarstwowych. Wykonanie cienkich spoin nie wpływa bowiem na pogorszenie parametrów izolacyjności termicznej i nie powoduje powstawania mostków termicznych w warstwie zaprawy, co wpływałoby na zmniejszenie strat ciepła z budynku.

Szybka budowa z betonem komórkowym SOLBET

Bloczki z betonu komórkowego SOLBET to trafny wybór, gdy zależy nam na szybkim zakończeniu prac budowlanych. Ich zastosowanie znacznie usprawnia prace ekipie murarskiej.

  • Przyspieszenie tempa budowy z zastosowaniem tego materiału jest możliwe m.in. z uwagi na stosunkowo duże wymiary bloczków SOLBET. Na jeden metr kwadratowy muru potrzeba jedynie 7 bloczków lub 3,5 bloczka Solbet One.
  • Kolejną zaletą jest niewielka, przy takich wymiarach, masa tego materiału, wynikająca z jego porowatej struktury.
  • Prace na budowie przyspieszają również uchwyty montażowe, znajdujące się po bokach bloczków - ułatwiają przenoszenie materiału w docelowe miejsce, oraz powierzchnie czołowe wyprofilowane na pióra i wpusty.Ten sposób łączenia bloczków SOLBET sprawia, że podczas murowania nie ma konieczności wypełniania spoin pionowych zaprawą. To spora oszczędność czasu.
  • Ponadto bloczki SOLBET, dzięki dużej dokładności wymiarowej, mogą być murowane na cienką spoinę. Takie rozwiązanie przy zastosowaniu kielni systemowej znacznie przyspiesza i ułatwia proces murowania ścian. Murarz nie musi stale kontrolować grubości spoin, wykonuje je też znacznie szybciej niż podczas murowania z wykorzystaniem zaprawy tradycyjnej.
  • Budowę domu przyspiesza także zastosowanie elementów systemowych SOLBET Perfect, takich jak gotowe nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego, kształtki U i płytki SOLBET.
  • Dużą zaletą tego materiału jest także niewymagająca specjalistycznych narzędzi i wprawy obróbka bloczków SOLBET - można je bez problemu docinać i szlifować.
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.