„Nazywali nas kontenerowcami”. Aldona i Henryk wybudowali dom modułowy, zanim stało się to modne
Aldona i Henryk na co dzień mieszkają w Szwecji. Podczas jednej z podróży w rodzinne strony, zauważyli kontenery biurowe na sprzedaż. - Wpadliśmy na pomysł, by na ich bazie zbudować dom na Kaszubach. Nasi wówczas przyszli sąsiedzi łapali się za głowę, zastanawiając się co to będzie. Podobno przezywali nas kontenerowcami – wspominają. I chociaż dzisiaj domy kontenerowe są nam wszystkim znane, 15 lat temu ich marzenie wydawało się co najmniej egzotyczne! Jak dziś wygląda ten dom? Sami zobaczcie.
Autor: Aldona i Henryk - właściciele domu kontenerowego na Kaszubach
Budowę zakończyli w 2010 roku. Jak dziś wygląda? Sami zobaczcie
Spis treści
- Dom z kontenerów w stylu szwedzkim
- Budowa dachu i piętra
- Najważniejsza jest baza
- Styl szwedzki na Kaszubach
- Dom z kontenerów na Kaszubach
Dom z kontenerów w stylu szwedzkim
Pierwszym krokiem było znalezienie odpowiedniej działki, na której mogliby postawić zakupione kontenery. Sąsiedzi, widząc niecodzienny pomysł, zastanawiali się, co z tego wyniknie. Nic dziwnego – w latach 2009-2010, gdy Aldona i Henryk zdecydowali się na budowę, nie było to w Polsce popularne rozwiązanie.
Za inspirację posłużyły zagraniczne programy, w których można było zobaczyć, jak się do tego zabrać.
- Naszą uwagę zwróciły nietypowe półotwarte kontenery o wymiarach 3x6 metrów, pozbawione jednej ściany. Początkowo miały one zostać połączone i postawione przy sobie, ale zmieniliśmy wizję. Stawiając fundamenty, rozsunęliśmy je od siebie o 3 metry, aby zyskać więcej przestrzeni
- wspominają.
Do budowy domu kontenerowego nie potrzebowali dodatkowych pozwoleń. Jak mówią - wystarczy standardowa zgoda, jak w przypadku klasycznego domu.
Budowa dachu i piętra
Elewacja została wykonana na wzór szwedzki, obita deskami i ocieplona watą szklaną. Co ciekawe, większość materiałów do budowy, takich jak farby czy impregnowane ciśnieniowo deski, małżeństwo przywiozło ze Szwecji, gdzie na co dzień pracuje i mieszka.
Kolejnym krokiem była budowa dachu, piętra i pozostałych elementów domu.
- Projekt tak naprawdę powstawał w naszych głowach i po kolejnych wykonanych pracach, został ulepszony w pracowni architektonicznej
- podkreślają.
W środku zamontowano kominek z płaszczem wodnym i odprowadzeniem do wszystkich pomieszczeń na górze, dzięki czemu dom jest całoroczny. Świetnym pomysłem okazał się montaż ogrzewania podłogowego w łazience.
- Korzystanie z niej zimą jest przyjemnością! Aby było cieplej, zaizolowaliśmy dach pianką pur
- dodają.
Najważniejsza jest baza
Zdaniem Aldony i Henryka, dużą zaletą budowy domu na bazie kontenerów jest możliwość dokładania kolejnych elementów do bazy, którą jest wspomniany kontener.
- Nasze kontenery były już zaizolowane. Miały okna i rolety antywłamaniowe. Zaoszczędziliśmy dzięki temu mnóstwo czasu i pieniędzy
– tłumaczą.
Styl szwedzki na Kaszubach
Właściciele tego wyjątkowego domu przenieśli do niego trochę Szwecji. Wnętrze zostało urządzone w jasnych barwach, używając naturalnych materiałów takich jak np. drewno. Znajdziemy meble w stylu gustawiańskim. Wystarczy spojrzeć na stylową witrynę i komodę - zachwycają w każdym calu!
Ostatecznie budowa zajęła im zaledwie rok, a koszty nie przekroczyły 100 tysięcy złotych. Z jakim wyzwaniami musieli się zmierzyć?
CZYTAJ: W tym garażu chce się mieszkać! Pani Aneta zamieniła go w nowoczesną pracownię z projektorem
- Największym wyzwaniem okazał się transport kontenerów na działkę. Droga dojazdowa jest bardzo wąska i wyboista.... Do tej pory zastanawiamy się, jak nam się to udało
- mówią z delikatnym niedowierzaniem i satysfakcją.
Dom z kontenerów na Kaszubach
To niezwykłe przedsięwzięcie jest dowodem na to, że marzenia o własnym domu można spełnić nawet w najbardziej niekonwencjonalny sposób. Kontenerowcy z Kaszub zyskali wyjątkową przestrzeń, do której przyjemnie się wraca.
Autor: Aldona i Henryk - właściciele domu kontenerowego na Kaszubach
Budowę zakończyli w 2010 roku. Jak dziś wygląda? Sami zobaczcie
ZOBACZ TAKŻE: Domy modułowe to hit! Ich wnętrza są luksusowe. Zobacz, co kryją nowoczesne domy kontenerowe
Autor: Szymon Starnawski
Dom modułowy jest świetną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Można go mieć już za 200 tys. złkcję, która będzie nie tylko ładna, ale też funkcjonalna.