Jaki strop w domu parterowym? Ile kosztuje strop do domu parterowego?

2024-03-28 16:59

W domu parterowym można zbudować każdy rodzaj stropu. Przy jego wyborze nie można kierować się tylko kosztem. Jaki strop wykonać, zależy od wielkości domu, a nawet tego, jak chcemy go użytkować teraz i w przyszłości.

Strop gęstożebrowy
Autor: Piotr Mastalerz Strop gęstożebrowy
Pogadane Zbudowane. Budowa domu z betonu komórkowego.
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Strop drewniany
  2. Strop gęstożebrowy
  3. Stropy panelowe
  4. Strop monolityczny
  5. Ile kosztuje strop do domu parterowego?

Wybór rodzaju stropu zależy od wielu czynników. Ważna jest wielkość bryły, która określa rozpiętość stropu, a ta ma swoje ograniczenia wynikające z zastosowanego materiału. W konsekwencji może być konieczne użycie dodatkowych wzmocnień w postaci ścian nośnych na parterze, słupów, podciągów. W przypadku domu parterowego istotne jest także, co ma się znajdować nad stropem – jak będzie użytkowane poddasze. Zobaczmy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje stropów, jakie są ich zalety, ale też jakie ograniczenia.

Strop drewniany

Takie stropy powszechnie buduje się w domach szkieletowych lub z bali, ale można zastosować też w murowanych. Belki stropowe opiera się na ścianach nośnych. Rozpiętość stropu zależy od ich nośności. W przypadku drewna konstrukcyjnego C24 jest ona mniejsza niż dla drewna klejonego, które jest jednak znacznie droższe. Stropy drewniane są lekkie i szybkie w budowie, ale jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie udźwigną tyle, co stropy żelbetowe lub gęstożebrowe, i nie usztywnią tak jak one budynku. Gdy nie przewidujemy w przyszłości adaptacji poddasza lub rozbudowy domu, można poprzestać na stropie drewnianym. Jeżeli przestrzeń poddasza nie będzie przez nas użytkowana, można zamiast tradycyjnej więźby zastosować wiązary dachowe, których dolny pas będzie stanowić strop. Strop drewniany można łatwo zabudować sufitem podwieszanym, a na parterze pod nim wykorzystać lekkie ściany działowe.

Strop drewniany wymaga zastosowania rozwiązań poprawiających akustykę: izolacji tłumiącej hałas, przekładek przerywających przenoszenie dźwięków. Pamiętać trzeba także o ochronie drewna przed korozją biologiczną i ogniem.

Strop gęstożebrowy

To powszechnie stosowane rozwiązanie systemowe, także w domach parterowych. Strop jest lżejszy od monolitycznego i szybszy oraz łatwiejszy do wykonania. Składa się z pustaków, które opiera się na prefabrykowanych belkach nośnych ze zbrojeniem w dolnej części. Na tak zmontowanym stropie (z ewentualnym dodatkowym zbrojeniem) układa się kilkucentymetrową warstwę nadbetonu. Strop wiąże i schnie 2-3 tygodnie, więc konieczna jest przerwa w budowie.

Strop gęstożebrowy, a dokładniej wykonane w nim wzmocnienia, jest wygodny do oparcia słupów w krokwiowo-płatwiowej więźbie dachów wykonywanej często w domach parterowych. Pozwala na dowolne wykorzystanie przestrzeni nad parterem. Można nad nim wznieść ścianką kolankową, żeby ją zwiększyć.

Stropy panelowe

Podobne właściwości mają stropy panelowe dostępne w różnych wersjach, np. Smart, Vector, Teriva Panel, filigran. Są oferowane jako rozwiązania systemowe przez różnych producentów. Mają postać gotowych płyt, które układa się na ścianach nośnych. Zależnie od rodzaju mogą nie wymagać dodatkowego betonowania, również ich podparcie może być mniej rozbudowane niż w przypadku stropów gęstożebrowych i monolitycznych.

Stropy panelowe (podobnie jak gęstożebrowe) mają ograniczenia w przypadku kształtu domu innej niż prostokąt – mogą wtedy wymagać wykonania dodatkowych elementów monolitycznych.

Stropy panelowe Konbet
Autor: KONBET Strop panelowy
strop gęstożebrowy o dużej rozpiętości
Autor: Andrzej Szandomirski Gdy strop ma rozpiętość ponad 7 m, prostopadle do prefabrykowanych belek wykonuje się żebra rozdzielcze. Zapewniają współpracę żeber głównych i zapobiegają powstawaniu rys na ich styku z pustakami

Strop monolityczny

To rozwiązanie drogie, skomplikowane i wymagające czasu. Za to wyróżniające się wieloma zaletami. Strop składa się z warstwy betonu wzmocnionego stalowym zbrojeniem. Po związaniu powstaje żelbetowy monolit, który doskonale wiąże i usztywnia bryłę budynku oraz zwiększa jej odporność na wiatr, co w pewnych lokalizacjach może być istotne. Wybór stropu monolitycznego daje największe możliwości, jeśli chodzi o rozpiętość. Jest też korzystny, gdy chcemy zbudować dom o skomplikowanej bryle. Mając strop monolityczny (odpowiednio przygotowany), można także myśleć o rozbudowie budynku w górę w przyszłości. Budowa monolitu żelbetowego wymaga wykonania deskowania całego stropu, ułożenia w nim zbrojenia i dokładnego podparcia całej konstrukcji przed zabetonowaniem, co sporo kosztuje. Potem potrzebna jest 2-3-tygodniowa przerwa w budowie.

Ile kosztuje strop do domu parterowego?

Biorąc pod uwagę powyższe, nie można w prosty sposób określić kosztu różnych rodzajów stropu, bo czasem nie on jest najważniejszy. Można przyjąć, że w niedużym domu o prostej bryle strop drewniany będzie najtańszy, ale ma on przecież swoje ograniczenia. Rozważając wybór stropu i szacując jego koszt, nie można brać pod uwagę tylko materiału. Należy uwzględnić także koszty robocizny, jak również transportu i elementów dodatkowych, np. stempli, deskowania, a także na przykład konieczności dodatkowej izolacji akustycznej. Najlepiej z projektem udać się do firm oferujących stropy o różnej konstrukcji i poprosić o wycenę.

Nowoczesny dom parterowy - zobacz na zdjęciach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie