Ile kosztuje strop filigran? Jak się wykonuje taki strop?

2024-05-31 13:26

Strop filigran to połączenie stropu żelbetowego ze stropem prefabrykowanym. Podstawowe elementy tej konstrukcji są dowożone z fabryki, ale na budowie też jest co z nimi robić. Przedstawiamy zasady wykonywania takich stropów, ich zalety oraz koszt.

Spis treści

  1. Zalety stropu filigran
  2. Budowa płyty filigran
  3. Jak kupować strop filigran?
  4. Przygotowanie do montażu stropu filigran
  5. Ustawianie płyt
  6. Dodatkowe zbrojenie stropu
  7. Betonowanie
  8. Koszt stropu filigran

Zalety stropu filigran

Gdy budujesz strop żelbetowy, zaczynasz od zmontowania szalunku. Wykonywany jest on ze ściśle zestawionych ze sobą desek, podpartych od dołu dziesiątkami stempli. Tym samym w miejscu przyszłego stropu powstaje drewniana platforma, na której wykonawcy rozmieszczą zbrojenie, a na koniec rozprowadzą mieszankę betonową.

Stropy filigran eliminują ten pierwszy, pracochłonny etap robót. Z zakładu produkcyjnego dowożone są bowiem betonowe płyty, częściowo zbrojone, które zastępują szalunek i nie wymagają wielu podpór. Pozostaje tylko dołożenie zbrojenia w miejscach wskazanych przez projektanta i betonowanie. Jest to zatem znacznie szybszy i wygodniejszy sposób wykonania solidnego stropu.

Budowa płyty filigran

Nazwa filigran została zaczerpnięta z terminologii jubilerskiej. Tym mianem określa się wyroby częściowo lub w całości wykonane z cienkich drucików tworzących ażurową siatkę. Jest tu analogia do prętów zbrojeniowych, które wystają z płyt stropowych w postaci podłużnych kratownic.

Maksymalna rozpiętość stropów filigran wynika z długości płyt, a najdłuższe na rynku mają 12 m. Typowe płyty filigran mają przeważnie długość do 7-8 m, a szerokość do 2,7 m. Ich grubość mieści się w przedziale 5-12 cm. Produkowane są z betonu klasy minimum C25/30, a często C30/37.

Już na etapie produkcji w płytach umieszczane jest zbrojenie w postaci podłużnych, równolegle rozmieszczonych żeber z prętów stalowych (bądź stalowej siatki) i wystających poza powierzchnię stalowych kratownic, biegnących w tym samym kierunku co pręty. Niektóre z płyt mają między żebrami pasy styropianu. To wypełnienie mające zmniejszyć zużycie betonu i uczynić strop lżejszym.

Przeczytaj także:

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych. Jaki wybrać strop?

Jak kupować strop filigran?

Elementów stropu filigran nie kupisz w składzie budowlanym. Musisz w tej sprawie zgłosić się do producenta lub firmy handlowej i dostarczyć projekt domu. Na jego podstawie specjaliści ustalą liczbę, rozmiary i kształt płyt. Skompletują zamówienie i sporządzą projekt wykonawczy.

Płyty mogą być przygotowane z uwzględnieniem ewentualnych otworów: na rury kanalizacyjne, przewody wentylacyjne czy kominowe. Mogą też mieć niestandardowy kształt, na przykład być ścięte lub zaokrąglone. Zamawiając takie płyty, możesz liczyć na ich dowóz i montaż, do którego niezbędny będzie dźwig. Często też w gestii firmy oferującej płyty jest dostarczenie betonu i ułożenie go na płytach. Jest to, jak widać, usługa kompleksowa, a wykonany strop będzie objęty gwarancją.

Transport płyt
Autor: ELBET Stropy filigran przewozi się w pozycji poziomej, żebrami skierowanymi do góry

Przygotowanie do montażu stropu filigran

Najważniejsze jest opracowanie szczegółowego projektu. To zadanie dla producenta stropu. W dokumentacji będzie zawarte zestawienie potrzebnych płyt, a więc ich symbole określające położenie i kolejność montażu, szerokość i długość każdego elementu.

Ponadto, zgodnie z technologią wykonywania tego stropu, musi być podana klasa betonu potrzebnego do nadania stropowi właściwej grubości oraz rozstaw, średnica i lokalizacja dodatkowego zbrojenia, o ile jest ono wymagane. Dodatkowo, na rysunku technicznym każda z płyt powinna być narysowana i oznakowana, co znacznie ułatwi prace przy ich układaniu.

Zanim firma dowiezie płyty, trzeba przygotować miejsce do ich tymczasowego składowania, chyba że będą od razu montowane. Musisz zapewnić wygodny dojazd dla dźwigu i ciężarówki. Oznacza to również utwardzenie nawierzchni, jeśli jej stan mógłby doprowadzić do ugrzęźnięcia ciężkiego sprzętu. Pierwszą pracą będzie bardzo staranne wypoziomowanie ścian i innych elementów konstrukcyjnych, na których znajdą oparcie płyty. Używa się do tego zaprawy.

W dalszej kolejności harmonogram przewiduje przygotowanie wieńców. Wieniec to specjalnie zaprojektowany rodzaj belki żelbetowej wykonywanej wzdłuż ścian zewnętrznych, której zadaniem jest połączenie stropu i ścian oraz usztywnienie całego budynku. Wokół ścian należy zatem przygotować szalunek z desek bądź płyt i ułożyć na ścianie zbrojenie. Powstaje ono z prętów średnicy 10-12 mm, połączonych za pomocą strzemion średnicy 6 mm. Ustawia się je na podkładkach dystansowych, dzięki którym mieszanka zdoła otulić zbrojenie także od spodu. Jeśli mury są z założenia jednowarstwowe, trzeba też od strony zewnętrznej umieścić wokół wieńca (między zbrojeniem a deskowaniem) pas materiału termoizolacyjnego odpowiedniej grubości. Grubość ta wynika z obliczeń i musi być tak dobrana, żeby wieniec zyskał izolacyjność termiczną nie gorszą niż reszta ściany. Wieniec będzie betonowany w tym samym czasie co strop.

Przeczytaj też:

Strop gęstożebrowy - konstrukcja i montaż stropu

Ustawianie płyt

Zanim dźwig pójdzie w ruch, czeka cię rozstawienie podpór dla płyt. Na stemplach mocuje się belki biegnące prostopadle do dłuższej krawędzi płyt. Trzeba je starannie wypoziomować, w czym pomogą regulowane stemple. Można bowiem zwiększać lub zmniejszać ich wysokość. Pamiętaj, że poziomowanie może się odbywać tylko przed ułożeniem płyt.

Ważny jest rozstaw podpór. Belki podpierające rozmieszcza się co 1,5-2,5 m, prostopadle do żeber. Podtrzymujące je stemple – co 1-1,2 m. Jeśli płyty mają opierać się na ścianach lub podciągach nie głębiej niż na 3,5 cm, trzeba też umieścić podpory przy ścianach, nie dalej niż 30 cm od murów. Płyty rozmieszcza się na podporach błyskawicznie, według kolejności ustalonej w projekcie. Ustawia się je na sucho, bez użycia kleju czy zaprawy.

Na koniec trzeba jeszcze wykonać deskowanie po obwodzie otworów przewidzianych w stropie, żeby świeży beton nie spłynął nimi piętro niżej. Zaślepia się też otwory techniczne – na przykład niezbędne, by wykonać przejścia rur. Zwykle używa się do tego zaślepek ze styropianu.

Dodatkowe zbrojenie stropu

Konieczność jego zastosowania, typ, wymiary i rozmieszczenie wynikają zawsze z projektu. Nie wolno robić takiego zbrojenia na wszelki wypadek, a tym bardziej rezygnować z niego, by ograniczyć koszty. Przeważnie na żebrach wystających z płyt układa się jeszcze zbrojenie górne: siatkę stalową lub prostopadłe zbrojenie z prętów. Ma ono między innymi doprowadzić do lepszego zespolenia płyt z nadbetonem. Będzie to zasadne, aby uchronić strop przed tak zwanym klawiszowaniem, czyli nieznacznym przesuwaniem się płyt. Powodowałoby ono pojawienie się rys na otynkowanym suficie.

Zbrojenie w formie dociętej na wąskie pasy siatki stalowej umieszcza się też na łączeniach płyt. To tak zwane zbrojenie stykowe. Pręty poprzeczne siatki powinny znajdować się od spodu.

W grubości stropu filigran można też „ukryć” zbrojenie przęsłowe. Istnieje możliwość wykonania stropu w układzie wieloprzęsłowym. Dzięki temu jego płyta będzie działać jak sztywna tarcza i można wówczas zrezygnować z wykonywania wieńca. Dodatkowe zbrojenie umieszczane jest też przy dużych otworach pozostawianych w stropie.

Betonowanie

Gdy płyty i zbrojenie są już na miejscu, przychodzi pora na beton. Przywieziony zostanie z wytwórni. Przy zamówieniu należy podać jego klasę (przeważnie C20/25 lub C25/30), konsystencję oraz potrzebną ilość. Z mieszanki wykonuje się warstwę zwaną nadbetonem. Wyrównuje ona strop i usztywnia konstrukcję. Jej minimalna grubość wynosi 5 cm.

Beton jest rozprowadzany pompą do betonu, która tłoczy mieszankę z betonowozu na miejsce. Najpierw betonuje się wieńce, później strop. Beton musi zostać zagęszczony, do czego wykorzystywane są elektryczne lub pneumatyczne wibratory wgłębne. Po upływie doby można chodzić po betonie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w okresie wczesnowiosennym czy późnojesiennym czas ten może się wydłużyć nawet do 2-3 dni.

Beton po ułożeniu trzeba pielęgnować – osłaniać przed zbyt silnym wiatrem, rozkładając na jego powierzchni folię, oraz regularnie zraszać wodą, zwłaszcza gdy dopisuje upalna pogoda. Podpory można usunąć, gdy beton osiągnie 80% maksymalnej wytrzymałości. Pełną wytrzymałość uzyska po około 28 dniach.

Koszt stropu filigran

Stropy filigran nie należą do tanich. Same płyty kosztują obecnie około 90-120 zł/m². Koszt mieszanki do wykonania nadbetonu to 230-260 zł/m³, więc za jego 1 m² przyjdzie zapłacić 60-140 zł (zależnie o grubości warstwy nadbetonu). Stal do wykonania dodatkowych zbrojeń kosztuje mniej więcej 5 zł/kg, a dozbrojenie stropu – 30-40 zł/m².

Przy takich cenach koszt 1 m²gotowego stropu filigran wraz z robocizną wyniesie od 220 do 400 zł.

Przeczytaj także:

Stropy żelbetowe - zalety i sposób wykonania

Pogadane.Zbudowane 4.04.24
Materiał sponsorowany
Pozostałe podkategorie