Hydroizolacja balkonu - jak ją wykonać? Jaka izolacja na balkon pod płytki?

2024-07-03 11:33

Hydroizolacja balkonu jest konieczna, aby balkon był właściwie chroniony przed wilgocią. Pominięcie hydroizolacji lub jej niewłaściwe wykonanie spowoduje wnikanie wilgoci do wnętrza konstrukcji przez, a w konsekwencji jego niszczenie. Wyjaśniamy, jak wykonać hydroizolację balkonu pod płytki. Jaką hydroizolację zastosować na balkonie?

hydroizolacja bakonu
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Dorota Sibińska XYstudio Do napraw balkonów są przeznaczone specjalne systemy. Składają się z preparatów służących do naprawy uszkodzeń oraz nadających się do konserwacji balkonów

Spis treści

  1. Posadzka balkonu: ciepło-zimno
  2. Hydroizolacja balkonu - dlaczego jest konieczna?
  3. Jaka izolacja balkonu pod płytki?
  4. Hydroizolacja balkonu ze szlamów uszczelniających
  5. Nakładanie szlamu
  6. Uszczelnienie pod cokołem
  7. Żywice na balkonie: izolacja

Balkon jest ozdobą domu lub mieszkania, z którego chętnie korzystamy, zwłaszcza latem. Żeby długo cieszyć się jego wygodami, powinien być prawidłowo zbudowany i ładnie wykończony. Na balkonie trzeba rozwiązać kilka problemów konstrukcyjnych. Błędy w wykończeniu lub pominięcie któregoś z etapów skutkować pojawieniem się wilgoci, odpadaniem płytek i pękaniem płyty betonowej.

Kolejność prac:

  • Przygotuj płytę betonową ze spadkiem
  • Zrób hydroizolację balkonu
  • Uszczelnij styk balkonu ze ścianami domu

Posadzka balkonu: ciepło-zimno

Powierzchnia balkonu podlega silnym naprężeniem termicznym. Latem na balkonie potrafi być ponad +50ºC, zimą temperatura spada czasem poniżej -20ºC. Jednak w słoneczny zimowy dzień płytki na balkonie, zwłaszcza ciemne, mogą się nagrzać do temperatury +20ºC. Tak wielkie skoki temperatury działają destrukcyjnie na konstrukcje budowlane. Najdrobniejszy błąd w wykonaniu balkonu zemści się bardzo szybko. Niestarannie przyklejona płytka na balkonie wcześniej czy później się odspoi. Niewypełniona szczelina z fugą zacznie przepuszczać wodę pod okładzinę.

Sprawdź też:

Hydroizolacja balkonu - dlaczego jest konieczna?

Płyta balkonu jest wykonana z betonu, który jest wrażliwy na zamakanie i zamarzanie. Na skutek wilgoci zbrojenie wewnątrz płyty będzie ulegać korozji. Nasiąknięty wilgocią beton zimą będzie podlegał cyklom zamarzania i rozmarzania. Nawet niewielka ilość wody podczas zamarzania rozsadza strukturę betonu. Na skutek wielokrotnych cykli przejścia przez temperaturę 0ºC beton kruszeje i pęka. Dlatego balkon powinien mieć wykonaną hydroizolację.

Płyta balkonu
Autor: Andrzej T. Papliński Płytę balkonu wykonuje się ze zbrojonej mieszanki betonowej. Pozostawiona bez hydroizolacji i warstwy wykończeniowej będzie szpecić dom i szybko ulegnie zniszczeniu.

Pamiętaj, że... balkon musi mieć spadek! Żeby woda nie zalegała na balkonie, a co gorsza nie spływała pod ściany domu, jego powierzchnia powinna mieć spadek 1,5-2% w stronę zewnętrzną. Płyta betonowa jest wypoziomowana, więc zwykle przed ułożeniem płytek na balkonie wykonuje się na niej warstwę spadkową z mieszanki betonowej. Jest to również okazja do wykonania równego podłoża pod hydroizolację.

Jaka izolacja balkonu pod płytki?

Ponieważ na balkonie najczęściej są układane płytki ceramiczne, bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie szlamu mineralnego (izolacji mineralnej) jako uszczelnienia podpłytkowego. Szlam mineralny to cementowa zaprawa uszczelniająca wzbogacona polimerami. Tworzy ona powłokę, która ma właściwości hydroizolacyjne. Może być jednoskładnikowa w postaci suchej mieszanki, którą rozrabia się wodą. Są też zaprawy dwuskładnikowe, w skład których wchodzi mieszanka cementowa oraz płynna żywica polimerowa. Przed ułożeniem trzeba je połączyć w odpowiedniej proporcji i wymieszać. Zależnie od produktu przed aplikacją może być wymagane zagruntowanie podłoża na balkonie.

Hydroizolacja balkonu ze szlamów uszczelniających

Szlamy mineralne popularność zawdzięczają dobrym właściwościom hydroizolacyjnym, łatwości nakładania oraz dobrej przyczepności do podłoża i do płytek ceramicznych. Szlamy tworzą powłoki elastyczne, które są odporne na cykle zamarzania i rozmarzania. Zachowują elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. Potrafią mostkować rysy o szerokości do 1 mm. Niektóre szlamy można nakładać na wilgotne podłoże na balkonie. Są też szlamy szybkowiążące. Zatem to produkty do wykorzystania, gdy spieszymy się z wykończeniem domu i balkonu.

Sprawdź też:

Szlamy uszczelniające: balkon
Autor: materiały prasowe Szlamy uszczelniające można nakładać pacą metalową. Robi się to w dwóch cienkich warstwach.

Nakładanie szlamu

Szlamy nakłada się pacą metalową, pędzlem lub wałkiem. Zawsze trzeba to zrobić w dwóch cienkich warstwach. Jeśli pierwszą nałożymy, prowadząc pacę lub pędzel po podłożu równoległe do ściany domu, to drugą trzeba rozprowadzać w kierunku prostopadłym względem tej ściany. Przerwa między nakładaniem kolejnych warstw wynosi 2-4 godziny. Po wyschnięciu powłoka na balkonie powinna mieć grubość 2 mm. Włókna polimerowe w zaprawie tworzą gęstą siatkę wzmacniającą warstwą hydroizolacyjną. Płytki ceramiczne na balkonie można nakładać po 10-12 godzinach od aplikacji szlamu, bezpośrednio na niego.

Narożnik balkonu: hydroizolacja
Autor: materiały prasowe Atlas Narożnik między ścianą domu i balkonem musi być uszczelniony za pomocą specjalnej taśmy wklejonej w szlam.

Uszczelnienie pod cokołem

W narożniku między płytą balkonu a ścianą trzeba w szlam wkleić taśmę uszczelniającą. Taśma powinna być z obu stron pokryta szlamem. Podczas układania płytek ceramicznych poziomą trzeba dosunąć blisko do ściany albo wsunąć w podcięcie wykonane w termoizolacji. Między ścianę a płytki trzeba wsunąć sznur dylatacyjny. Na dole ściany przykleja się pionowo rząd wąskich płytek tworzących cokół na balkonie. Narożnik cokołu i poziomej okładziny balkonu trzeba uszczelnić materiałem trwale elastycznym, który przeniesie naprężenia termiczne i ruchy okładziny z nich wynikające. Sprawdzą się tu kleje-uszczelniacze lub masy do wykonywania dylatacji.

balkon hydroizolacja
Autor: materiały prasowe Mapei Po wykonaniu okładziny styk poziomych płytek i cokołu na balkonie należy wypełnić materiałem trwale elastycznym, np. klejem-uszczelniaczem lub masą dylatacyjną.
Warto wiedzieć
Żywica na balkonie: posadzka

Autor: materiały prasowe Floor-Art

Powłoka żywiczna jest ładna, a jednocześnie odporna na czynniki atmosferyczne: deszcz, wiatr, róźnice temperatury, promieniowanie UV

Żywice na balkonie: izolacja

Powierzchnie balkonu można także wykończyć żywicą poliuretanową lub metakrylową. Tworzą one bardzo cienką powłokę pełniącą funkcję dekoracyjną i ochronną - wodoszczelną. Żywice nakłada się na suche i wyrównane podłoże w kilku warstwach. Powinny to robić specjalistyczne ekipy, które znają specyfikę materiału. Żywice można barwić lub dodać do nich kolorowe kruszywo albo płatki, więc powłoka może być bardzo dekoracyjna. Żywice można wykorzystać nawet do naprawy starego balkonu, bo można je nakładać na płytki (jeśli trzymają się podłoża).

Sprawdź też: posadzka żywiczna na tarasie - uszczelnianie przecieków

Parkiet, panel czy deska? Oglądaj program Murator Remontuje.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie