Remont balkonu. Wymiana płytek podłogowych

2014-10-23 12:28

Czeka cię remont balkonu? Zrób najpierw jego dokładny przegląd. Szczególnie dokładnie sprawdź stan posadzki. Być może czeka cię wymiana płytek podłogowych. Zobacz, jak ułożyć nowe płytki ceramiczne na balkonie.

Nowe płytki ceramiczne na balkonie
Autor: Krzysztof Zasuwik Tym, co najczęściej wymaga remontu na balkonie to posadzka z płytek ceramicznych

Wystawiony na mróz, deszcz i duże wahania temperatury balkon starzeje się szybciej niż ściany, fundamenty bądź stropy. Zniszczenia dotykają w pierwszej kolejności jego nawierzchni ułożonej zazwyczaj z płytek ceramicznych. Tracą one przyczepność do podłoża, pękają, kruszą się zrobione między nimi spoiny.

Odnawianie fug

Jeśli zaczną się kruszyć, trzeba je natychmiast naprawić, żeby woda deszczowa nie mogła podciekać pod płytki. Stare fugi usuń specjalnym nożykiem. Puste miejsca odkurz i zagruntuj. Jeśli naprawiasz tylko kilka spoin, musisz kupić zaprawę do spoinowania w takim samym kolorze jak reszta. Gdy trzeba usunąć wszystkie spoiny, możemy wybrać fugę innej barwy, byle pasowała do płytek. Możesz wtedy kupić fugę innego rodzaju, na przykład elastyczną masę polimerową oferowaną w wiaderkach, a nie w workach. Zwykłą masę rozrabia się wodą, polimerową miesza w wiaderku. Następnie nanoś ją gumową pacą, dokładnie wciskając w przerwy między płytkami. Masę wyrównaj, a później wygładź zwilżoną gąbką. Kiedy zwiąże i stwardnieje, mokrą gąbką zmyj jej resztki z płytek. Fugi w narożnikach oraz w miejscach przebiegu szczelin dylatacyjnych rób z silikonu, najlepiej o takim samym kolorze jak pozostałe fugi.

Wymiana płytek na balkonie
Autor: Krzysztof Zasuwik Pierwszą poważną pracą podczas remontu balkonu jest skuwanie starych płytek. Po ich usunięciu może się okazać, że naprawy wymaga także podkład cementowy, na którym zostały ułożone. Na pewno trzeba będzie go oczyścić, wyrównać i zagruntować

Płytka ceramiczna na balkonie do wymiany

Jeśli pękła jedna płytka lub dwie, nie ma jeszcze powodu do alarmu. Ostrożnie rozbij je młotkiem na mniejsze kawałki i usuń. Miejsce po nich trzeba oczyścić z resztek zaprawy i zagruntować. Krawędzie sąsiednich płytek zaklej taśmą malarską, żeby nie pobrudziły się klejem. Płytki mocuj na elastyczną zaprawę wodo- i mrozoodporną (klej klasy C2-S1). Nakładaj ją szpachelką na podłoże i rozprowadzaj pacą zębatą. Zaprawę nanoś również na spód nowej płytki (jeśli nie masz w zapasie identycznych, musisz kupić płytki o podobnym wymiarze i jak najbardziej zbliżonej kolorystyce oraz fakturze). Umieść ją w przygotowanym miejscu i skoryguj jej położenie, opukując ją delikatnie gumowym młotkiem. Na drugi dzień można zrobić nową fugę.

Remont balkonu: nowe płytki na starych

Gdy więcej płytek popękało, a niektóre też odspoiły się od podłoża, trzeba będzie wszystkie usunąć i zrobić okładzinę na nowo. Jeśli są w dobrym stanie, a tylko przestały ci się podobać, możesz rozważać ułożenie nowych płytek na starej okładzinie. Koniecznie sprawdź wcześniej, czy poziom podłogi balkonowej nie podniesie się za bardzo. Aby ułożyć płytki na płytki, konieczne będzie dokładne umycie starej okładziny i pomalowanie jej specjalnym preparatem gruntującym, który utworzy tak zwaną warstwę kontaktową. Jedne grunty zawierają w składzie drobne kruszywo kwarcowe, a inne nie i wtedy po naniesieniu wymagają posypania takim kruszywem. Do mocowania płytek do płytek przeznaczone są specjalne kleje do stosowania na tak zwanych podłożach krytycznych.

Hydroizolacja balkonu
Autor: Krzysztof Zasuwik Zamiast tradycyjnej izolacji podpłytkowej można zastosować matę drenującą z tworzywa sztucznego. Układa się ją na warstwie zaprawy i w nią wciska, zanim ta zdąży związać

Naprawa hydroizolacji balkonu

Usunięcie starej posadzki to okazja do naprawienia tego, co jest ukryte pod nią. Powinna się tam znajdować hydroizolacja podpłytkowa – warstwa, która chroni podkład cementowy przed wodą mogącą przeciekać przez pęknięcia i inne nieszczelności okładziny. W starych balkonach przeważnie brak takiej izolacji. Do wykonania hydroizolacji podpłytkowej najkorzystniej jest zastosować tak zwaną mikrozaprawę uszczelniającą. Można później układać kafelki bezpośrednio na niej. Masę taką rozprowadza się w dwóch warstwach. Każda powinna mieć grubość około 1 mm. Pamiętaj, że po nałożeniu pierwszej, a zanim naniesiesz drugą warstwę wzdłuż dylatacji oraz w naroża między balkonem a ścianami wkleja się taśmę zbrojącą.

Naprawa podkładu podłogowego na balkonie

Koniecznie trzeba więc też skontrolować, czy podkład nie jest popękany i czy nie odspaja się od betonowej płyty. Jeśli tak jest, będzie wymagał naprawy lub wymiany. Podkład remontuje się prosto: rysy, pęknięcia i ubytki czyści się, gruntuje i wypełnia zaprawą renowacyjną. Gdy podkład w wielu miejscach odspaja się od płyty, trzeba go usunąć i wykonać nowy, a na nim ułożyć hydroizolację podpłytkową.

Jak kleić płytki ceramiczne na tarasie?
Pozostałe podkategorie