Projektowanie garderoby na poddaszu: jakie oświetlenie
Garderoba na poddaszu to dobry pomysł. Jeśli masz pod skosami małe pomieszczenie bez dostępu światła wykorzystaj je właśnie do zaprojektowania garderoby. Trudno dostępne zakamarki będą doskonałym miejscem na różnorodne schowki, o ile dobrze zaplanujesz oświetlenie garderoby.
Autor: Andrzej Szandomirski
Jeśli w garderobie nie ma zamykanych szaf, aby ubrania nie płowiały, latem konieczne jest zasłanianie okna.
Dzisiaj na poddaszu każdy centymetr powierzchni można wykorzystać efektywnie.
Małe pomieszczenie bez dostępu światła dziennego najlepiej wykorzystać na garderobę. Trudno dostępne zakamarki na poddaszu będą doskonałym miejscem na różnorodne schowki. Zagospodarowaniu trudnych miejsc sprzyjają nowoczesne szafy z drzwiami przesuwnymi specjalnie przeznaczone do zabudowy pod skosami, wysuwane kosze, mobilne kontenery.
Zobacz także:
Oświetlenie garderoby na poddaszu
Przy projektowaniu garderoby na poddaszu, pamiętaj o doprowadzeniu światła dziennego – przy naturalnym oświetleniu lepiej ocenić zestawy kolorystyczne planowanego na dzień stroju, łatwiej też dostrzeżemy ewentualną plamę.
Jeśli jednak w garderobie nie ma zamykanych szaf, aby ubrania nie płowiały, latem konieczne jest zasłanianie okna. W garderobie wygodnie jest zamontować okno, które jednocześnie może pełnić funkcję wyłazu dachowego. Nie może to być jednak zwykły wyłaz, do ogrzewanych pomieszczeń przeznaczone są specjalne okna wyłazowe.
Kiedy przyda się świetlik dachowy
W garderobie pozbawionej dostępu światła dziennego warto zastosować świetlik tunelowy. Światło dociera do pomieszczenia przez specjalnie zaprojektowany tunel prowadzący od dachu budynku do sufitu. Świetlik tunelowy składa się z kołnierza uszczelniającego zintegrowanego z szybą w płaskiej ramie, elastycznego tunelu, a od wewnątrz sufitowego elementu w postaci pierścienia z szybą.