Oferta dodatkowa salonów meblowych
Rzadko wprawdzie, ale można znaleźć salony oferujące usługi projektowania wnętrz. Jeszcze rzadziej są one nieodpłatne. Standardem jest już jednak transport, wniesienie mebli i ich montaż w domu klienta.
Autor: BYDGOSKA FABRYKA MEBLI
Autor: archiwum muratordom
Koszt zaprojektowania wnętrza często okazuje się niewielki w porównaniu z efektem, który możemy uzyskać dzięki fachowej pomocy projektanta. W szczególności, jeżeli brakuje nam czasu, a wybraliśmy skomplikowany system meblowy, dający duże możliwości aranżacyjne, i chcemy być pewni rezultatu, rada specjalisty staje się niezbędna. Natomiast pakiet usług transportowo-montażowych wielu sprzedawców i producentów oferuje bez dodatkowych opłat. Polecam takie rozwiązanie, bo pozwala uniknąć nerwowej atmosfery w domu. Jeżeli jednak wierzymy we własne talenty techniczne, dysponujemy czasem i żelaznymi nerwami, a dzieci nie będą się do nas zbliżać podczas pracy, możemy zdecydować się na samodzielny montaż. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje meble wstępnie zmontowane, czy, wskutek oszczędności w ostatniej fazie produkcji, przyjadą do nas paczki pełne luźnych elementów.
Czego szukać w salonie?
Po prostu dobrych produktów, bo, jak dowodzą badania, przeciętny Polak nie zna producentów mebli i ich marek. Wynika to głównie z faktu, że ich rynek jest również rozdrobniony. Nawet najwięksi producenci obsługują nie więcej niż kilkanaście procent rynku. Tych stosunkowo dużych jest też wielu, a klęski urodzaju dopełnia fakt, że różnice jakościowe między nimi są niewielkie. Na szczęście jest to jakość wysoka. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Polska jest jednym z mających najsilniejszą pozycję eksporterów mebli w Europie. Branża meblarska stanowi istotną część polskiego eksportu w ogóle. Bliskość dużego i wymagającego rynku niemieckiego oraz wieloletnie związki znaczących polskich producentów z najsilniejszymi w skali światowej "graczami" w tej branży owocują wysokim zaawansowaniem technologicznym i dobrym know-how. Przejdźmy do sedna sprawy, czyli samego produktu. O jego wartości stanowią, poza umiejętnościami producenta, zastosowane materiały.
Drewno lite
Jest niezwykle mało mebli wykonanych w 100% z drewna litego. Bezpośrednią przyczyną jest nieracjonalność takiego rozwiązania. Trudno bowiem uzyskać duże, pozbawione wad elementy lite, a odpady powstające przy ich produkcji sięgają 90% masy wyjściowej. Lite drewno niezastąpione jest w produkcji elementów profilowych, ozdobnych i frontów mebli.
Płyta wiórowa
Płyta wiórowa powstaje w wyniku sklejenia specjalnie rozdrobnionych cząstek drewna. Dzięki temu wykorzystanie surowca jest dużo lepsze, w lesie pozostaje więcej drzew, a my otrzymujemy tworzywo jednorodne, o wystarczających parametrach mechanicznych.
Płyta pilśniowa, MDF, HDF
Podobnie jak w przypadku płyty wiórowej, surowce te otrzymuje się z drewna najpierw rozdrobnionego, a następnie ponownie zespolonego. Różnica polega na tym, że stopień rozdrobnienia jest tu zdecydowanie większy aniżeli w przypadku płyty wiórowej. W efekcie uzyskujemy także większą jednorodność. Pozwala to wykorzystywać MDF i HDF do produkcji elementów profilowych. Różnica między MDF a HDF jest taka, że HDF jest tworzywem gęstszym i wytrzymalszym.
Okleina, fornir
Materiały wymienione w dwu poprzednich akapitach nie są dekoracyjne i w związku z tym nie nadają się bezpośrednio do produkcji mebli. Jednak zalety wynikające z wysokiej wydajności i braku ograniczeń wymiarowych nie pozwalają ich pominąć. Słabe walory wizualne różnych praktycznych tworzyw drzewnych od stuleci rozwiązuje się banalnie prosto - oklejając je cienką warstwą szlachetnego litego drewna. Takie cienkie płaty drewna nazywamy okleiną lub fornirem. Fornir różni od okleiny większa grubość. W zasadzie do produkcji mebli używana jest wyłącznie okleina. Warto zauważyć, że mebel wykonany z tworzyw drzewnych oklejonych naturalną okleiną zachowuje wszystkie zalety drewna litego, jego niepowtarzalny rysunek, fakturę i kolor. Uwaga! Niestety, wielu handlowców terminem okleina określa także materiały nienaturalne, imitujące drewno, naturalną okleinę zaś - fornirem. Proponuję podczas zakupu wyjaśnić jednoznacznie, czy mamy do czynienia z okleiną naturalną, czy z jej imitacją, czyli folią.
Folia
Tworzywo sztuczne imitujące naturalne drewno. Służy do dekoracji tworzyw użytych w produkcji mebli. Folię ze względu na niską ceną wykorzystuje się wyłącznie w produkcji mebli tanich.
Laminat, melamina
To również tworzywa sztuczne tworzące ozdobną warstwę zewnętrzną tworzyw drzewnych. Są bardzo wytrzymałe. Doskonałe w produkcji mebli do wnętrz publicznych, gdzie naturalność, ciepło i uroda schodzą na plan dalszy, a liczy się przede wszystkim trwałość. Powyżej opisane zostały materiały podstawowe, które zasadniczo wpływają na jakość, standard i cenę mebli. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element - okucia. Nie mam tu na myśli okuć ozdobnych, jak np. uchwyty. Ważniejsze jest to, co łatwo pominąć w sklepie, a co ma duży wpływ na funkcjonalność wyrobu, czyli wszystkie okucia ruchome: prowadnice szuflad, zawiasy, rozwórki i podnośniki klap. Należy już w sklepie zwrócić uwagę na to, jak działają, zapytać sprzedawcę o opinię, unikać wszystkiego, co wygląda niesolidnie.