Miejsce do pracy w pokoju dziennym. Jak ustawić biurko w salonie
Pokój dzienny to dobre miejsce na komputer, pod warunkiem jednak, że biurko służy jako rodzinne biuro (rachunki, listy) czy sprzęt do okazjonalnych zabaw dla młodszych dzieci. Jak zorganizować miejsce pracy w pokoju dziennym, aby nie przypominał on biura?
Autor: archiwum muratordom
Praca w miejscu, gdzie toczy się życie rodziny, daje szansę na większą integrację, ale, niestety, trudniej się tam skupić. Swobodnie popracować będziemy mogli tylko późnymi wieczorami, gdy domownicy idą spać, lub wtedy, gdy są w pracy lub szkole.
Jak zorganizować miejsce pracy w pokoju dziennym, aby nie przypominał on biura?
Najlepiej, jeśli komputer nie narusza wypoczynkowego charakteru pokoju. Jeśli potrzebujemy komputera tylko czasami, nie trzeba nadzwyczajnych przygotowań. Gdy pracujemy na laptopie, czasowe zaadaptowanie na biurko komputerowe stołu w jadalni zwykle nie stwarza problemu.
Natomiast trudniej wyobrazić sobie korzystanie w taki sposób z komputera stacjonarnego. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie komputera na mobilnym stelażu, który na czas pracy przysuwamy do stołu, a na co dzień ukrywamy w szafce lub kącie.
Inny niekłopotliwy sposób na komputer to mobilne biurko, które można ustawić w wydzielonym miejscu, a w razie potrzeby – na przykład na czas dużego przyjęcia – przesunąć do innego pomieszczenia. Gdy pokój jest duży, można w nim ustawić stacjonarne biurko komputerowe. Najlepiej, gdy kształt pomieszczenia pozwala na wydzielenie w nim aneksu do pracy. Wykorzystuje się w ten sposób wnęki, wykusze, przestrzeń pod schodami. Aneks można oddzielić od pozostałej części jakąś przegrodą – drzwiami przesuwnymi, parawanem, ruchomą ścianką. Gdy nie ma możliwości wydzielenia aneksu, unikajmy mebli typowo biurowych.