Tynki dekoracyjne wewnętrzne i ich rodzaje. Czym wykończyć ściany?
Tynki dekoracyjne wewnętrzne mają różne faktury, co umożliwia dość dowolne wykończenie ścian. Tynki są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie pochłaniają również wilgoci z otoczenia. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tynków.
Rodzaje tynków dekoracyjnych
- Tynk zacierany – zaciera się go packą, tworząc delikatnie fakturowaną powierzchnię.
- Tynk strukturalny – wzory odciska się lub żłobi w świeżo ułożonym tynku za pomocą packi, pędzla, wałka, szpachelki, szczotki.
- Tynk ciągniony – ma ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania pacą żłobi w tynku rozmaite wzory. Najpopularniejszy z nich to kornik.
- Tynk mozaikowy (kamyczkowy) – zawiera wypełniacze mineralne w postaci drobnych barwnych kamyczków. Jest elastyczny i odporny na uszkodzenia. Najlepiej nadaje się do dekorowania ścian w kuchniach i łazienkach, bo dobrze komponuje się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi.
- Tynk japoński – składa się ze strzępków bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozowych, miki, minerałów. Kupuje się go w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się pigmenty koloryzujące i wodę.
- Stiuk – jest wykonany z zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem pyłu marmurowego bądź drobnoziarnistego piasku. Można też kupić go w postaci gotowych suchych mieszanek. Jego powierzchnia jest idealnie gładka i lekko błyszcząca.
Kolory tynków dekoracyjnych
Tynki dekoracyjne można kupić kolorowe lub malować (lepszy efekt osiągnie się, barwiąc masę tynkarską przed jej nałożeniem na ścianę). W ofercie firm jest wiele barw – od jasnych (biały, szary, piaskowy) do mocniejszych, bardziej wyrazistych (czerwień, pomarańcz, żółć, błękit).
Te pierwsze tynki wewnętrzne przypominają naturalne kamienie (granit, marmur, piaskowiec, trawertyn) i idealnie pasują do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, drugie kojarzą się z klimatem śródziemnomorskim i pięknie wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w tej stylistyce.
Tynkowanie ścian - ważne!
- Tynki dekoracyjne można nakładać na nieotynkowane, ale równe podłoże. Pod tynki cienkowarstwowe wystarczy nanieść podkładową masę tynkarską. Nierówne ściany należy najpierw otynkować.
- Większość producentów tynków dekoracyjnych zaleca gruntowanie każdego podłoża i korzystanie z preparatów przez nich polecanych.