Podłoga lakierowana czy olejowana. Jak zabezpieczyć drewno?

2011-03-15 11:46

To, czym zabezpieczysz podłogę drewnianą, zależy m.in. od wielkości elementów, rodzaju drewna i sposobu eksploatacji pomieszczenia. Generalnie, olej możesz zastosować bez względu na wielkość drewnianych elementów i przeznaczenie wnętrza. Lakier należy dobrać do rodzaju drewna. Inny lakier nadaje się bowiem do drewna liściastego i iglastego.

Podłoga lakierowana czy olejowana. Jak zabezpieczyć drewno?
Autor: Piotr Mastalerz Drewno zabezpieczone olejem zyskuje ciepłą barwę. Pozostaje też ciepłe w dotyku

Oleje, woski, olejowoski

Można je stosować bez względu na wielkość drewnianych elementów i przeznaczenie pomieszczenia. Nie nadają się jedynie do zabezpieczania gatunków zawierających krzemionkę czy węglan wapnia, na przykład doussie. Na takim drewnie olej lub wosk doprowadziłyby do powstania białej mydlanej wydzieliny.


W miesięczniku Murator 4/2011 znajdziesz więcej informacji na temat wyboru podłogi drewnianej. Dowiesz się, czym różnią się mozaika drewniana, parkiet, dyle i deski parkietowe. Sprawdzisz, jakie drewno kłaść na ogrzewanej podłodze.


Lakier a rodzaj drewna

Lakier należy dobrać do rodzaju drewna. Drewna liściaste z reguły najlepiej jest zabezpieczać lakierami poliuretanowymi. Jednak są gatunki wymagające dodatkowej ochrony przed ich działaniem. Przykładowo tak zwane kwaśne drewno zawierające garbniki (dąb) z pewnością wejdzie w reakcję z lakierem poliuretanowym i ściemnieje pod jego wpływem. Dlatego przed lakierowaniem trzeba nałożyć podkład, który zneutralizuje olejki eteryczne.

Natomiast wśród gatunków egzotycznych są takie, które spowalniają działanie utwardzaczy zawartych w lakierach – na przykład iroko i ipe. Na takie drewno najpierw należy nałożyć specjalny podkład do trudnych gatunków, a potem lakier zalecany do określonego drewna.

Chcąc zabezpieczyć lakierem drewno iglaste, najlepiej wybrać produkt zawierający żywice uretanowe i uretanowo-alkidowe. Przed lakierowaniem drewno trzeba przemyć benzyną lub acetonem. W ten sposób pozbędziemy się żywicy drzewnej. Miejsca torebek żywicznych należy wypełnić podkładem dostosowanym do lakieru.

Do zabezpieczenia posadzki z dyli i deski parkietowej najlepsze będą lakiery poli-uretanowe. Dobre są również uretanowe i uretanowo-alkidowe. Chcąc zabezpieczyć bruk, należy wybrać lakier, który nie sklei kantów drewnianych elementów – uretanowo-alkidowy.

Lakier a rodzaj pomieszczenia

Lakier należy dobrać do pomieszczenia. W holu, pokoju dziennym i na schodach najlepiej położyć lakier do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych – na bazie żywic poliuretanowych.

W kuchni i łazience sprawdzą się uretanowe i uretanowo-alkidowe oraz poliuretanowe.

W pokoju dzieci posadzkę, ze względów zdrowotnych, najlepiej zabezpieczyć lakierem wodnym. Może to być również lakier z grupy poliuretanów rozpuszczalnikowych o krótkim czasie karencji, który drażniące opary wydziela jedynie w czasie lakierowania.

W pokoju do ćwiczeń należy zastosować elastyczny lakier na bazie żywic uretanowych z wykończeniem antypoślizgowym.

Nasi Partnerzy polecają