Modna okładzina ścienna do wnętrz. Nowe pomysły na stare materiały

2019-08-07 10:53

Jak to się dzieje, że wnętrza stale się zmieniają, choć do ich wykańczania wciąż używamy tych samych materiałów. Popatrzmy nowe wcielenia okładzin ściennych.

Jednym z najstarszych materiałów do wykończenia ścian jest drewno. W starej postaci trochę się już nam opatrzyło. Wymyślono więc, nowe jego wcielenia oraz sposoby wykończenia. Tynki również stosujemy od wieków. Co ciekawe, teraz hitem są tynki postarzane, czyli nowe, ale wyglądające jak stare. Również ceramika znana jest od wieków. Dzięki nowoczesnym technologiom stale się przeobraża i zachwyca nowoczesną formą oraz dizajnem.

Projektanci wnętrz wskazują nowe zastosowania tych samych materiałów, które odpowiednio zmodyfikowane na to pozwalają. Wiele zależy również od umiejętności wykonawców, którzy nie boją się sięgania po nowe, innowacyjne produkty albo wykonywania okładzin ściennych według innych niż wcześniej rozwiązań.

Modna okładzina
Autor: Opoczno Nowoczesne wnętrza w stylu industrialnym świetnie wygladają wykończone w szarej tonacji

Modna okładzina ścienna: drewno stare, ale nowe

Jednym z najmodniejszych obecnie materiałów wykończeniowych na ściany jest stare drewno - oryginalne, pochodzące z rozbieranych domów, stodół, budynków gospodarskich. Zniszczenia powstałe w czasie wieloletniego oddziaływania natury są nie do podrobienia. Srebrnoszary odcień starych desek docenia wielu projektantów. Drewno można także poddać oryginalnej obróbce - zabejcować, pokryć olejem, wyługować, pomalować farbą transparentną. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Odwieczna boazeria przybiera teraz nowe postaci. Mogą to być panele ścienne z drewna fornirowanego albo sklejone fragmenty drewna tworzące trójwymiarowe mozaiki. Ciekawie wyglądają pionowo lub poziomo zamocowane ryflowane panele złożone z wąskich listew drewnianych. Taka okładzina może być wykonana i na ścianie, i na suficie.

Modna okładzina
Autor: Studio O. W nowoczesnej przestrzeni otwartego salonu połączonego z kuchnią połączono dwa stare materiały wykończeniowe: deski z rozebranej stodoły, ale na nowo dekorowane i cegły, które pobielono

Beton: modne okładziny ścienne - płyty i tynki dekoracyjne

We wnętrzach stylizowanych na stare, także industrialne, loftowe, liczy się oryginalne wykończenie ścian. Szybko taki efekt można uzyskać, wykonując okładzinę ścian z płyt betonu architektonicznego. Znajdziemy płyty niezwykle proste i nowoczesne w formie oraz takie wyglądające na postarzane, zniszczone.

Przeczytaj też:

Bardzo oryginalny efekt można stworzyć, wykonując tynk dekoracyjny z wykończeniem betonowym, np. jak beton w hali fabrycznej albo na dworcu. W takim wypadku będziemy mieć pewność, że nasza ściana jest niepowtarzalna. Umożliwiają to nowoczesne receptury z modyfikatorami, które pozwalają uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. 

Modna okładzina
Autor: Studio O. Wykończenie ściany stanowi tynk stylizowany na stary beton

Okładziny ścienne naśladujące rzeczywistość

Technologia tworzenia na płytkach ceramicznych, tapetach lub płytach okładzinowych z innych materiałów wiernych obrazów fotograficznych pozwala wprowadzić do wnętrz naturę oddawaną niezwykle wiernie. Jednym z najpopularniejszych motywów są rośliny, skały naturalne o oryginalnym użyleniu, drewno z pięknym układem słojów i sęków.

Przeczytaj też:

Bardzo często takie materiały mają wielkie wymiary i pokazują na jednej tafli wzór w wielkim formacie. Dzięki tej technologii tworzy się na przykład wzory naśladujące marmur albo inne kamienie naturalne. Co ciekawe, wybrane kadry czyści się z niedoskonałości, brudów, tak żeby kamień odwzorowany na przykład na płytce ceramicznej był idealny.

Modna okładzina
Autor: Ceramika Paradyż Płytki gresowe Calacatta mają wzór taki jak najcenniejszy marmur z Carrary

Lśniące płaszczyzny

Wnętrza można powiększać optycznie dzięki zastosowaniu luster lub szklanych ścian tylko symbolicznie wyznaczających granice. Lśniące płaszczyzny są bardzo modne. Można je też stworzyć, wykonując okładzinę z płytek ceramicznych albo płytek lustrzanych. Gdy wzór na płytkach ceramicznych będzie trójwymiarowy, na ścianach pojawi się interesująca gra świateł. Promienie świetlne odbijające się w różnych kierunkach rozświetlą wnętrze.

Modna okładzina
Autor: Ceramika Paradyż Płytki ceramiczne o lśniących i ustawionych pod różnymi kątami fragmentach powierzchni rozświetlają wnętrze, bo odbijają dużo światła

Spiek kwarcowy: modna okładzina ścienna

Ten materiał zdobywa zwolenników dzięki łatwej obróbce i bardzo dużym formatom. Płyty o grubości około 3 mm powstają przez sprasowanie pod wielkim ciśnieniem granulatu materiału skalnego, a następnie jego spieczeniu w bardzo wysokiej temperaturze. Cienkie i lekkie płyty można stosować nie tylko jako okładziny ścian, ale także na frontach mebli - szafek, stołów, blatów. Dzięki temu więcej płaszczyzn we wnętrzu może być wykończonych takim samym materiałem. Co ważne, materiał ten wyróżnia wielka trwałość. Okładzina wykonana ze spieków kwarcowych zachowa piękny wygląd przez wiele lat. Spieki kwarcowe naśladują kamienie naturalne. Mają też wzory kamienne, których nie spotkamy w naturze.

Modna okładzina
Autor: Technistone Spieki kwarcowe są nie tylko atrakcyjne, ale też bardzo trwałe i odporne na wilgoć. Świetnie sprawdzą się w łazience
Ekspert radzi
Aga Kobus i Grzegorz Goworek, architekci Studio O.
Aga Kobus i Grzegorz Goworek, architekci Studio O.

Modne okładziny ścian - co dzisiaj jest na topie?

Jesteśmy zwolennikami stosowania naturalnych materiałów i to dotyczy również okładzin ściennych. Dlatego, także i w tym przypadku, chętnie wykorzystujemy naturalne drewno, które zdarza nam się pozyskiwać w niestandardowy sposób, np. ze starych stodół. Podobają się nam też ryflowane panele ścienne. Te najlepiej wypracować z dobrym stolarzem. Obecnie modne są też lustrzane i szklane elementy, optycznie powiększające przestrzeń. Na fali fascynacji loftowym stylem wnętrz, architekci często sięgają po efekt „żywej”, przecieranej ściany. Nie mamy tu jednak na myśli stiuku. Jest to raczej postarzany tynk, jaki znamy ze starych kamienic. Inny, aktualny trend to spieki, na przykład kwarcowe oraz materiały konglomeratowe. Mogą to być wielkoformatowe płyty ceramiczne. Zastosowanie tego typu okładzin ma kilka zalet. Podkreślają one przechodzenie materiałów z podłogi na ściany. Sprytnie i estetycznie ukrywają zabudowę. Ponadto podkreślają minimalistyczny charakter wnętrza i je uspokajają, na co kładziemy szczególny nacisk.

Nasi Partnerzy polecają