Jasne podłogi. Modny trend w aranżacji wnętrz

2018-03-23 13:21

Jasne podłogi są nie tylko modne. Mogą także powiększyć i rozświetlić domową przestrzeń. Jakie materiały nadają się na jasną podłogę? Które z nich są naprawdę praktyczne?

Jasne podłogi są doskonałym tłem dla aranżacji wnętrz w każdym stylu. Może właśnie uniwersalność jasnych odcieni podłóg, takich jaki bieli, rozbielonej szarości oraz écru sprawia, że są tak modne. To, że sprawdzają się w roli tła, jest jedną z wielu ich zalet. Jasna podłoga potrafi też „rozciągnąć” przestrzeń i ją rozjaśnić. Podłoga w białym, piakowym czy jasnoszarym kolorze doskonale prezentuje się zarówno w małych pomieszczeniach, takich jak łazienki lub sypialnie, jak i w najbardziej reprezentacyjnych - można nią pokryć całą strefę dzienną. Poza tym wbrew pozorom podłoga w jasnym kolorze nie musi być niepraktyczna.

Moda na jasne podłogi

Moda na jasne podłogi sprawiła, że ich zwolennicy mają do wyboru wiele materiałów, których formy oraz faktury gwarantują, że jasność pod stopami będzie trwała. Można je wpisać i we wnętrza nowoczesne, i tradycyjne.

Białe podłogi drewniane

Niekiedy zamiłowanie do jasnych podłóg ma bardzo praktyczne korzenie, na przykład potrzeba rozjaśnienia ciemnych, mało nasłonecznionych pomieszczeń przekonała Skandynawów do rozbielania drewna albo wręcz malowania go na biało. Dziś styl skandynawski ma wielu zwolenników nie tylko na Północy. Chęć stworzenia jasnego, przestronnego i jednocześnie przytulnego wnętrza stała się niemal powszechna niezależnie od położenia geograficznego.

"Skandynawski” efekt uzyskuje się różnymi metodami. Najbardziej tradycyjne jest rozbielanie desek podłogowych w domowych warunkach. Można w ten sposób barwić nie tylko nowo ułożone podłogi, ale także stare, nawet zrobione z niezbyt jasnego gatunku drewna, na przykład dębu. Najtrwalszą z metod jest rozjaśnianie olejem zawierającym pigmenty. Ci, którzy wolą podłogi zabezpieczone lakierem, mogą się zdecydować na rozjaśnienie drewna na jeden z dwóch sposobów. Najpierw zrobić to bejcą, która zawiera jasne pigmenty, a potem nanieść lakier albo od razu pomalować podłogę lakierem wzbogaconym pigmentami. Niektórzy producenci oferują różne rodzaje lakierów, między innymi akrylowo-poliuretanowe, poliuretanowe bądź uretanowe z możliwością dobierania koloru z bogatej palety dostępnych. Na przykład Benjamin Moore proponuje system barwienia Color Previev, w którym jest aż kilkaset jasnych kolorów.

Z jakiego drewna ułożyć trwałe i praktyczne jasne podłogi?

Gotowe, fabrycznie barwione i zabezpieczone drewno to propozycja dla osób, które się obawiają, że końcowy efekt rozjaśniania drewna w domu okaże się inny, niż oczekiwały. Wybór jasnych podłóg drewnianych jest duży – drewniane elementy lite, dwuwarstwowe (popularnie nazywane finishparkietem) lub trójwarstwowe (tak zwane panele). Drewno na podłodze może być ujednolicone kolorystycznie albo mieć wyraźne usłojenie. Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt jasnych wcieleń samego dębu. Producenci najchętniej barwią właśnie ten gatunek ze względu na jego bogate usłojenie i taniny reagujące z różnymi substancjami chemicznymi. A le znajdziemy też rozjaśniane inne gatunki drewna, na przykład jesion czy sosnę. Wybarwianie drewna połączono z uzyskiwaniem różnorodnych efektów, które dobrze w pisują się w rozmaite aranżacje. Deski podłogowe równomiernie zabarwione na biało, jasnoszaro lub écru będą idealnie pasowały do nowoczesnych oszczędnych wnętrz. Deski nierównomiernie barwione bejcą – tak, by jaśniejsza barwa mieszała się z kolorem drewna – sprawdzą się i we wnętrzach nowoczesnych, i klasycznych, a postarzane, wbrew pozorom, pasują nie tylko do aranżacji tradycyjnych. Zarówno te przetarte i patynowane, zabezpieczone olejem, jak i malowane farbą, którą na koniec delikatnie przeszlifowano, aby osiągnąć efekt przetartej podłogi, doskonale prezentują się w nowoczesnej przestrzeni. Kontrastują z tym, co na wskroś nowe, a jednocześnie ocieplają wnętrze.

Warto wiedzieć

Jaka fuga do jasnej podłogi?

Masa, która wypełni szczeliny między jasnymi płytkami na podłodze, może być równie jasna jak one albo - jeśli zależy nam na utworzeniu wzoru na podłodze - ciemna. Wybór rodzaju fugi do jasnych podłóg jest szczególnie istotny w pierwszym przypadku, ponieważ jasna spoina powinna być bardzo odporna na wnikanie brudu. Bezkonkurencyjne są pod tym względem fugi epoksydowe. Dzięki temu, że mają małe pory, są niezwykle odporne na wchłanianie substancji, które powodują zabrudzenia – także te trwałe – na przykład tłuszczów. Poza tym łatwo utrzymać je w czystości, stosując standardowe środki. To nie koniec ich zalet. Są odporne na działanie substancji chemicznych (nawet na kwasy) i elastyczne – doskonale sprawdzą się na ogrzewanej podłodze.

Jasna drewniana podłoga w salonie
Autor: Michał Skorupski Podłoga drewniana równomiernie zabarwiona na biało, jasnoszaro lub écru będzie pasowało zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Jasne podłogi z płytek: które będą odporne na zaplamienia?

Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć jasne podłogi, lecz nie mogą poświęcać wiele czasu na jej konserwację, będą płytki ceramiczne - terakota i gres. Propozycje na miarę swoich oczekiwań znajdą zarówno amatorzy betonowych, jak i drewnianych podłóg. Ci ostatni mogą wybierać spośród płytek udających rozbielane, postarzane, przetarte drewno oraz płytek-desek z wyraźnie zaznaczoną fakturą przypominającą słoje.

Ceramiczne imitacje kamieni są znane od lat i wciąż udoskonalane. Teraz odsłaniają bogactwo „kamiennych” mikrostruktur. Niepowtarzalność wzoru na płytkach (różne kształty żyłek i wybarwienia) pomaga oszukać wzrok. Można się cieszyć „trawertynową” albo „marmurową” jasną podłogą, a jednocześnie nie musieć myśleć o konieczności zabezpieczenia jej przed zaplamieniem. Płytki przypominające drewno lub kamień to propozycja przede wszystkim dla wielbicieli klasyki, ale nie jest zarezerwowana jedynie dla „starych” wnętrz – może też być dopełnieniem nowoczesnej aranżacji, która nawiązuje do tradycji. W chłodnych, oszczędnych, industrialnych wnętrzach sprawdzą się płytki naśladujące szary beton. Jest także coś dla zwolenników bardziej miękkiego minimalizmu – wielkoformatowe płytki z powierzchnią błyszczącą jak tafla wody lub matową, przypominającą piasek. Jeszcze inna, subtelniejsza propozycja to płytki z oszczędną grafiką – układającą się w rozmyte pasy. Wybierając płytki, warto sprawdzić, jakie mają brzegi. Choć pozornie wydaje się to mało istotne, może przesądzić o końcowym efekcie. Ci, którym zależy na uzyskaniu niemal jednolitej powierzchni, powinni szukać płytek rektyfikowanych lub kalibrowanych, utrzymujących założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm i mających kąty dokładnie 90°. Płytki kalibrowane mają zaokrąglone krawędzie, a rektyfikowane – ostre. Podłoga wykończona tymi drugimi jest bardziej jednolita, bo krawędzie są mniej widoczne.

Zalety podłogi drewnianej: wideo

Podłoga z drewna. Poznaj jej zalety

Jasne podłogi z paneli laminowanych

Oferta paneli laminowanych staje się coraz jaśniejsza – w dosłownym znaczeniu. To pokazuje, jak trend na ciemne podłogi egzotyczne ustępuje miejsca różnym jasnych odcieniom szarości, beżów, złamanej i czystej bieli. Możemy znaleźć podłogę o tych barwach udającą betonowe płyty, terakotę, kamień, drewno, metal, szkło, skórę. Imitacje bywają niezwykle udane. Panele laminowane nie tylko wyglądają jak naśladowane powierzchnie, ale także mają ich fakturę, na przykład chropawość betonu czy słoje drewna. Te przypominające taflę szkła są gładkie i urzekają niezwykłym połyskiem, który jest rezultatem hartowania strumieniem elektronów. Kolejną propozycją są designerskie jasne posadzki panelowe stworzone przez projektantów światowej sławy. Intrygująco wygląda na przykład jasna podłoga z pasami światłocieni zaprojektowana przez Bena van Berkela. Jasne podłogi laminowane, podobnie jak drewniane czy ceramiczne, można dobrać do każdej aranżacji. Podstawą nowoczesnego wnętrza może być biała, lśniąca posadzka „szklana”, panele z designerskim wzorem lub imitujące beton. Są też takie laminaty, które wyglądają na „wiekowe” – można kupić panele udające kamień nadszarpnięty zębem czasu albo drewniane „deski” z wgnieceniami i wybarwieniami. Interesująca jest też laminowana podłoga, która przypomina drewnianą pomalowaną białą farbą wytartą przez stopy domowników.

Nasi Partnerzy polecają