Farba z brokatem powiększy optycznie małe mieszkanie. Farby dekoracyjne, które... błyszczą
Zamiast dość zwyczajnej ściany w domu możesz - za pomocą specjalnych farb - dodać wnętrzom blasku i mieć naprawdę dekoracyjną ścianę. Farba z brokatem sprawi, że pokój będzie wydawał się większy. Jak malować ściany farbą z brokatem? Zobacz, jakie masz możliwości.
Podczas malowania ścian można sprawić, że nasze pomieszczenia będą większe. Przynajmniej optycznie. Jak? Wystarczy farba z brokatem dobrana w przemyślany sposób, pędzel lub wałek i dobre chęci oraz niewielkie umiejętności. Zalety błyszczących ścian – są nie tylko modne, lecz także ładnie rozpraszają światło, czyniąc wnętrza lepiej rozświetlonymi i przestronniejszymi. Nadają im szyk i dobrze komponują się z różnymi stylami ich aranżacji. Nie trzeba farbą z połyskiem pokrywać wszystkich ścian w pomieszczeniu – często wystarczy pomalować brokatową farbą jedną lub dwie bardziej wyeksponowane płaszczyzny. Staną się bardziej widoczne i efektowne, a przez to nawet bardzo małe mieszkanie będzie wydawać się większe. Warto też dobrać kolor drobinek do wystroju wnętrza i tła – do ciepłych odcieni farb pasować będą złote czy miedziane brokaty, w połączeniu z zimnymi sprawdzą się te srebrzyste.
Farby dekoracyjne z brokatem
Malowanie ścian to jeden z najtańszych i najłatwiejszych w realizacji sposobów na zmianę wystroju wnętrz i nadanie im modnego szlifu. Co roku producenci farb oferują nowości pozwalające na osiąganie świeżych efektów coraz łatwiejszymi sposobami. Jaka farba winna przykuć naszą uwagę? Najlepiej farba dekoracyjna. Czemu? W błyszczące możemy zmienić ściany już pomalowane, z nadanymi im kolorami. Użyć można do tego transparentnych farb z brokatem przeznaczonych do pokrywania wcześniej pomalowanych powierzchni. Wszystkie farby z brokatem to wodne dyspersje żywic akrylowych, czyli mówiąc prościej – emulsje akrylowe. Charakterystyczne wyłącznie dla farb z brokatem (zwanych przez producentów również lazurami lub lakierami – zapewne z powodu ich transparentności) jest to, że w akrylowym spoiwie są zawieszone metalizujące drobinki, które rozpraszają światło i nadają pomalowanym powierzchniom opalizujący połysk. W zależności od barwy drobinek jest srebrny (najczęściej), ale bywa także złoty lub miedziany.
Gdy powłoka malarska nie jest już najświeższa, a chcemy, by ściany zalśniły nowym blaskiem – lepiej pomalować je na nowo. Do odnawiania ścian i nadawania im blasku można wykorzystać farby, które nie są transparentne, tylko od razu barwione na wymagany odcień, ale mają także w swym składzie błyszczące drobinki.
Struktura z brokatem
Jeszcze ciekawsze efekty dekoracyjne możemy uzyskać, jeśli zamiast gładkiej powierzchni pomalujemy błyszczącą powłoką ściany wcześniej pokryte farbą strukturalną. Chropowate faktury sprawiają bowiem, że światło wielokrotnie się na nich załamuje. Jeśli jeszcze to światło rozpraszać będą błyszczące drobinki – efekt może być nad wyraz ciekawy. Powierzchnię wcześniej pokrytą farbą strukturalną można pomalować kolorowym albo transparentnym preparatem z brokatem.
Malowanie farbą z brokatem: migotanie z pędzla
Do malowania ścian farbami z lśniącymi drobinkami brokatu lepiej używać pędzla, a nie wałka. Choć malowanie nim zajmuje więcej czasu, pozwala to farbie wniknąć w każde zagłębienie powierzchni, co wzmaga efekt dekoracyjny. Gdy malujemy ściany, którym wcześniej nadaliśmy już kolor, a teraz tylko dodajemy warstwę wykończeniową – dobrze, byśmy użyli farb pochodzących od jednego producenta. Znacznie ograniczymy ryzyko popełnienia błędu, stosując rozwiązania systemowe.