Wybieramy nowoczesne baterie kuchenne

2019-11-26 17:08

Oferta baterii kuchennych jest bardzo zróżnicowana. Można je kupić już za niewiele ponad 100 zł albo wydać na nie kilka tysięcy. Czym się różnią nowoczesne baterie kuchenne i jakie mają funkcje? Czym warto się kierować przy ich wyborze?

baterie kuchenne
Autor: FOT. MARIUSZ BYKOWSKI, PROJEKT: SUPERPOZYCJA ARCHITEKCI W nowoczesnej otwartej na salon kuchni bateria kuchenna może być designerskim elementem wyposażenia

Producenci oferują nowoczesne baterie kuchenne o ciekawym designie, które z łatwością można dopasować zarówno do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, jak i kuchni utrzymanych w stylu retro, loftowych oraz klasycznych. Począwszy od prostych, jednouchwytowych modeli po efektowne – ze sprężynową wylewką w rozmiarze XXL.

Sposób montażu baterii kuchennych

Większość baterii kuchennych to modele sztorcowe - mocowane w otworze na powierzchni zlewozmywaka albo w blacie kuchennym na jego obrzeżu. Taką baterię podłącza się do instalacji wodnej elastycznymi wężykami, które po zabudowaniu zlewozmywaka są ukryte w szafce podzlewozmywakowej.

Jeśli zlewozmywak znajduje się w ciągu szafek kuchennych, instalację wodną (razem z kanalizacyjną), wyprowadza się na ścianie 40-50 cm ponad poziom podłogi. Do zlewozmywaka i baterii ulokowanych na wyspie kuchennej prowadzi się je pod posadzką, w warstwach wykończeniowych podłogi.

Dawniej popularne były baterie kuchenne montowane do ściany. Teraz też się takie spotyka, ale ich wybór jest zdecydowanie mniejszy niż sztorcowych. Baterie ścienne montuje się bezpośrednio do instalacji wodnej poprowadzonej w bruździe w ścianie, a miejsce połączenia, którego nie można pokryć tynkiem, tak jak rur doprowadzających wodę, osłania rozetą maskującą. Baterie ścienne często znajdują zastosowanie podczas remontów, kiedy stary moedel wymienia się na nowy, bez przerabiania instalacji.

Odmianą baterii ściennych, które nadają się do nowoczesnych kuchni, są modele podtynkowe. Składają się one z elementu podtynkowego, który mocuje się jeszcze przed wykończeniem ścian i do którego doprowadza się przewód z ciepłą i zimną wodą, oraz ozdobnego elementu natynkowego z wylewką i uchwytem do regulowania strumienia i temperatury wody.

Nowoczesna bateria kuchenna, podobnie jak umywalkowa, może mieć automatyczny korek. Przy korpusie znajduje się wtedy cięgno, które po naciśnięciu podnosi korek, co umożliwia odpłynięcie wody ze zlewozmywaka.

baterie kuchenne
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli bateria ma być zamontowana na wyspie instalację wodną do niej i kanalizacyjną do zlewozmywaka, trzeba poprowadzić w warstwach podłogi

Rodzaj wylewki w bateriach kuchennych

Wylewka powinna być tak dobrana, aby wypływająca z niej woda padała mniej więcej na środek komory zlewozmywaka. Jeśli są dwie komory, koniecznie powinna być obrotowa w możliwie szerokim zakresie – od 120-150o do 360o.

Dużą popularnością cieszą się nowoczesne baterie kuchenne z wyciąganymi wylewkami. Wyciągana wylewka może być uruchamiana uchwytem przy korpusie albo mieć przycisk pozwalający na zmianę strumienia z normalnego na bardziej intensywny, czyli prysznicowy. Umieszczenie przycisku na górnej stronie wylewki pozwala na łatwe sterowanie – nawet wtedy, gdy ma się brudne ręce, można ją odchylić na przykład łokciem.

Wyciągana wylewka może mieć długość nawet 80 cm. Elastyczny wąż powinien sprężynować, tak aby po wyciągnięciu z łatwością wracał na swoje miejsce.

Nowoczesne baterie kuchenne z wyciąganą wylewką są wyposażone w zawór zwrotny, który odcina możliwość przepływu wstecznego wody z wylewki i zapobiega cofaniu się brudnej wody z komory zlewozmywaka do sieci wodociągowej. Wylewka jest połączona z korpusem baterii elastycznym wężem. Może on być w oplocie metalowym lub plastikowym. Chowając się na miejsce, nie powinien hałasować. W szafce pod zlewozmywakiem należy przewidzieć miejsce na zwisający wąż - jego długość może dochodzić do 100 cm.

Rodem z profesjonalnych kuchni są nowoczesne baterie kuchenne ze sprężynującymi wylewkami nazywanymi niekiedy trąbą słonia. Mają największe rozmiary, pałąkowatą wylewkę i charakterystyczną, zamontowaną na niej sprężynę. Zapewniają swobodną pracę przy zlewozmywaku i w jego pobliżu. Na zakończeniu wylewki zwykle jest przycisk, którym można ustawiać rodzaj strumienia (normalny lub intensywny). Wylewka lekko sprężynuje, dlatego gdy nie jest używana, spoczywa w specjalnie do tego przeznaczonym uchwycie. W niektórych bateriach uchwyt ten jest magnetyczny, co ma na celu zapewnić szybką i wygodną blokadę wylewki.

Podobny kształt mogą mieć też baterie kuchenne z elastycznymi wylewkami. Sprężyna jest w nich zastąpiona metalowym oplotem powleczonym tworzywem sztucznym.

Elastyczną wylewkę może też mieć zwykła bateria sztorcowa. Taką wylewkę kształtuje się w dowolny sposób, w zależności od potrzeb. Dostępna jest w kilku kolorach: czarnym, białym, zielonym i pomarańczowym.

Specjalnie do montażu przy zlewozmywakach zlokalizowanych pod oknem przeznaczone są nowoczesne baterie kuchenne z wylewkami składanymi lub dającymi się łatwo obniżyć. Dzięki temu bateria nie blokuje możliwości otwierania okna.

baterie kuchenne
Autor: Eugeniusz Filipiuk, projekt: Katarzyna Kosiorek/KK Architekci, stylizacja: Karolina Klepacka Bateria XXL oprócz sprężynowej wylewki ma też drugą - obrotową

Wybieramy baterie kuchenne: regulacja strumienia wody

Wśród baterii kuchennych popularne są baterie jednouchwytowe. Są wyposażone w głowice mieszające, dzięki którym woda ciepła miesza się z zimną w odpowiedniej - ustawionej uchwytem - proporcji. Dużą trwałość zapewniają głowice ceramiczne, które precyzyjnie dopasowują parametry strumienia wody do ustawień i są odporne na zniszczenie i uszkodzenie.

Standardowo uchwyt do regulacji natężenia strumienia i temperatury wody jest zintegrowany z korpusem baterii. Łatwiej steruje się długim uchwytem - można wygodniej uruchamiać wypływ wody na przykład łokciem lub wierzchem dłoni.

Ciekawym rozwiązaniem jest oddzielenie uchwytu regulującego strumień wody od korpusu baterii. Oba elementy są wówczas połączone elastycznym wężykiem, który znajduje się pod blatem i zlewozmywakiem. Uchwyt jest umieszczony blisko przedniej krawędzi zlewozmywaka, dzięki temu łatwiej do niego sięgnąć nawet dzieciom. Zamiast uchwytem wypływ wody można niekiedy włączać i wyłączać przyciskiem start/stop. Jeszcze inna możliwość to sterowanie baterią bez użycia rąk. Czujnik zamontowany przy podłodze jest uruchamiany stopą.

Można też znaleźć nowoczesne baterie kuchenne dwu- lub trzyotworowe. W jednym otworze znajduje się korpus z wylewką, w drugim – jedno pokrętło do regulacji wypływu albo dwa pokrętła do ustawiania ciepłej i zimnej wody.

W celu ograniczenia zużycia wody w bateriach montuje się ograniczniki strumienia. Zwykle są one ustawione na poziomie 50% pełnego strumienia. Aby wody wypłynęło więcej, trzeba pokonać wyczuwalny opór.

Standardem w nowoczesnych bateriach kuchennych są umieszczane na końcu wylewki perlatory, których zadaniem jest mieszanie strumienia wody z powietrzem. Dzięki temu zapewniają intensywny strumień wody przy jednoczesnym mniejszym jej zużyciu. Elastyczne wypustki widoczne na niektórych perlatorach umożliwiają łatwe pozbywanie się kamienia osiadającego na ich powierzchni. Wystarczy lekkie poruszenie elastycznych końcówek, aby wykruszyć drobinki kamienia.

Wśród nowoczesnych baterii kuchennych znajdziemy również takie, którymi steruje się elektronicznie, oraz podświetlane światłem zmieniającym kolor od niebieskiego do czerwonego w zależności od temperatury wody. Takie baterie muszą być podłączone do instalacji elektrycznej za pośrednictwem zasilacza obniżającego napięcie pracy do bezpiecznej wartości 15 V.

baterie kuchenne
Autor: HANSGROHE Przycisk przełącznika strumienia znajdujący się na górze wylewki to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne

Nowoczesne baterie kuchenne: styl i wielkość

Baterię powinno się dopasować do wielkości zlewozmywaka oraz całego pomieszczenia. W niewielkiej kuchni z jednym ciągiem szafek wysoka bateria nawiązująca stylistyką do profesjonalnych kuchni nie będzie wyglądała dobrze.

Do niewielkiego, jednokomorowego zlewozmywaka pasuje bateria o wysokości 30-40 cm, natomiast przy dużym, dwukomorowym możemy sobie pozwolić na większą.

Aby ułatwić dopasowanie baterii do zlewozmywaka, producenci oferują komplety utrzymane w takiej samej stylistyce i wykończeniu. Wybór takiego rozwiązania gwarantuje, że oba sprzęty będą dobrze dobrane.

Laveo zlewozmywak granitowy
Autor: materiały prasowe Laveo Kompletując wyposażenie kuchni warto wybrać zestawy od jednego producenta, dopasowane stylistycznie. Na zdjęciu nowoczesna bateria zlewozmywakowa stojąca z wylewką U i zlewozmywaka granitowego Grenada marki Laveo

Wykończenie baterii kuchennej

Zdecydowana większość baterii jest w wykończeniu chromowanym lub ze stali szlachetnej. Takie baterie doskonale pasują do popularnych zlewozmywaków ze stali w różnym wykończeniu.

Niektóre modele nowoczesnych baterii kuchennych mają akcenty kolorystyczne z tworzywa sztucznego, na przykład fragment wylewki lub korpusu. Dzięki temu ślady dotykania dłońmi są na nich mniej widoczne niż na powierzchniach błyszczących.

Do zlewozmywaków z kompozytów można dobrać nowoczesne baterie w takim samym wykończeniu – począwszy od jasnobeżowych, przez szare, aż po grafitowe. Jeśli planuje się takie rozwiązanie, warto wybrać zlewozmywak i baterię jednego producenta, aby mieć gwarancję, że kolor i wzór na obu elementach wyposażenia kuchni będą identyczne.

W ofercie producentów znajdziemy też nowoczesne baterie kuchenne w wykończeniu metalowym – miedzianym lub postarzanego mosiądzu. Takie modele będą dobrze wyglądały przy zlewozmywakach ceramicznych.

baterie kuchenne
Autor: FERRO Elastyczne wylewki są dostępne w kilku kolorach i można nimi ożywić stonowaną kolorystykę kuchni

Nowoczesne baterie kuchenne w zestawach z systemami filtracji

Nowoczesna bateria kuchenna może mieć dodatkowe, niestandardowe funkcje, ale trzeba będzie wtedy za nią sporo zapłacić. Jeśli wybierzemy baterię z możliwością podłączenia filtra do wody oraz niewielkiej butli z CO2, z kranu może popłynąć woda bardzo dobrej jakości (przefiltrowana na węglu aktywnym), do tego lekko lub mocno gazowana. Z kolei nowoczesna bateria kuchenna współpracująca z przepływowym podgrzewaczem wody sprawi, że zamiast czekać na zagotowanie wody w czajniku, nalejemy wrzątek prosto z wylewki. W obu przypadkach w szafce pod zlewem trzeba wygospodarować miejsce na dodatkowe wyposażenie (zestaw filtrów i butlę albo podgrzewacz).

baterie kuchenne
Autor: GROHE Bateria z filtrem i zestawem do gazowania sporo kosztuje, ale zamiast kupować i dźwigać wodę mineralną w butelkach, można ja nalewać prosto z kranu

Ceny baterii kuchennych

Już za niecałe 100 zł kupimy zwykłą baterię jednouchwytową w wykończeniu chrom. Około 120-250 zł trzeba będzie wydać na baterię o nietypowym kształcie, czy nowoczesnym wzornictwie, a 140-160 zł na taką elastyczną wylewką, której kształt można dowolnie formować w zależności od potrzeb i naszej fantazji.

Za niecałe 200 zł można znaleźć najprostsze modele z wyciąganą wylewką. Jednak za dobrej jakości nowoczesną baterię kuchenną z wieloletnią gwarancją, dopracowanymi rozwiązaniami funkcjonalnymi poprawiającymi wygodę korzystania i minimalizującymi zużycie wody, trzeba zapłacić 350-600 zł. Nowoczesne baterie XXL renomowanych producentów ze sprężynowymi wylewkami i magnetycznymi uchwytami mogą kosztować nawet około 1000 zł.

Jeszcze droższe są nowoczesne baterie kuchenne w zestawach z systemami filtracji. Ich ceny zaczynają się od mniej więcej 2 tys. zł. i sięgają kilku tysięcy, gdy oprócz filtrowania zestaw umożliwia także wytwarzanie wody gazowanej, którą następnie można czerpać bezpośrednio z kranu.

Nasi Partnerzy polecają