Porady, jak oświetlić kuchnię. Oświetlenie nad blatem, zlewozmywakiem i kuchenką
W dobrze oświetlonej kuchni będziesz widział, co gotujesz i co jesz. Aby w kuchni pracowało się komfortowo, powinieneś zainstalować wiele źródeł światła. Potrzebne jest oświetlenie ogólne, do którego możesz wybrać lampy sufitowe, świetlówki lub halogeny. Nie zapomianj o oświetleniu blatu, kuchenki i zlewozmywaka. Tutaj również sprawdzą się halogeny, świetlówki oraz taśmy LED-owe.
Autor: Rafał Lipski
Pamiętaj, aby w kuchni dobrze oświetlić blat, kuchenkę i zlewozmywak
W kuchni przede wszystkim trzeba zainstalować wiele źródeł światła o różnym przeznaczeniu. Jak w każdym pomieszczeniu, w kuchni jest potrzebne oświetlenie ogólne, włączane przy wejściu i równomiernie rozjaśniające całe wnętrze.
Oświetlenie ogólne w kuchni
Oświetlenie w kuchni nie musi być bardzo jasne. Powinno być rozproszone albo najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na sprzęty, nie powodując powstawania cieni.
Do oświetlenia ogólnego można wybrać tradycyjnie lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło, podłużne świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do naturalnego, zawieszone na linkach i szynach halogeny czy oprawy sufitowe zamontowane w podwieszonym suficie, dzięki którym wnętrze będzie się wydawało wyższe i bardziej przestronne.
Osobne źródło światła należy zamontować nad stołem. Światło powinno padać na cały blat, nie może oślepiać siedzących wokół osób.
Polecamy:
- Sprzęty w kuchni a instalacje. Gdzie ustawić zlewozmywak, kuchenkę?
- Diody LED w kuchni. Oświetlenie ogólne czy tylko dekoracja?
Oświetlenie miejscowe
Niezwykle ważne jest dobre oświetlenie przestrzeni roboczej – blatu, kuchenki, zlewozmywaka. Zainstalowane tu źródła powinny świecić jasnym skupionym światłem.
Od spodu szafek albo w wyciętych w nich otworach można zamontować oprawy z żarówkami halogenowymi o mocy 20 W lub świetlówki (tradycyjne żarówki zbytnio się nagrzewają). Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić 40-60 cm.
Dodatkowy efekt uzyska się, podświetlając półki, zarówno te wewnątrz szafek, jak i wolno wiszące. Można do tego wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe zużywające nieporównanie mniej energii od tradycyjnych i mające doskonałe walory dekoracyjne.
Jeśli w kuchni jest wyspa, może być oświetlona punktowo źródłem światła zamontowanym w okapie lub w podwieszanym suficie. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. Jeżeli na wyspie nie ma kuchni, a nad nią okapu, można nad nią zrobić półkę z oświetleniem halogenowym.
Wydzielenie kilku obwodów oświetleniowych w kuchni (trzech-czterech) umożliwi stopniowe włączanie oświetlenia, zależnie od potrzeb.