Grubość ocieplenia na poddaszu. Jak gruba warstwa ocieplenia będzie odpowiednia?

2019-02-13 10:13 Materiał sponsorowany ISOVER
Ocieplenie dachu skosnego ISOVER
Autor: ISOVER

Stojąc przed wyborem materiału do ocieplenia poddasza warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od izolacji.

Jeżeli chcemy, aby zastosowana izolacja chroniła nasz dom przed nadmierną utratą ciepła w okresie niskich temperatur, jak również przed nadmiernym przegrzewaniem w okresie letnim, ale także była materiałem niepalnym i dźwiękochłonnym, który trwale i szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń wybierzmy niepalną, trwałą i sprawdzoną izolację z wełny mineralnej.

Na co zwrócić uwagę wybierając ocieplenie?

Aby nasza izolacja była skuteczna postawmy na wełnę szklaną, o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła – oznaczonym na etykiecie literą λD (lambda z indeksem D). Im jego wartość jest niższa, tym lepiej, ponieważ materiał jest lepszym izolatorem. Wybór materiału o niższej lambdzie w miejsce słabszego materiału (o gorszych właściwościach termoizolacyjnych) to „cieplejsze”, bardziej komfortowe poddasze, a także niższe rachunki za ogrzewanie.

Dla efektywności izolacji termicznej ważny jest również opór cieplny. Oznaczany jest on literą R z indeksem D i określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym przegroda może lepiej zostać zaizolowana termicznie.

W sytuacji, gdy mamy stosunkowo niskie poddasze i zależy nam na każdym centymetrze jego wysokości, dzięki niskiej lambdzie uda nam się uzyskać założony opór cieplny przy wykorzystaniu stosunkowo cienkiej warstwy izolacji.

Jaka grubość ocieplenia na poddaszu?

Do dachu skośnego w domach energooszczędnych i pasywnych polecamy maty z wełny mineralnej szklanej, w tym Super-Mata Plus (λ=0,032 W/(mK)) lub Super-Mata (λ=0,033 W/(mK)) lub w układzie dwuwarstwowym (pierwsza warstwa pomiędzy krokwiami druga warstwa pod krokwiami) tak, aby łączna grubość izolacji wynosiła około 30 cm. Dwuwarstwowy układ izolacji zminimalizuje wpływ mostków termicznych jakie powstają wzdłuż krokwi uzyskując jednocześnie skuteczniejszą ochronę przed ucieczką ciepła.

Zdając sobie sprawę, że największe straty ciepła spowodowane są niewłaściwą izolacją termiczną dachu, podłóg, ścian oraz okien, a 20-30% energii ucieka właśnie przez nieprawidłowo zaizolowany dach, do ocieplenia poddasza wybierzmy sprawdzony produkt z wełny mineralnej ISOVER o dobrach parametrach cieplnych (niskiej lambdzie) i optymalnej grubości (około 30 cm).

Ewa Bryś, Inżynier Biura Doradztwa Technicznego ISOVER

Partnerzy

ISOVER to marka materiałów izolacyjnych wchodząca w skład produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, należąca do Grupy Saint-Gobain. ISOVER zapewnia kompleksową ofertę materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, zarówno z włókien szklanych, jak i skalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE