Czy trudno samemu wybudować dom? Oto projekt przeznaczony do samodzielnej budowy

2011-04-19 17:09
Czy trudno samemu wybudować dom? Oto projekt przeznaczony do samodzielnej budowy
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Budując według tego projektu, niewiele można zepsuć. Projekt domu Murator D49 – Z kominkami z założenia został przewidziany do samodzielnej budowy systemem gospodarczym. Dom ma prostą bryłę, bez wykuszy i załamań ścian. Jego budowę ułatwia brak poddasza użytkowego i prosta konstrukcja dachu.

Projekt domu Murator D49 – Z kominkami

autor projektu: architekt Piotr Drozd

  •  powierzchnia netto 87,3 m²
  •  powierzchnia domu 87,3 m²
  •  powierzchnia zabudowy 118,0 m²
  •  kubatura 420 m³
  •  minimalne wymiary działki 24,8 x 16,8 m

Projekt do budowy systemem gospodarczym

  • Bryła domu jest bardzo prosta, obrys ścian zewnętrznych na planie prostokąta. Nie ma żadnych wykuszy ani załamań ścian, które komplikowałyby budowę.
  • Dom jest parterowy – brak poddasza użytkowego ułatwi budowę. Niepotrzebny jest strop gęstożebrowy ani żelbetowy, których wykonanie wymaga doświadczenia i pewnych umiejętności. Drewniany strop powstaje razem z konstrukcją dachu.
  • Konstrukcja dachu jest prosta. Dach nie ma skomplikowanej geometrii, jest prosty, dwuspadowy. Jego konstrukcję stanowią drewniane wiązary dachowe. Można je zrobić samodzielnie z desek (w projekcie są bardzo dokładne rysunki) lub zamówić gotowe wraz z montażem w wytwórni.
  • Ściany zewnętrzne są dwuwarstwowe, wykonane z betonu komórkowego ocieplonego styropianem – najbardziej typowa, najczęściej stosowana technologia. Jeśli ściany zostaną równo wymurowane, przyklejenie do nich styropianu nie będzie problemem. Dla niedoświadczonego wykonawcy trudniejsze może być jedynie wykonanie tynku cienkowarstwowego na siatce.
  • Wewnątrz nie ma żadnych ścian nośnych, bo wiązary dachowe opierają się tylko na ścianach zewnętrznych. To upraszcza budowę. Wnętrze można kształtować dokładnie według potrzeb, dowolnie ustawiając lekkie ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych.

Jakiego projektu szukał Wiesław - nasz inwestor?

Wiesław jest hydraulikiem i złotą rączką. Ma też spore doświadczenie budowlane. Potrafi rozprowadzić instalację sanitarną, hydrauliczną i gazową, naprawić popękaną ścianę, położyć kafelki, wymienić przeciekający zlew. W domu umie zrobić niemal wszystko.Teraz postanowił się zmierzyć z przedsięwzięciem poważniejszym – postawić wolno stojący dom dla swojej czteroosobowej rodziny.

– Nie planuję niczego wielkiego – mówi o swoim pomyśle Wiesław. – Chcę zbudować dom dokładnie na miarę naszych potrzeb, idealnie dopasowany do naszej rodziny. Przytulny, z przestronnym tarasem. Mamy 700-metrową działkę na Mazurach, w pięknym miejscu pod lasem. Marzy nam się dom ładnie wkomponowany w otoczenie. Taki, w którym można by mieszkać przez cały rok.

Dlaczego wybrał projekt domu Murator D49?

Dom ma 87,3 m² powierzchni, dwie łazienki, kuchnię, jadalnię, pokój dzienny z wyjściem na taras, trzy sypialnie, wygodny przedsionek i przylegające do niego pomieszczenie gospodarcze.

Inwestor uznał, że liczba i rozkład pomieszczeń zapewnią jego rodzinie całkiem wygodne mieszkanie. Dom jest mały, ale rozsądnie zaprojektowany, a na marzenia o większej powierzchni można sobie pozwalać tylko wtedy, gdy jest się gotowym na większe koszty.

– Dwa kominki – jeden w pokoju dziennym, drugi na tarasie – to wspaniały pomysł, zwłaszcza dla nas – ucieszył się Wiesław. – Na tarasie będziemy całymi wieczorami przesiadywać i biesiadować – dodał. Jedyna zmiana, która będzie konieczna, to powiększenie tarasu.

Projekt przewiduje taras szeroki na 3 m. – Za mały – stwierdził pan Wiesław i zaczął obliczać. – Pierwszym meblem, który na nim stanie, będzie stół. Przeciętny ma metr szerokości. Trzeba dodać do tego po 60 cm na krzesła... Przydałby się przynajmniej jeden metr więcej – uznał.

Wiesław wolałby zbudować inne ściany wewnętrzne. Projekt przewiduje kartonowo-gipsowe ze wzmocnieniem tych ścian w kuchni i łazience, tam, gdzie znajdzie się instalacja wodno-hydrauliczna i gdzie mają zawisnąć szafki. – W tych pomieszczeniach zastosuję raczej ściany działowe z lekkiej cegły. Może nawet nie będę ich tynkował. Starannie zrobione ściany z surowej, ładnej cegły mogą ładnie wyglądać – planuje.

Co zrobi sam na budowie?

Wiesław miał problem z określeniem, które roboty sprawią mu największy kłopot. – Chyba wykop pod fundamenty – rzucił ze śmiechem – robota najłatwiejsza, ale najbardziej czasochłonna i męcząca. A tak poważnie – na pewno nie podjąłbym się montażu dźwigarów. Za duże ryzyko popełnienia błędu. Lepiej powierzyć to fachowcom.

Wylanie ławy fundamentowej, położenie fundamentów i postawienie ścian zewnętrznych, z tym sobie poradzę – wyliczał. – Wszystkie nadproża kupię gotowe, okna także. Postaram się zadbać o to, by w cenie był montaż. Ścianki działowe postawię sam, kominy też. Przewiduję gotowe kominy z ceramiki lub z blachy. Zrobię wieniec, ale nie będę mieszał cementu na budowie, tylko zamówię gruszkę i wyleją mi całość za jednym zamachem. Będzie taniej.

Rozważę zatrudnienie zbrojarza, choć może z odpowiednim sprzętem poradzę sobie sam. Strop odeskuję, pokrycie z gontów bitumicznych mogę też ułożyć, korzystając z instrukcji producenta. Jeśli jednak się okaże, że stać mnie na dachówkę, zatrudnię wykwalifikowanego dekarza. Rozprowadzenie rur spustowych i rynien wezmę na siebie. Sam też wykonam wszystkie roboty hydrauliczne. Podłączenia gazowego nie przewiduję, bo w okolicy nie ma gazu.

Ze wstępnych wyliczeń naszego gościa wynikło, że jest w stanie systemem gospodarczym wykonać mniej więcej 80 proc. wszystkich robót. W ten sposób od wiosny do jesieni postara się zamknąć stan surowy. W kolejnym roku zamierza wykończyć wnętrza i wykonać elewacje. Tempo prac będzie zależało tylko od tego, ile zgromadzi funduszy. A zatem – trzymamy kciuki!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE