Rośliny wieloletnie na skalniaki: jak dobrać dekoracyjne i wytrzymałe

2024-08-12 14:59

Na skalniaki najlepiej wybrać rośliny wieloletnie, które będą dekoracyjne i kompaktowe, ale jednocześnie wytrzymałe. Rabaty stylizowane na górskie ogrody skalne nie tracą na popularności i rośliny do takich nasadzeń są wciąż poszukiwane.

Spis treści

  1. Jak wybierać rośliny na skalniaki?
  2. Cechy roślin skalniakowych wieloletnich
  3. Rośliny wieloletnie na skalniak - karłowe krzewy ozdobne
  4. Galeria zdjęć: Rośliny wieloletnie na skalniak
  5. Wieloletnie trawy ozdobne na skalniak
  6. Wieloletnie byliny na skalniak - jakie gatunki warto wybrać?

Jak wybierać rośliny na skalniaki?

Ogrodowe skalniaki to zwykle miejsca wyeksponowane, w pełni nasłonecznione i przeznaczone do uprawy roślin, które nie mogą osiągać dużych rozmiarów i muszą znosić specyficzne warunki. Przede wszystkim powinny lubić słońce oraz dobrze czuć się na specyficznym - suchym i często kamienistym podłożu. 

warto wiedzieć

Cechy roślin skalniakowych wieloletnich

Pożądane cechy roślin skalniakowych to między innymi wolny wzrost lub karłowaty (kompaktowy) pokrój, dobra mrozoodporność, dekoracyjne kwiaty i liście, skromne wymagania glebowe i wodne, wytrzymałość na dłuższe okresy suszy.

Rośliny wieloletnie na skalniak - karłowe krzewy ozdobne

Bardzo często na rabaty w stylu skalnym trafiają różne gatunki krzewów ozdobnych (iglastych i liściastych), które stanowią często szkielet całego skalniaka.

  • karłowe odmiany sosny

Popularne są karłowe odmiany sosen (Pinus) – najlepiej wybierać odmiany bardzo wolno rosnące i karłowe (nie rozrastające się po latach zbyt mocno w szerz), np. odmiany sosny górskiej (Pinus mugo) 'Mops' lub 'Humpy'.

  • karłowe odmiany berberysa

Na skalniakach dobrze prezentują się również karłowe odmiany berberysa Thunberga (Berberis thunbergii) - 'Atropurpurea Nana' oraz 'Bagatelle', których atrakcją jest nie tylko kompaktowy i zaokrąglony pokrój, ale też bordowa barwa liści.

  • karłowe odmiany świerków

Na rabatę w stylu skalnym świetnie będą nadawać się także karłowe i wolno rosnące odmiany świerków (Picea), np. odmiany 'Little Gem', 'Nidiformis', 'Ohlendorfii', 'Procumbens' lub 'Pumila Glauca'.

  • cyprysik

Oryginalnym iglakiem polecanym do ogrodów skalnych jest również karłowy i wolno rosnący cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis obtusa) 'Nana Gracilis', nazywany często japońskim. Ma on oryginalne ciemnozielone, błyszczące łuski – muszlowate, gęsto ułożone na rozgałęzieniach, zachodzące na siebie, i poskręcane. Lepiej jednak posadzić go w miejscu bardziej zacisznym i na nieco lepszej, umiarkowanie wilgotnej glebie.

Galeria zdjęć: Rośliny wieloletnie na skalniak

Wieloletnie trawy ozdobne na skalniak

Na skalniku dobrze prezentować się będą także trawy, jednak należy wybierać tylko niskie gatunki i odmiany, które lubią słońce. Z tej grupy roślin godne polecenia są między innymi:

  • kostrzewa sina (Festuca glauca),
  • turzyce (Carex), np. odmiana 'Bunny Blue',
  • kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri),
  • hakonechloa,
  • strzęplica sina (Koeleria glauca).

Przeczytaj też:

Rośliny skalniakowe wieloletnie
Autor: GettyImages Na skalniaki najlepiej wybrać odpowiednie gatunki roślin wieloletnich, które będą dekoracyjne i kompaktowe, ale jednocześnie odporne

Wieloletnie byliny na skalniak - jakie gatunki warto wybrać?

Największa grupa roślin wybieranych do obsadzania skalników, to zdecydowanie atrakcyjnie kwitnące, niskie byliny, które wypełniają przestrzenie pomiędzy nieco wyższymi roślinami. Tradycyjnie kojarzącymi się już z ogrodami skalnymi i sprawdzonymi gatunkami są z pewnością:

  • rozchodniki (Sedum) oraz rojniki (Sempervivum) – dostępne w wielu gatunkach i odmianach rośliny, które mają małe wymagania, a ich ozdobą są mięsiste liście (zielone, żółtawe lub bordowe), w których gromadzi się woda. Na skalniaki nadają się głównie niskie i karłowe rojniki, np. rojnik murowy (Sempervivum tectorum), rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum) lub rojnik 'Otello'.
  • skalnica arendsa (Saxifraga arendsii) - wiele odmian o różnych kolorach kwiatów; tworzy gęsty, kwitnący kobierzec (zimotrwały w łagodniejsze zimy).
  • floks szydlasty (Phlox subulata) w odmianach, na zdjęciu odmiana Blue Dark Center. Każdy znajdzie swój kolor wśród gatunku, występują kwiaty od białych przez czerwony, po niebieskie. Mimo że się ścieli, nie jest bardzo ekspansywny.
  • żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum) – kwitnie wiosną na różowo-fioletowo i tworzy nisko ścielące się, gęste kobierce o wysokości do 10 cm
  • szałwia omszona (Salvia nemorosa) – najlepiej wybrać niskie, kompaktowe odmiany, o kwiatach niebieskofioletowych, ale taż białych lub różowych; polecane odmiany to 'Violet', 'Blue Marvel', 'Deep Blue'.
  • szarotka alpejska (Leontopodium alpinum) - dekoracyjne są kwiaty i omszenie (kutner) na całej roślinie, nadające jej srebrzystą barwę.
  • ukwap dwupienny (Antennaria dioica) - bylina tworząca gęstą darń; liście są srebrzystoszare, a kwiaty w koszyczkowatych kwiatostanach są kremowo-białe (męskie) i różowe (żeńskie).
  • sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) lub sasanka ogrodowa (Pulsatilla ×hybrida) – charakterystyczny duży, szczytowy, fioletowy kwiat na łodydze i jedwabiście owłosione liście.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?
Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.