Bezpieczeństwo systemów smart home: jak chronić swoją prywatność i dane
Systemy smart home ułatwiają nam życie, ale poprzez technologie jakich używają stwarzają też zagrożenie. Decydując się na instalację nawet najprostszego systemu składającego się z kilku urządzeń trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo.
Spis treści
- Co nam grozi w sieci?
- Zabezpieczenia domowej sieci
- Aktualizacja oprogramowania smart home
- Zabezpieczenia między urządzeniami
- Smart home - zasady bezpieczeństwa
Kanały łączności jakie służą do połączeń z siecią domową wi-fi i sieciami wewnętrznymi pomiędzy poszczególnymi urządzeniami to także droga, którą mogą wykorzystywać przestępcy. Atak może być spowodowany zwykłą złośliwością i chęcią wywołania zamętu, ale także próbą wyłudzenia pieniędzy za przywrócenie wszystkiego do porządku lub co jest groźniejsze pozyskaniem danych, które np. posłużą do włamania do domu, mieszkania lub na konto bankowe.
Co nam grozi w sieci?
Włamanie do domowej sieci smart home może spowodować całkowite przejęcie nad nią kontroli przez cyberprzestępców. Właściciel domu lub mieszkania nie będzie miał nawet świadomości, że śledzi go kamera w telewizorze, w lodówce, czy elektronicznej niani. Urządzenia, które mają zapewnić bezpieczeństwo mogą w ten sposób stwarzać większe zagrożenie. Podglądanie przez kamery monitoringu lub inne zainstalowane w domowych urządzeniach pozwoli ustalić harmonogram dnia mieszkańców i miejsca, w których mogą ukrywać cenne przedmioty. Uzyskanie dostępu do systemu alarmowego pozwoli go w każdej chwili wyłączyć, co w połączeniu z podłączonym do sieci elektronicznym zamkiem wejściowym otworzy szeroko drzwi do domu podczas nieobecności mieszkańców. Można zwiększyć bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko takiego wydarzenia prostymi metodami, które jednak wymagają odrobiny naszego zaangażowania. Dlaczego jednak tylko zminimalizować? Ponieważ najlepsi cyberprzestępcy to wysokiej klasy specjaliści, którzy cały czas się doskonalą. Na pocieszenie pozostaje fakt, że w przypadku większości domów i mieszkań nie grozi raczej elektroniczny atak tych najlepszych w swojej branży. Stąd nie potrzeba wyjątkowych zabezpieczeń.
Zabezpieczenia domowej sieci
To najprostsza z metod obrony przed sieciowym włamaniem. Router sieciowy powinien obsługiwać standard WPA3, który zapewnia większy poziom bezpieczeństwa niż poprzedni WPA2. Po jego konfiguracji trzeba od razu zmienić firmowe hasło. Wiele osób używa je przez cały czas używania routera, co jest dużym błędem. Ułatwia to drogę przestępcom sieciowym jego złamania. Po pierwszej zmianie hasła należy ją powtarzać potem systematycznie, im częściej tym lepiej. Należy za każdym razem ustawić unikalne i silne hasło, używając do tego kombinacji małych i wielkich liter, znaków specjalnych i cyfr.
Aktualizacja oprogramowania smart home
To jedna z podstawowych czynności, które powinno się przeprowadzać używając systemów smart home. Automatyczne aktualizacje, które udostępniają producenci, aby nasze domowe urządzenia miały zainstalowane najnowsze wersje oprogramowania nie zawsze działają prawidłowo. Może się bowiem zdarzyć, że aktualizacja nie zainstaluje się pomyślnie i urządzenie powróci do swoich ustawień domyślnych i pozostanie przy nich aż do czasów ponownej automatycznej aktualizacji narażając sprzęt na atak cyberprzestępcy.
Zabezpieczenia między urządzeniami
Znani producenci wykorzystują w swoich urządzeniach najnowocześniejsze technologie, które przyspieszają komunikację pomiędzy nimi i zabezpieczają przed nieuprawnionym użyciem. Do funkcji nowoczesnych urządzeń dwukierunkowa komunikacja pomiędzy urządzeniami, dzięki której każda informacja jest zwrotnie potwierdzana. Do komunikacji używa się coraz bardziej zaawansowanych metod szyfrowania danych. Ważna dla bezpieczeństwa jest również szybkość przekazywania informacji. Uzyskuje się ją zapewniając wielokanałowy przesył danych między urządzeniami. Do technologii, które umożliwiają wszystkie te funkcje należy, np. Abax 2 w urządzeniach firmy be wave.
Smart home - zasady bezpieczeństwa
- Wybierz urządzenia, oferowane przez renomowanych, znanych producentów, co zagwarantuje dbałość o jakość i zapewni bezpieczeństwo. Przeważnie opracowują i udostępniają nowe aktualizacje. W przypadku nowych zagrożeń szybko likwidują ewentualne błędy w zabezpieczeniach, a także informują o tym swoich klientów.
- Wybierz urządzenia, które są dwu- lub więcej zakresowe, które mogą tworzyć wewnętrzną sieć niezależną od domowego wi-fi.
- Wybierz tylko takie urządzenia, które umożliwiają zmianę haseł dostępu i ustawień prywatności.
- Skonfiguruj urządzenie w czasie przyłączenia do sieci i sprawdź konfigurację.
- Wybierz tylko takie urządzenia, które umożliwiają wyłączenie automatycznego wyszukiwania innych urządzeń smart i łączenia się z siecią. Każde nowe urządzenie będzie wymagało ręcznego ustawienia połączenia z potwierdzeniem hasła dostępu.
- Jeśli używasz smartfona, tabletu lub komputera do komunikacji z urządzeniami smart zainstaluj aplikacje zabezpieczające połączenia, ewentualnie przypominające o potrzebie zmiany hasła.
- Nie używaj publicznych sieci internetowych i gniazdek USB do ładowania poza swoim domem lub miejscami, którym ufasz.
- W sieciach domowych wi-fi i innych wyłącz ustawienia domyślne i ustaw własne nazwy i hasła.
- Sprawdzaj czy nie było nieuprawnionych prób połączenia się z domową siecią wi-fi.
Autor: Projekty Murator
AP201