Urządzenia smart home do wynajmowanego mieszkania. Jak można je zamontować?
Smart home to wygoda. Można się nią cieszyć także w wynajmowanym mieszkaniu. Dzięki nim zwiększa się komfort użytkowania domów i mieszkań. Urządzenia monitorujące i sterujące można zamontować bez przeszkód nawet w wynajmowanych mieszkaniach. Jak to zrobić?
Spis treści
- Smart home - od czego zacząć?
- Bezprzewodowe urządzenia smart home - wygodny montaż
- Jak działa bezprzewodowy smart home?
- Urządzenia smart do wynajmowanego mieszkania?
- Jak wybrać urządzenia smart home do mieszkania?
- Smart home dla zaawansowanych
- Zestawy urządzeń bezprzewodowych
- Inteligentne systemy w oknach. Zdjęcia i wideo
Smart home - od czego zacząć?
W wynajmowanym domu lub mieszkaniu nie mamy zbyt wielu możliwości w dostosowywaniu przestrzeni do naszych potrzeb. Wszystkie zawiera przeważnie umowa najmu. Każde odstępstwo od niej wymaga osobnego uzgodnienia, najlepiej na piśmie. Z pewnością właściciel nie pozwoli wieszać lub mocować do ścian i podłóg dodatkowych elementów wyposażenia. Nie ma co mówić o prowadzeniu jakiejkolwiek instalacji w ścianach. Systemy smart wymagają łączności między elementem sterującym a wykonawczym. Tradycyjnie zapewnia to połączenie przewodem, ale jest to jednak możliwe także bez użycia kabli połączeniowych. Ich rolę przejmują sieci radiowe. Do wynajmowanych domów i mieszkań polecane są systemy bezprzewodowe oparte na komunikacji poprzez domową sieć wi-fi lub żeby jej nie obciążać, przez inne systemy łączności bezprzewodowej. Taki sposób połączenia ułatwia nie tylko montaż systemu, ale i jego późniejszą modernizację, rozbudowę oraz demontaż.
Bezprzewodowe urządzenia smart home - wygodny montaż
Urządzenia bezprzewodowe mają niewielkie rozmiary i niewiele ważą. Nie potrzeba więc ich mocować za pomocą mechanicznych przenoszących duże obciążenia mechaniczne łączników, np. kołków. Do mocowania używa się specjalnych taśm dwustronnych. Warstwa klejąca jest wykonana w nich z elastycznych materiałów ułatwiających przytwierdzenie, ale jest na tyle delikatna, że nie wywoła przy odczepieniu uszkodzenia warstwy materiału, do którego była przytwierdzona ani jego przebarwienia. Oczywiście dotyczy to materiałów podłoża dobrej jakości i nie uszkodzonych, łuszczących się itp. Niektóre urządzenia nie wymagają przytwierdzania. Mogą stać na meblach lub wykorzystywać istniejące w domu elementy przyłączeniowe jak oprawki żarówek, gniazda kontaktów czy gwinty i zatrzaski np. w głowicach termostatycznych grzejników. Każde z takich urządzeń bezprzewodowych bez względu na to czy są mocowane czy nie w razie potrzeby zawsze można zdemontować i przenieść w inne miejsce.
Jak działa bezprzewodowy smart home?
Sprawne działanie urządzeń bezprzewodowych wymaga połączenia z siecią bezprzewodową. Może to być domowa sieć wi-fi, bluetooth lub sieci oparte o inne technologie komunikacyjne, np. ZigBee, Z-Wave, Matter. Korzystanie z domowej sieci jest możliwe tylko przy mniej rozbudowanych systemach, a do sterowania wystarczy aplikacja w telefonie. Złożone systemy smart home działają w oparciu o własną sieć, której źródłem jest główne urządzenie sterujące, zwane centralą, które także łączy się z domowym wi-fi, ale jedynie w przypadku, kiedy steruje się urządzeniami zdalnie, spoza domu. Dla sprawnej komunikacji zdalnej w przypadku rozbudowanego systemu potrzebna jest domowa sieć wi-fi o dużej przepustowości i odpowiedni router.
Urządzenia smart do wynajmowanego mieszkania?
Do najbardziej popularnych elementów systemów smart home należą:
- inteligentne żarówki i listwy LED,
- gniazdka elektryczne Smart Plug,
- czujniki – gazu, tlenku węgla, ruchu, otwarcia okien/drzwi,
- kamery IP,
- inteligentne termostaty.
Umożliwiają zdalne zarządzanie domem lub przesyłanie informacji o jego zagrożeniach. Za pomocą inteligentnych żarówek możemy sterować światłem w domu nawet podczas naszej nieobecności. Podłączony do inteligentnego gniazdka elektrycznego piekarnik czy kuchenkę mikrofalową można włączyć i podgrzać znajdującą się wewnątrz potrawę na czas powrotu z pracy. Termostatem smart będziemy mogli sterować temperaturą w pomieszczeniach domu i mieszkania. Zdalną kamerą podejrzymy, czy nie dzieje się coś groźnego w domu podczas nieobecności. Czujnik ruchu czy otwarcia okien/drzwi powiadomi nas poprzez aplikację w smartfonie (tablecie, komputerze), że zaszło jakieś zdarzenie, które wymaga naszej uwagi lub interwencji. Na straży bezpieczeństwa stoją czujniki dymu, tlenku węgla, ruchu, otwarcia drzwi/okna. Aktywacja czujnika i przekazanie przez niego informacji do urządzenia odbiorczego, najczęściej smartfon oznacza niebezpieczeństwo i wymaga naszego działania. Czujnik ruchu może być także połączony z kamerą IP lub źródłem światła - często kamery i lampy mają już wbudowane czujniki ruchu, które uaktywniają ich działanie. W przypadku kamery obraz jest przekierowywany bezpośrednio na smartfon lub tablet.
Jak wybrać urządzenia smart home do mieszkania?
Można kupić kilka urządzeń typu Smart, ale najlepiej żeby pochodziły od tego samego producenta a ich sterowanie zapewniała jedna aplikacja. W razie potrzeby można je potem wykorzystać w bardziej rozbudowanym systemie z centralą, której zakup jest niezbędny w bardziej rozbudowanych systemach. Trzeba także zwrócić uwagę, aby te pierwsze zakupione urządzenia były wielozakresowe i mogły łączyć się nie tylko z domową siecią wi-fi, ale także poprzez inny protokół komunikacyjny, czyli ZigBee, Z-Wave; dzięki temu wykorzysta się je później do współpracy z centralą niezależnym systemem komunikacji.
Smart home dla zaawansowanych
Sercem systemu inteligentnego domu jest centrala, która integruje go i zapewniają sterowanie z jednego miejsca. Wyposażona jest w dotykowy panel z czytelnym i intuicyjnym interfejsem, który umożliwia dostęp do ustawień wszystkich urządzeń systemu, np. inteligentnych gniazdek, wideodomofonu, regulatorów temperatury w pomieszczeniach. Dostęp do funkcji centrali możliwy jest także z zewnątrz, dzięki aplikacji na smartfonie. To właśnie jest najważniejsza zaleta systemu, czyli możliwość zarządzania i kontroli funkcjami urządzeń w domu nawet z drugiego końca świata. Centrala musi mieć możliwość blokowania przed niepożądanym dostępem, np. przed dziećmi. Cena uzależniona jest od ilości dostępnych funkcji i zaawansowania technologicznego. Proste urządzenia są dostępne już od kilkuset złotych.
Zestawy urządzeń bezprzewodowych
Dystrybutorzy systemów często oferują zestawy na start obejmujące kilka urządzeń, a czasami także i centralę. W zestawie mogą być:
- inteligentne gniazdka,
- inteligentne żarówki,
- głowice termostatyczne,
- czujnik ruchu,
- czujnik otwarcia drzwi/okien.
Inteligentne systemy w oknach. Zdjęcia i wideo
Autor: in4mal / iStock / Getty Images Plus