Czujniki zewnętrzne – małe, niezawodne elementy systemów alarmowych i smart home
Zewnętrzne czujniki to podstawowe elementy systemu ochrony przed włamaniem terenu wokół domu. Są bardzo skuteczne. Jednocześnie zajmują mało miejsca, zużywają niewielkie ilości energii i są tanie. Jakie są rodzaje czujników zewnętrznych? Gdzie i do czego można je stosować?
Spis treści
- Gdzie zamontować czujniki zewnętrzne?
- Jakie są typy czujników zewnętrznych?
- Jak czujniki zabezpieczają dom i działkę?
- Do czego jeszcze można używać czujników zewnętrznych?
Czujniki zewnętrzne montowane są w dwóch z trzech stref bezpieczeństwa domu i działki:
- peryferyjnej – obejmuje obszar przylegający z obu stron do ogrodzenia,
- zewnętrznej – obejmuje ogród i strefy podejścia do domu, podjazd, taras, balkony.
Pełnią przede wszystkim funkcje ochrony przed wtargnięciem osób nieuprawnionych na posesję, ale mogą ułatwić codzienne życie, np. czujniki ruchu mogą sterować oświetleniem wokół domu; podłączone do czujników lampy, np. wzdłuż chodnika nie muszą być włączone cały czas a oświetlą go tylko w momencie, kiedy ktoś na niego wejdzie. Tym samym mogą brać udział w oszczędnym gospodarowaniem energią elektryczną w domu.
Gdzie zamontować czujniki zewnętrzne?
Czujniki zewnętrzne ochrony peryferyjnej montowane są na ogrodzeniu lub w jego sąsiedztwie. Instaluje się na wysięgnikach lub bezpośrednio na słupkach ogrodzeniowych.
Pełen system tej strefy chroni osobno bramę, furtkę i wiatę śmietnikową i osobno ogrodzenie. Najlepiej jeśli zabezpieczają całe ogrodzenie wokół domu, ale w wersji minimum nie muszą chronić ogrodzenia, za którym znajdują się kolejne domy i wystarczy, że będą strzec stronę frontową i fragmenty przyległe do niej z każdej strony. Mają za zadanie wykryć intruza, który będzie próbował otworzyć wejście i wjazd do domu lub przeskoczyć ogrodzenie.
Do ochrony zewnętrznej służą czujniki montowane na ścianach domu, garażu i innych obiektach, np. składziku na narzędzia. Monitorują przestrzeń między ogrodzeniem a ścianami domu. Są szczególnie ważne w miejscach osłoniętych, zacienionych, zasłoniętych przez roślinność.
Jakie są typy czujników zewnętrznych?
Najbardziej rozpowszechnione są czujniki ruchu, zwane też zbliżeniowymi. Pasywne reagują na promieniowanie podczerwone emitowane przez człowieka, zwierzę lub pojazd i wykrywa jego zmiany powstające podczas ich ruchu.
Aktywne same są emiterami promieniowania podczerwonego, fal radiowych lub mikrofal i wyposażone w odbiornik. Reagują na zmianę częstotliwości wywołanego przez poruszający się obiekt, np. człowieka.
Do czujników ruchu należą także są czujniki obecności, które reagują nawet na bardzo niewielkie ruchy, np. stojącego lub siedzącego człowieka.
Czujniki ruchu powinny mieć funkcje, która pozwoli odróżnić zbliżającego się człowieka od psa, kota, czy inne stworzenie, aby nie wywoływały fałszywych alarmów.
Pasywne i aktywne czujniki mogą być powierzchniowe, które wykrywają poruszający się obiekt na określonej powierzchni lub kurtynowe, działające na wąskim pasie, ale na znacznej długości.
W bramach wjazdowych automatycznych montowane są także czujniki optyczne, które mogą mieć podwójne zadanie zabezpieczać światło bramy przed zamknięciem lub otworzeniem jeśli w ich zasięgu znajdzie się przeszkoda, np. przechodzący człowiek, pies a także chronić bramę przed próbą włamania.
W bramach i furtkach także można spotkać czujniki magnetyczne, zwane kontaktronami. Są zbudowane z dwóch elementów umieszczanych na nieruchomym i ruchomym elemencie. W stanie stabilnym, kiedy przegroda jest zamknięta pomiędzy elementami występuje stałe pole magnetyczne. Próba otwarcia powoduje zmianę pola magnetycznego.
Do popularnych czujników zewnętrznych należą też czujniki pogodowe, które wykorzystywane są przez domowe stacje meteorologiczne i systemy ogrzewania, dostosowując parametry pracy źródła ciepła i grzejników do aktualnych warunków.
Jak czujniki zabezpieczają dom i działkę?
Czujniki ruchu, optyczne i magnetyczne mogą być tylko pojedynczymi elementami zabezpieczającymi, a wówczas sygnał zakłócający ich działanie jest przekazywany na współpracujące z nimi inne urządzenia, np. źródło światła, kamera i syrena alarmowa; mogą uruchamiać je wszystkie naraz. Takie małe zestawy mogą działać jedynie odstraszająco.
Dla zapewnienia pełnej ochrony trzeba wszystkie czujniki połączyć przewodowo lub bezprzewodowo z systemem alarmowym. Każde zakłócenie działania czujników już na podejściu włamywacza pod dom uruchomi odpowiednich procedur - włączy sygnału dźwiękowy i wszystkie światła na posesji, uruchomi kamery i nagrywanie, powiadomi centrum monitoringu, a także prześle informacje o zdarzeniu na smartfony właścicieli.
Do czego jeszcze można używać czujników zewnętrznych?
Obecnie systemy alarmowe i smart home integruje się w celu łatwiejszej obsługi i sprawniejszego działania obu systemów. Zintegrowane urządzenia służące do ochrony przysłużą się także mieszkańcom, np. czujniki zamontowane w bramie mogą zostać wykorzystane do automatycznego jej otwarcia w momencie podjazdu samochodu, czujniki ruchu wyłączy strefę automatycznego podlewania ogrodu, jeśli w jego zasięgu znajdzie się ktoś z domowników lub gości lub zapali światło w przedpokoju przed przekroczeniem progu. Jest bardzo wiele zastosowań zewnętrznych czujników, dzięki którym życie w domu staje się bezpieczniejsze a jednocześnie bardziej wygodne.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.