Smart ogród, czyli automatyka domowa w ogrodzie. Robot koszący, sterownik nawadniania i co jeszcze?

2024-06-05 14:26

Wieloma urządzeniami wykorzystywanymi w ogrodzie można sterować zdalnie. Dzięki nim ogród będzie piękny i łatwiejszy w obsłudze przy mniejszym wysiłku z naszej strony. Dlaczego warto się zdecydować na smart ogród i jaką automatykę domową kupić do ogrodu? Podpowiadamy.

Tomasz Zakrzewski, projekt: MMOA
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: MMOA Możliwość zaprogramowania działania oświetlenia otoczenia domu to jedna z wielkich zalet systemów smart home
#MuratorOgroduje: Czosnki ozdobne – uprawa i odmiany

Spis treści

  1. Automatyka domowa w ogrodzie
  2. Robot koszący zamiast kosiarki
  3. Sterownik nawadniania, czyli automatyczne nawadnianie
  4. Automatyka ogrodowa a kontrola oczka wodnego i basenu
  5. Automatyka oświetlenia ogrodowego
  6. Monitoring ogrodu dzięki kamerom zewnętrznym

Automatyka domowa w ogrodzie

Regularne koszenie i podlewanie to podstawa zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Jeśli mamy już dość maszerowania za kosiarką lub ze szlauchem w ręku, czas pomyśleć o inteligentnych urządzeniach do ogrodu. Automatykę można też wykorzystać do obsługi oświetlenia, markizy nad tarasem, oczka wodnego lub basenu. Obecnie coraz więcej urządzeń może być sterowanych zdalnie, co jest bardzo wygodne.

Obsługę urządzeń używanych do utrzymania ogrodu oraz jego wyposażenia elektrycznego warto powiązać z rozwiązaniami inteligentnego domu. Dobrze więc od razu wybrać system, który zapewnia takie działanie, albo poszukać jak najwięcej kompatybilnych ze sobą rozwiązań. Warto też zwrócić uwagę na to, czy proponowane akcesoria automatyki wymagają zasilania przewodowego.

Robot koszący zamiast kosiarki

To urządzenie, które pozwoli zapomnieć o obowiązku koszenia trawy. Robot, samodzielnie poruszając się po ogrodzie, będzie kosił trawę na zadaną wysokość o określonej porze dnia lub nocy nawet codziennie albo co drugi dzień.

Wybierając robot koszący, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry, takie jak wielkość ogrodu, którą może obsługiwać, rodzaj i pojemność akumulatora, długość pracy na jednym naładowaniu, ciężar urządzenia. Jeśli mamy działkę o pofałdowanej powierzchni, sprawdźmy, jakie jest maksymalne nachylenie gruntu, przy którym robot będzie jeszcze w stanie pracować.

Roboty koszące mogą mieć wiele wygodnych funkcji. Inteligentne urządzenie z opcją mapowania uczy się kształtu ogrodu. Może rozpoznać przeszkody i stworzyć plan obszaru dostępnego do koszenia. Przewód doprowadzający pozwoli na powrót robota do stacji dokującej nawet w bardzo skomplikowanym ogrodzie.

Dla naszego bezpieczeństwa ostrza tnące zostaną automatycznie zablokowane, gdy robot przewróci się lub zostanie podniesiony. Inteligentne zarządzanie umożliwi automatyczne dopasowanie harmonogramów koszenia do tempa wzrostu trawy. Gdy czujnik tarczy osłaniającej noże wykryje wyższą trawę, dopasuje wysokość cięcia, tak żeby trawnik miał równą wysokość na całej powierzchni. Osobna procedura przeprowadzi kosiarkę przez wąskie przejazdy i miejsca trudno dostępne, nawet te o szerokości zaledwie 60 cm. Można też tak zaplanować harmonogram koszenia, by wykluczyć działanie urządzenia w pewnych okresach – na przykład wtedy, gdy w ogrodzie będą bawić się dzieci.

Pracę robota koszącego możemy skoordynować z systemem nawadniania, tak żeby włączał się po ścięciu trawy. To, co robi urządzenie, można w czasie rzeczywistym śledzić na smartfonie. Aplikacja na telefon komórkowy umożliwia również sterowanie nim z dowolnego miejsca na ziemi. Wbudowany GPS pokaże, w którym miejscu ogrodu pracuje. Ta funkcja może też poinformować o kradzieży robota, gdy znajdzie się on poza obszarem naszego ogrodu.

smart ogrod
Autor: STIHL Pracę robota koszącego można dopasować do indywidualnych potrzeb. Sam wraca do stacji dokującej, w której jest doładowywany

Sterownik nawadniania, czyli automatyczne nawadnianie

Linie kroplujące i zraszacze są bardzo popularne, a przede wszystkim wygodne. Można je włączać ręcznie lub za pomocą sterownika z zegarem. Sterownik nawadniania pozwoli zaprogramować podlewanie określonych części ogrodu o zadanej porze. Wraz z aplikacją na smartfon umożliwi pracę systemu, nawet gdy będziemy na urlopie. Ale dopiero automatyka w połączeniu z czujnikami pozwala uczynić z urządzeń nawadniających precyzyjne i ekonomiczne narzędzia. Woda będzie podawana tylko tam, gdzie jest naprawdę potrzebna i tylko w niezbędnej ilości.

Pracę linii kroplujących lub zraszaczy da się sprząc z sygnałem przekazywanym przez czujnik wilgotności gleby, który mierzy ilość wody bezpośrednio przy korzeniach roślin. Takie rozwiązanie można zastosować zarówno do roślin rosnących w ogrodzie, jak i w donicach na tarasie lub przed domem.

Mniej dokładne sterowanie nawadnianiem umożliwiają stacje monitorowania pogody. Gdy panuje wysoka temperatura, system uruchomi bardziej intensywne lub dłuższe podlewanie roślin, w przypadku niższej – zadziała odwrotnie. Jesienią sterownik nawadniania dzięki sygnałowi z sensora temperatury może zalecić demontaż systemu, gdy zrobi się zbyt zimno. Czujnik deszczu w razie wykrycia opadu przerwie podlewanie, a także przesunie w czasie zaplanowaną operację.

Jeśli w ogrodzie stosujemy zraszacze, dobrze jest zamontować czujnik wiatru. W razie bardzo intensywnych porywów zraszanie zostanie przerwane, żeby nie marnować wody, która może być przenoszona na drogę, taras, podjazd przed domem, czyli tam, gdzie jest niepotrzebna.

smart ogrod
Autor: Fibaro Automatyka może być zastosowana do uruchamiania zraszaczy, które będą podlewać ogród według ustalonego harmonogramu

Automatyka ogrodowa a kontrola oczka wodnego i basenu

Stacja pogodowa w połączeniu z czujnikami temperatury wody oraz jej odczynu pH umożliwiają stworzenie optymalnych warunków do bytowania ryb i innych stworzeń wodnych oraz roślin w oczku wodnym. Podobne rozwiązania można zastosować w basenie i sprząc je z systemem podgrzewania wody.

Jeśli w oczku lub basenie jest fontanna, jej uruchomienie można również potraktować jako jedną z funkcji automatyki ogrodowej. Dzięki temu każdy zbiornik wodny w ogrodzie będzie funkcjonować w sposób optymalny.

smart ogrod
Autor: Gardena Smart hydrofor elektroniczny jest polecany do zbiorników na deszczówkę. Można go obsługiwać z poziomu aplikacji, która poinformuje, gdy w zbiorniku zabraknie wody

Automatyka oświetlenia ogrodowego

Światło w ogrodzie nie tylko ułatwia korzystanie z niego po zmroku, lecz także pozwala wyczarowywać magiczne klimaty. Lampy z żarówkami z opcją ustawiania wielkości i kierunku smug światła, to tylko początek. Za pomocą oświetlenia z reflektora punktowego możemy wyeksponować drzewa lub krzewy o oryginalnym kształcie albo szczególnie dekoracyjne fragmenty z kwiatami lub krzewami ozdobnymi. Jeśli zastosujemy żarówki z funkcją regulacji jaśniej/ciemniej, a także zmianą koloru, stworzymy widowiska świetlne.

Oświetlenie ogrodowe może być uruchamiane przez czujnik ruchu, gdy będziemy się po nim poruszać. Wykorzystuje się w tym celu też włączniki lub sterowniki z pilotem, takie jak w systemie inteligentnego domu, i odpowiednio je programuje. Do sterowania oświetleniem ogrodu służą również aplikacje na smartfon.

Smart ogrod
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Pracownia Szaroszyk & Rycerski Oświetlenie ogrodu i urządzenia elektryczne w nim wykorzystywane mogą być włączone w system inteligentnego domu

Monitoring ogrodu dzięki kamerom zewnętrznym

W ogrodzie przyda się także podgląd kamer. Jest to istotne, zwłaszcza gdy jego powierzchnia jest duża lub jest on podzielony na fragmenty, których nie widzimy bezpośrednio z okien domu czy tarasu, bo są zasłonięte wysokimi roślinami. Niestety w ogrodach zdarzają się kradzieże, dlatego warto chronić w ten sposób cenne nasadzenia, meble na tarasie czy sprzęt ogrodniczy.

Standardowa kamera CCTV (monitoring wizyjny) daje obraz o słabej rozdzielczości, więc lepiej zainwestować w nowocześniejszy sprzęt, który zapewni wysoką jakość nagrań. Dobra kamera może mieć kartę pamięci rejestrującą nawet ponad 1000 godz. podglądu.

W ogrodzie warto zastosować kamery o szerokim kącie widzenia, żeby za pomocą pojedynczego urządzenia kontrolować jak największy fragment ogrodu. Dobrze jest przemyśleć miejsce ich zainstalowania. Powinny obserwować nie tylko trawnik lub rabaty, lecz także taras albo składzik z narzędziami.

Uwaga! Przepisy nie pozwalają, by monitoring mógł być prowadzony przy użyciu ukrytych kamer. Uprawnienia do prowadzenia niejawnego monitorowania mają jedynie niektóre organy i służby. Na dodatek obszary objęte monitoringiem wizyjnym muszą być oznaczone (zgodnie z wymogami określonymi w przepisach).

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kamery z czujnikiem ruchu, który uruchomi nagrywanie, gdy ktoś znajdzie się w jej zasięgu. Nowoczesna kamera może umożliwiać bieżący podgląd ogrodu na smartfonie.

Smart ogród
Autor: TP LINK POLSKA Kamery do stosowania na zewnątrz są odporne na deszcz i niskie temperatury. Zaawansowane urządzenia mają diody LED pozwalające na podgląd nocnego obrazu w kolorze oraz alarm dźwiękowy i świetlny do odstraszania intruzów
Ogród inteligentny na skróty

Przejście na inteligentne zarządzanie w ogrodzie nie musi się wiązać z montowaniem całego systemu ani wymianą wszystkich urządzeń na nowe. Niewielkim kosztem można zautomatyzować wiele czynności, kupując odpowiednie sterowniki, za pośrednictwem których da się zarządzać tradycyjnymi instalacjami oraz sprzętem ogrodowym. I to nie tylko ustawiając harmonogram pracy, ale również kontrolując ich pracę za pośrednictwem smartofna, tabletu czy nawet przez aplikację sterowania głosowego (Alexa, Siri, Google Home). Komunikacja ze sterownikami odbywa się przez sieć Wi-Fi lub Bluetooth.

Gniazdko inteligentne. Zwykłe oświetlenie ogrodowe lub inne urządzenia elektryczne mogą być sterowane zdalnie. Wystarczy podłączyć je do sieci, wykorzystując inteligentną wtyczkę. Cena: od 60 zł.

Sterownik nawadniania. Zarządzanie zraszaczami może się odbywać za pomocą prostego w konfiguracji sterownika podłączonego bezpośrednio do kranu ogrodowego. Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw techniki, warto podpiąć do niego czujnik wilgotności gleby. Mierzy on aktualny stan nawodnienia przy korzeniach roślin, a oprócz tego także temperaturę i natężenie światła – w ten sposób staje się lokalną stacją pogodową na rabacie, trawniku czy w donicach ustawionych na tarasie. Dane przekazuje do sterownika nawadniania, który dzięki temu uruchamia się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Cena: od 110 zł.

Magdalena Niezabitowska-Krogulec