Wybieramy lampy ogrodowe. Słupki, kule, a może reflektory? Sprawdź, jak pięknie oświetlić ogród

2024-06-27 13:13

Lampy ogrodowe to ważny element każdej posesji – upiększający, ułatwiający komunikację i zwiększający poziom bezpieczeństwa. Wybierając światło do ogrodu, mamy do dyspozycji wiele opcji, m.in. słupki ogrodowe, lampy wiszące czy reflektory. Sprawdź, jak oświetlić oczko wodne, rabaty czy elementy małej architektury.

#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Wybieramy lampy ogrodowe
  2. Słupki ogrodowe i latarnie
  3. Kule ogrodowe
  4. Reflektory ogrodowe
  5. Lampy nawierzchniowe
  6. Lampy wiszące do ogrodu
  7. Kinkiety ogrodowe
  8. Lampy podwodne i pływające kule
  9. Lampy ogrodowe bezprzewodowe
  10. Inteligentne oświetlenie ogrodu

Wybieramy lampy ogrodowe

Dobrze oświetlony dom będzie się prezentował efektownie, a rozjaśnione światłem lamp furtki, bramy i drzwi wejściowe staną się o wiele większym wyzwaniem dla potencjalnych włamywaczy. Odpowiednie oświetlenie stworzy warunki do idyllicznego wypoczynku i zapewni godną oprawę efektownego garden party.

Dzięki dobrze dopasowanym lampom i rozwiązaniom oświetleniowym poczujemy prawdziwą przyjemność przebywania w naszej prywatnej, zielonej przestrzeni.

Słupki ogrodowe i latarnie

Lampy stojące oferują całą gamę możliwości aranżacyjnych. Do wyboru są słupki wysokie, niskie, o różnych kształtach i kolorach, w stylu zarówno nowoczesnym, jak i klasycznym. Mniejsze modele mają przeciętnie około metra wysokości, a ich głównym przeznaczeniem jest oświetlanie ścieżek oraz wjazdów na posesję. Źródło światła w tego typu lampach powinno się znajdować na takiej wysokości, aby nie raziło oczu. Z tego względu dobrze sprawdzają się w nich klosze z mlecznego szkła, które doskonale rozpraszają światło lampy i sprawiają, że nabiera ono głębi, a oświetlana przestrzeń zyskuje wyjątkowy klimat.

Wyższe od słupków są latarnie nazywane parkowymi. Służą one do oświetlania większych powierzchni – głównie alejek i dróg dojazdowych, jednak mogą stanowić równie urokliwy element dekoracyjny dużych posesji mieszkalnych.

Kule ogrodowe

Kule ogrodowe to ten rodzaj lamp, który ostatnio cieszy się coraz większą popularnością. Na rynku są dostępne świecące kule o różnych rozmiarach i kolorach. Najlepiej prezentują się jako kompozycja kilku sztuk, ułożone przy ścieżkach lub przy ogrodzeniu. Są piękną dekoracją nie tylko nocą, ale także za dnia – szczególnie gdy wybierze się takie, które wyglądem przypominają prawdziwie kamienie. Instalacja jest niezwykle prosta – lampy wbija się w ziemię za pomocą szpikulca, w który są wyposażone.

Reflektory ogrodowe

Choć same wyglądają dość niepozornie, to gdy znajdą się w odpowiednim miejscu ogrodu, ich skupione, stosunkowo mocne światło potrafi efektownie wyeksponować wybrane elementy przestrzeni. Tego typu oświetlenie można wykorzystać do podświetlania między innymi koron wysokich drzew, rabat, skalniaków i oczek wodnych. Aby uzyskać lepszy efekt, warto pomyśleć o zamaskowaniu ich wśród zieleni.

Lampy nawierzchniowe

Dla wielbicieli subtelnego oświetlenia najlepszym wyborem mogą się okazać lampy dogruntowe i najazdowe. Mają one wiele zastosowań. Można je wpuszczać w podjazd, ścieżki, trawnik, stopnie schodów, podłogę tarasu, a także wykorzystać do wyeksponowania wybranych roślin, krzewów i drzew. W zależności od zastosowania i planowanego przeznaczenia wykazują różną wytrzymałość mechaniczną. Największą powinny mieć te, po których będzie się jeździć samochodem. Lampy wpuszczane w ścieżki, podłogę tarasu i stopnie schodów – ze względu na wygodę chodzenia – powinny być idealnie płaskie.

Lampy wiszące do ogrodu

Sznury lamp, zwane girlandami, to kolejny trend w projektowaniu oświetlenia ogrodowego. Rozwieszone przy tarasie, altanie, pergolach czy patiach nie tylko dobrze oświetlą przestrzeń, ale także stworzą romantyczny klimat. Najlepiej sprawdzą się w nich żarówki o ciepłej barwie światła. Podobnie jak inne rodzaje źródeł światła girlandy są dostępne w różnych stylach, które zależą głównie od doboru żarówek. Dobrej jakości łańcuchy ogrodowe powinny mieć wytrzymały przewód – wykonany z wysokiej jakości gumy – oraz oprawki z pierścieniem uszczelniającym żarówkę, odporne na warunki atmosferyczne i przedostawanie się do nich wody.

Kinkiety ogrodowe

Lampy mocowane na pionowych ścianach to tak zwane kinkiety ogrodowe. Najczęściej służą one do podświetlania ścian lub wyeksponowania konkretnego elementu (na przykład drzwi lub numeru domu). Do niedawna lampami takimi były wyłącznie reflektory halogenowe, w których kąt padania światła był ustawiany przez nakierowanie całej lampy. Dziś na rynku znajdziemy wiele różnorodnych modeli kinkietów – od stylizowanych na zabytkowe latarnie po nowoczesne, o minimalistycznych kształtach i kolorach.

Lampy podwodne i pływające kule

Jeśli na terenie posesji znajduje się zbiornik wodny, na przykład oczko wodne, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Do udekorowania wodnych elementów architektury ogrodu można wykorzystać dwa rodzaje lamp – lampy podwodne oraz pływające kule. Pierwsze z nich to najczęściej pojedyncze lub łączone w grupy reflektory. W większym zbiorniku warto umieścić je wzdłuż brzegów. Lampy mocuje się wówczas do dna, a światło kieruje na powierzchnię wody. Szczególnym rodzajem lamp podwodnych są modele na podstawach, które stawia się na dnie zbiornika wodnego. Górna płaszczyzna klosza jest na równi z powierzchnią wody, a skierowane do dołu światło daje efekt równomiernego rozświetlenia wnętrza zbiornika.

Alternatywnym sposobem oświetlenia zbiorników wodnych są pływające kule – niezwykle efektowne oświetlenie, które dodaje ogrodowi wyjątkowego uroku. Kule przemieszczają się po powierzchni wody, rozświetlając jej taflę.

Nadal popularne jest także podświetlanie fontann i kaskad wodnych.

Lampy ogrodowe bezprzewodowe

Projekt oświetlenia ogrodowego warto wykonać, przed zagospodarowaniem posesji, ponieważ działanie większości lamp przewodowych wymaga umieszczenia kabli zasilających pod powierzchnią ziemi. To z kolei wiąże się z czasochłonnym przekopywaniem ogrodu.

Jeśli ogród został założony jakiś czas temu i chcemy uniknąć ingerowania w wypielęgnowany trawnik, do subtelnego oświetlenia ogrodu możemy wybrać urządzenia bezprzewodowe. Najpopularniejsze z nich to doskonale znane wszystkim lampy solarne, stanowiące element wyposażenia wielu ogrodów. Wybierając je, należy pamiętać, że czas ich działania w dużym stopniu zależy od czasu absorpcji i natężenia promieni słonecznych. Moc natężenia światła w lampach solarnych jest znacząco mniejsza niż w urządzeniach zasilanych z sieci elektrycznej, więc jeśli zależy nam na świetle niczym z reflektora, lampa solarna może nie spełnić naszych oczekiwań.

Drugim typem lamp zaprojektowanych z myślą o tych, którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą wykonać instalacji elektrycznej do oświetlenia w ogrodzie, są lampy mobilne z wbudowanymi akumulatorami. W przeciwieństwie do lamp solarnych można je ustawiać w dowolnym miejscu, niekoniecznie najbardziej nasłonecznionym. Czas ciągłego świecenia bez ładowania wysokiej jakości produktów wynosi nawet 18-20 godzin. Wiele dostępnych na rynku modeli pozwala również na regulowanie natężenia światła.

Inteligentne oświetlenie ogrodu

Producenci sprzętu oświetleniowego coraz częściej oferują swoim klientom możliwość zdalnego sterowania lampami za pomocą aplikacji mobilnych – ich włączania i wyłączania, a także zarządzania mocą, ciepłem (barwą), a nawet kolorem świecenia żarówek. Mobilna obsługa punktów świetlnych od różnych producentów może okazać się nieco kłopotliwa – wiąże się koniecznością posługiwania się różnymi aplikacjami. Z tej sytuacji mamy dwa wyjścia. Jednym z nich jest wybór wszystkich urządzeń od tego samego producenta. Nie jest to w pełni komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza gdy podobają się nam produkty różnych wytwórców.

O wiele wygodniejszym i bogatym w różne funkcjonalności rozwiązaniem jest system domu inteligentnego. Uzupełnienie dobrze zaprojektowanego systemu oświetlenia o inteligentny system sterowania daje możliwość wygodnego kontrolowania wszystkich jego parametrów. Umożliwia tworzenie programów, które automatycznie dostosują światło do pory dnia lub konkretnej sytuacji. System inteligentnego domu może się stać rozbudowaną siecią wzajemnie oddziałujących na siebie instalacji. W ten sposób działanie oświetlenia można powiązać między innymi z pracą czujek ruchu i czujników zmierzchu, osłon okiennych (rolet, zasłon, markiz), a także zintegrować z innymi systemami, na przykład monitoringiem lub alarmem. Inteligentny system, optymalizując pracę poszczególnych instalacji (w tym elektrycznej), generuje spore oszczędności dla gospodarstwa domowego, co w dobie nieustannie rosnących stawek za zużycie energii jest szalenie ważne.

Podsumowanie

1. Niemal każda lampa może stać się gustownym elementem dekoracyjnym, jeśli umieści się ją we właściwym miejscu posesji.

2. Przy planowaniu rozmieszczenia elementów oświetlenia domu i działki warto skorzystać z usług projektanta.

3. Ułożenie instalacji elektrycznej do oświetlenia posesji najbezpieczniej zlecić elektrykowi, który poprowadzi przewody na odpowiedniej głębokości i w należytej odległości od drzew, fundamentów i rur wodociągowych.

4. Aby uniknąć rozkopywania trawnika, instalację elektryczną dobrze jest od razu przygotować do ewentualnej rozbudowy w przyszłości.

5. Włączenie instalacji w system inteligentnego domu umożliwi bezobsługowe sterowanie oświetleniem i oszczędność energii elektrycznej niezbędnej do jego zasilania.

Nasi Partnerzy polecają