Fontanna ogrodowa: solarna, z obiegiem zamkniętym, mała, nowoczesna. Jak zrobić fontannę ogrodową solarną za 30 zł?
Marzysz o magicznym zakątku w swoim ogrodzie, gdzie śpiew ptaków współgra z szumem wody? Fontanna ogrodowa to idealne rozwiązanie! Jakie są rodzaje fontann ogrodowych, gdzie najlepiej postawić i jak samemu zrobić fontannę do ogrodu? Podpowiadamy, jak wybrać idealną fontannę ogrodową.
Autor: Getty Images
Pomysły na piękną fontannę ogrodową.
Spis treści
- Jak wybrać fontannę ogrodową?
- Jakie są rodzaje fontann ogrodowych?
- Gdzie postawić fontannę w ogrodzie?
- Zobacz, jak zrobić fontannę ogrodową solarną za 30 zł
- Jak działają fontanny ogrodowe?
- Ile kosztują fontanny?
- Jak zrobić samemu małą fontannę ogrodową? Krok po kroku
- Fontanna ogrodowa: mała i duża. Inspiracje
Jak wybrać fontannę ogrodową?
Zanim zdecydujesz się na konkretny model fontanny, dokładnie przeanalizuj dostępną przestrzeń w swoim ogrodzie. Upewnij się, że wybrana fontanna będzie proporcjonalna do otoczenia nie może być ani za mała, ani za duża.
Wybierz fontannę, która będzie harmonizować ze stylem ogrodu. Na rynku dostępne są fontanny w różnych stylach, od klasycznych po nowoczesne, więc z łatwością znajdziesz model odpowiedni.
Fontanny ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak kamień, ceramika, metal czy tworzywa sztuczne. Wybierz materiał odpowiadający klimatowi twojego ogrodu.
Niektóre fontanny wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak oświetlenie LED, systemy filtracyjne, można je też zaprogramować. Zastanów się, czy chcesz, aby twoja fontanna ma spełniać jakieś funkcje, czy ma pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną.
Jakie są rodzaje fontann ogrodowych?
- Fontanny kaskadowe: woda spływa z jednego poziomu na drugi, tworząc efekt kaskady wodnej. Są idealne do ogrodów o nowoczesnych lub naturalnych.
- Fontanny ścienne: montowane na ścianie, są doskonałym rozwiązaniem dla ogrodów o ograniczonej przestrzeni. Mogą mieć różne kształty i wzory.
- Fontanny klasyczne: zwykle wykonane z kamienia lub metalu, fontanny klasyczne posiadają tradycyjny design, który pasuje do ogrodów o klasycznym lub rustykalnym charakterze. Wykonane z precyzją i finezją są prawdziwymi dziełami sztuki.
- Fontanny nowoczesne: mogą mieć kształt kuli, misy lub instalacji artystycznej.
Gdzie postawić fontannę w ogrodzie?
- W punkcie centralnym: będzie grała główną rolę i będzie dobrze widoczna.
- W pobliżu tarasu lub altany: w ten sposób stworzysz przyjemne miejsce do wypoczynku i relaksu.
- Wzdłuż ścieżki ogrodowej: ścieżka zyska dodatkowy urok, stworzysz magiczny klimat podczas spacerów po ogrodzie.
- W pobliżu roślinności: podkreśli naturalny charakter ogrodu.
- W oczku wodnym: fontanna może pobierać wodę bezpośrednio z powierzchni oczka.
Zobacz, jak zrobić fontannę ogrodową solarną za 30 zł
Jak działają fontanny ogrodowe?
Fontanny działają w obiegu zamkniętym, co oznacza, że nie trzeba do nich doprowadzać wody – pompa z filtrem w jednej obudowie, prąd zasilający pompę i woda wlana do fontanny to wystarczy, by fontanna działała.
Są dwa rodzaje pomp zasilających fontannę: elektryczne i zasilane energią słoneczną. Pompa fontannowa elektryczna wymaga do pracy bezpośredniego i stałego podłączenia do źródła prądu, więc ten model jest polecany, gdy chcesz ustawić fontannę bliżej domu lub tarasu, lub gdy masz rozbudowaną sieć elektryczną w ogrodzie.
Fontanny solarne mają w zestawie małe, ale wydajne panele, które produkują energię, zasilającą pompę fontanny.
Ile kosztują fontanny?
Cena fontanny ogrodowej może być bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak jej rozmiar, materiał wykonania, styl, funkcje dodatkowe oraz marka.
Podstawowe fontanny ogrodowe mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, natomiast bardziej zaawansowane modele wyposażone w dodatkowe funkcje, wykonane z wysokiej jakości materiałów czy też będące unikatowymi rzeźbami mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Pamiętaj, że oprócz samej ceny fontanny należy także uwzględnić koszty związane z montażem, instalacją systemu filtracyjnego oraz konserwacją.
Jak zrobić samemu małą fontannę ogrodową? Krok po kroku
Fontanna ogrodowa może występować w dwóch rodzajach:
- fontanna nadziemna - pojemnik na wodę jest dekoracyjny, możemy ustawić go na tarasie, nawet na balkonie
- fontanna podziemna - pojemnik na wodę jest wkopany w podłoże. W tym przypadku potrzebna będzie metalowa kratka, którą położymy na zbiorniku, aby go zamaskować. Będzie też podstawą pod płyty kamienne, kamyki, otoczaki, którymi wykończymy fontannę. Możesz wykorzystać metalową wycieraczkę albo metalową pokrywkę, z nawierconymi otworami.
Aby pokazać, jak zrobić małą fontannę, zdecydowaliśmy się na fontannę nadziemną. Do jej zrobienia potrzebne będą:
- pojemnik na wodę: ładna donica lub miska
- pompa
- kamienie
- silikon sanitarny albo masa szpachlowa odporna na wodę
- klej odporny na wilgoć
Krok 1: Pojemnik ustawiamy na równym, utwardzonym podłożu.
Krok 2: Włóż do pojemnika pompę, a przez otwór w dnie wyciągnij na zewnątrz przewód zasilający.
Krok 3: Zaklej otwór w dnie za pomocą masy szpachlowej odpornej na wodę, albo silikonu sanitarnego. Pozostaw na kilka godzin do wyschnięcia.
Krok 4: W pojemniku z wodą stwórz małą kaskadę - możesz skleić ze sobą kilku płaskich kamieni. Klejenie rozpocznij od największego do najmniejszego, użyj kleju odpornego na wodę. Przytwierdź kaskadę do dna fontanny.
Krok 5: Przymocuj do pompy elementy wyprowadzające wodę do góry - ustaw elementy dekoracyjne, oraz przeprowadź przez nie wężyk prowadzący do pompy.
Krok 6: Nalej wodę, uruchom pompę i … gotowe!
Fontanna ogrodowa: mała i duża. Inspiracje
Autor: Getty Images
Pomysły na piękną fontannę ogrodową.